Γενικά Να πάρω budgie ή lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ameli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Ameli
@Ιωάννης 2021 Υπάρχει ένα θεματάκι. Μπορώ να το βγάζω έξω από το κλουβί μόνο δυο φορές την εβδομαδα... 😬
Αυτό για μένα είναι σοβαρό πρόβλημα... Όλοι οι παπαγάλοι θελουν δέσμευση ότι θα τους βγάζουμε τουλάχιστον 1-2 ώρες την ημέρα κάθε μέρα (και ότι θα το κάνεις για όλη την ζωή τους, δηλ 10+χρόνια). Αλλιώς αν βγαίνουν πιό σπάνια χρειάζονται παρέα του είδους τους και πολύ μεγάλο χώρο να πετάνε.

Επίσης πάντα πρέπει να έχουμε πρόσβαση σε (και οικονομική δυνατότητα για) ειδικό κτηνίατρο.

Κάποιες φορές όσο και αν το θέλουμε το καλύτερο (για εμάς και για τα ζωάκια) είναι να περιμένουμε να γίνουν κατάλληλες οι συνθήκες.
 
Κάποιες φορές όσο και αν το θέλουμε το καλύτερο (για εμάς και για τα ζωάκια) είναι να περιμένουμε να γίνουν κατάλληλες οι συνθήκες.

Αυτό δεν το έπιασα. Θα το βγάζω δυο φορές την εβδομάδα αλλά αρκετές ώρες.
 
Και κάτι ακόμα συγνώμη για την ταλαιπωρία..
Καμία ταλαιπωρία! Χαρά μου είναι να βοηθάω με ο,τι ξέρω! Όταν αργότερα βρεθείς κι εσύ στην ίδια θέση θα καταλάβεις ότι δεν είναι κόπος. Αντίθετα. Είναι χαρά, να βοηθάς τους ανθρώπους λύνοντας τις απορίες τους!

Το κλουβί έχει μείνει χωρίς άλλο budgie τώρα από τον Ιούνιο να το βάλω απευθείας μέσα η πάλι θα χρειαστεί απολύμανση?
Ένα καθάρισμα με ξίδι και ζεστό νερό είναι μια χαρά. Το ξίδι τα σκοτώνει όλα!
Νοσούσε κάποιο από τα πουλάκια που ζούσαν σε αυτό το κλουβί από κάποια ασθένεια; Αν ναι στη θέση σου θα έπαιρνα άλλο για καλό και για κακό.Βέβαια δεν νομίζω μια ψείρα πχ να μπορούσε να επιβιώσει τόσο καιρό χωρίς αίμα...! Αν όχι δεν θα υπάρξει πρόβλημα!
Αργά ή γρήγορα θα το αλλάξω βέβαια γιατί είναι στρογγυλό...
Καλά θα κάνεις...! Να πάρεις τετράγωνο με οριζόντια κάγκελα. Περισσότερο τους νοιάζει να έχουν χώρο δεξιά κι αριστερά για να πετάνε πάρα πάνω και κάτω. Αν έχει και σχάρα ακόμα καλύτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νοσούσε κάποιο από τα πουλάκια που ζούσαν σε αυτό το κλουβί από κάποια ασθένεια;
Ναι αλλά έχουν περάσει 3 μήνες από τότε. Και νομίζω είχε αυτοάνοση ασθένεια από την οποία και πέθανε δυστυχώς αφού τα αλλά πουλάκια δεν κόλλησαν τίποτα... Ανησυχώ και για κάτι άλλο... Μήπως το καναρίνι μου ακούγοντας το budgie σταματήσει να κελαϊδάει ? Επίσης φοβάμαι μην κολλήσει κανένα μικρόβιο από το budgie κατά την διάρκεια της καραντίνας του. Αν και από εκεί που θα το πάρω συμφωνα με αυτά που λένε όλα τα πουλάκια που δίνουν είναι υγιέστατα. Ευχομαι να ισχυει. Θα τα έχω σε διαφορετικό δωμάτιο δεν θα βλέπονται αλλά πιστεύω θα ακούγονται...
 
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αλλαχτεί.Αφού έτσι κι αλλιώς θα πάρεις άλλο γιατί να το καθυστερήσεις; Προετοιμάσου πρώτα κατάλληλα και ύστερα έρχονται τα υπόλοιπα.
Μήπως το καναρίνι μου ακούγοντας το budgie σταματήσει να κελαϊδάει ?
Δεν θα σταματήσει να κελαηδάει όμως ειναι πολύ πιθανό να χαλάσει η φωνή του εξ αιτίας του παπαγάλου...Για να το αποφύγεις, έχε πάντα τα πουλάκια σε ξεχωριστούς χώρους. Σαν μια μόνιμη καραντίνα όχι και τόσο αυστηρή. Για διαφορετικούς σκοπούς βέβαια.
Επίσης φοβάμαι μην κολλήσει κανένα μικρόβιο από το budgie κατά την διάρκεια της καραντίνας του.
Όχι, αν ειναι σε καραντίνα το καναρινακι θα ειναι μια χαρά! Εξ άλλου αυτός ειναι ο σκοπός της!
Αν και από εκεί που θα το πάρω συμφωνα με αυτά που λένε όλα τα πουλάκια που δίνουν είναι υγιέστατα. Ευχομαι να ισχυει.
Από που θα το πάρεις; Από εκτροφέα ή απο πετ σοπ; Αν το πάρεις από αξιόπιστο εκτροφέα θα ειναι σίγουρα υγιές. Αν το πάρεις από πετ σοπ, και πάλι αυτό ειναι το πιο πιθανό γιατί και τα πετ σοπ από εκτροφεία παίρνουν τα ζώα που πουλάνε. Όμως αν το ζώο είναι πολύ καιρό εκεί πολύ πιθανό να έχει κολλήσει κάτι...
Θα τα έχω σε διαφορετικό δωμάτιο δεν θα βλέπονται αλλά πιστεύω θα ακούγονται...
Μια διευκρίνιση. Με αυτό εννοείς την καραντίνα ή για γενικά όπως είπα κι εγώ προηγουμένως;
 
Από που θα το πάρεις; Από εκτροφέα ή απο πετ σοπ;
Από εκτροφέα
Μια διευκρίνιση. Με αυτό εννοείς την καραντίνα ή για γενικά όπως είπα κι εγώ προηγουμένως;
Αυτό θα το κάνω γενικά και για την αποφυγή μετάδοσης μικροβίων η κάτι άλλο και για να μην χαλάσει το ρεπερτόριο του καναρινιου και γιατί δεν θέλω το καναρίνι να νιώσει ότι έχει έρθει κάποιος εισβολέας στον χώρο του... Ευχομαι να σας κάλυψα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
για την αποφυγή μετάδοσης μικροβίων η κάτι άλλο
Γι αυτό και υπάρχει η καραντίνα. Σε σαράντα ημέρες στατιστικά κάθε ιός θα έχει φανεί σε ένα άρρωστο πουλί που στην αρχή φαινόταν καλά. Είναι μια προληπτική μέθοδος που προστατεύει τα υπόλοιπα πουλιά από το να κολλήσουν ιούς που πιθανόν να κουβαλά το νέο.
Άρα ο μόνος λόγος που θα τηρηθεί η καραντίνα καθ όλη τη διάρκεια της ζωής τους ειναι για τις επιπτώσεις στη φωνή του καναρινιού.
[automerge]1629467711[/automerge]
Μπορεί και για αυτό αν και το θεωρώ λίγο απίθανο ...:
δεν θέλω το καναρίνι να νιώσει ότι έχει έρθει κάποιος εισβολέας στον χώρο του...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό δεν το έπιασα. Θα το βγάζω δυο φορές την εβδομάδα αλλά αρκετές ώρες.
Εννοώ πως αν δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες καλύτερα να μην πάρετε τώρα. Δεν αναπληρωνεται η έλλειψη καθημερινής ασκησης και αλληλεπίδρασης από παραπάνω ώρες 2 φορές τη βδομάδα, πιστεύω ιδιαίτερα ενα πουλάκι μόνο του θα υποφέρει έτσι (αν ήταν παρέα και σε μεγάλη κλούβα πτήσης θα ήταν αλλιώς). Δική σας επιλογή προφανώς απλά ρωτήσατε τί πιστεύουμε.

Για κλουβί μιας που θα χρειαστείτε καινούριο οι ελάχιστες διαστάσεις για ένα μπάτζι είναι 60x35x45 (σύμφωνα με τα διαθνή δεδομένα και εφόσον βγαίνει καθημερινά), επίσης το άνοιγμα να είναι μαξ 1,2cm αλλιώς περνάει το κεφάλι και μπορεί να τραυματιστούν σοβαρά. Οπότε θα πρότεινα τουλάχιστον μια 60άρα ζευγαρώστρα (δηλ. 60χ40χ40) που είναι οικονομικές(20-30€) και πρακτικές (με σχάρα, συρτάρι και ικανοποιητικό μέγεθος πόρτας) ή ακομη καλύτερα 2 τέτοιες ενωμένες κατακόρυφα αν δεν βγαίνει καθημερινά.
 
Σε σαράντα ημέρες στατιστικά κάθε ιός θα έχει φανεί σε ένα άρρωστο πουλί που στην αρχή φαινόταν καλά.
Δηλαδή κατά την διάρκεια της ζωής τους αν είναι είναι υγιή και τα δυο αν πχ μπερδεψω κάποιο εξάρτημα δεν θα κολλήσει το ένα από το άλλο?
[automerge]1629471733[/automerge]
Εννοώ πως αν δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες καλύτερα να μην πάρετε τώρα. Δεν αναπληρωνεται η έλλειψη καθημερινής ασκησης και αλληλεπίδρασης από παραπάνω ώρες 2 φορές τη βδομάδα, πιστεύω ιδιαίτερα ενα πουλάκι μόνο του θα υποφέρει έτσι (αν ήταν παρέα και σε μεγάλη κλούβα πτήσης θα ήταν αλλιώς). Δική σας επιλογή προφανώς απλά ρωτήσατε τί πιστεύουμε.
Μαλιστα... Οχι δεν είναι μόνο δική μου η επιλογή δεν θα κάνω του κεφαλιού μου..
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: myr
Άκουσα πολλές γνώμες... Να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί. Ήμουν στο τσακ να αγοράσω καινούριο κλουβί.. Καλύτερα να περιμένω λίγο. Θα δω πως θα τα πάω και με το πρόγραμμα μου... Αν δω ότι προλαβαίνω να το βγάζω έξω καλός. Ειδάλλως θα περιμένω μέχρι το πανεπιστήμιο... Έτσι και αλλιώς εκεί θα με βγάλει ο δρόμος. Κτηνίατρος με ειδίκευση στα εξωτικά ζώα θέλω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Δηλαδή κατά την διάρκεια της ζωής τους αν είναι είναι υγιή και τα δυο αν πχ μπερδεψω κάποιο εξάρτημα δεν θα κολλήσει το ένα από το άλλο?
Όχι με την προϋπόθεση ότι ειναι υγιή δεν θα κολλήσει τίποτε το ένα από το άλλο. Αφού δεν θα έχει κάποιον ίο να του κολλήσει. Καλό θα ήταν βέβαια να τα απολυμαίνεις με λίγο ξίδι πριν τη χρήση είτε για το ίδιο είτε για το άλλο πουλί.
Άκουσα πολλές γνώμες... Να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί. Ήμουν στο τσακ να αγοράσω καινούριο κλουβί.. Καλύτερα να περιμένω λίγο. Θα δω πως θα τα πάω και με το πρόγραμμα μου... Αν δω ότι προλαβαίνω να το βγάζω έξω καλός.
Πολύ σωστά θα κάνεις.Προετοιμάσου πρώτα κατάλληλα και ύστερα έρχονται τα υπόλοιπα.
Είναι όντως πολύ σημαντικό να γυμνάζονται πετώντας στο σπίτι.Στην αρχή ούτε εγώ είχα καταλάβει τη σημασία του. Θεωρούσα ότι με μια σωστή διατροφή θα ήταν όλα καλά, όλα ανθήρα. Μου περνούσε παντελώς αδιάφορη ακόμα και η σκέψη να πετάει ένα πουλί ελεύθερο στο σπίτι .Όμως με τον καιρό μαθαίνω όλο και περισσότερα πράγματα!
Ειδάλλως θα περιμένω μέχρι το πανεπιστήμιο... Έτσι και αλλιώς εκεί θα με βγάλει ο δρόμος. Κτηνίατρος με ειδίκευση στα εξωτικά ζώα θέλω.
Σε ζηλεύω...Από παιδί ήθελα να γίνω κτηνίατρος τελικά όμως άλλα μου επιφύλασσε το μέλλον...Αλλού με έβγαλε ο δρόμος...
Όμως είμαι ικανοποιημένος με ότι έχω.Μια οικογένεια και μια καλή δουλειά! Είναι το παν στη ζωή! (:
 
Back
Top