Φροντίδα Να παίρνουμε τα παπαγαλάκια στις διακοπές ή να τα αφήνουμε σε κάποιον έμπιστο;

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλη την πουπουλοπαρέα! 😛
Έχω μια σημαντική ερώτηση να σας κάνω και φαντάζομαι ότι μας απασχολεί όλους μας αφού όλοι λίγο πολύ πήγαμε ή θα πάμε διακοπές!Έχω τον Λούφη μου( Κοκατίλ) περίπου 1 εβδομάδα και σε λίγες μέρες θα φύγω για διακοπές! Δεν θέλω να τον αποχωριστώ, γι' αυτό έψαχνα τρόπους να τον πάρω μαζί μου. Το ταξίδι είναι μεγάλο όμως και μάλιστα με καράβι(6 ώρες)+αυτοκίνητο(2 ώρες)! Και πιστεύω ότι θα ταλαιπωρηθεί πολύ το μικρούλι μου! Από την άλλη μπορώ να το αφήσω στη θεία μου που είναι έμπιστη αλλά και πάλι θα του αλλάξω περιβάλλον και δεν θα είναι και μαζί μου! Οπότε εσείς τι με συμβουλεύετε;Να το πάρω μαζί μου ή όχι;
 
Εγω πιστευω οτι αρχικα ηταν λαθος να τον παρεις ενω ηξερες οτι θα πηγαινες διακοπες, ας περιμενες λιγες μερουλες... Πιστευω πως αυτες οι πρωτες μερες ειναι που παιζουν το μεγαλυτερο ρολο στο δεσιμο με το παπαγαλακι... Δεν εχω να σ προτινω τι απ τα δυο να κανεις απλα αν το αφησεις στη θεια σου πιστευω πρεπει να τη γνωρισει κιολας... Δλδ να ρθει 3-4 φορες απ το σπιτι σου να καθισετε να την δει να τον δει κλπ... επισης να πω πως δεν ειμαι εμπειρος με τους παπαγαλους καθως κ γω τον δικο μ τον εχω δυο μηνες... Περιμενε κ απαντησεις απο τους εμπειροτερους της παρεας...
 
Δυστυχώς δεν γινότανε να τον πάρω αργότερα! Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.. Με στεναχωρούν πολύ και οι 2 εκδοχές αλλά θα προσπαθήσω να διαλέξω την καλύτερη για το πουλάκι πιο πολύ παρά για μένα!
 
Όλα εξαρτώνται Μαίρη μου από την εμπιστοσύνη που έχεις στην θεία σου. Όχι μόνο εμπιστοσύνη στις αγαθές προθέσεις της και στο ενδιαφέρον της αλλά και αν μπορέσει να φροντίσει σωστά, να κουμαντάρει που λέμε το καθήκον της. Αν η απάντηση είναι ναι, άφησέ το της.
 
Ευτυχώς ξέρει να φροντίζει πουλάκια και την εμπιστεύομαι...Απλά φοβάμαι μήπως Ο λούφη με ξεχάσει τις μέρες που δε θα με βλέπει...☹Υπάρχει αυτή η πιθανότητα πιστεύεις;Έχω δεθεί ήδη πολύ μαζί του και ανησυχώ...
 
εφοσον εχεις την επιλογη και την εμπιστοσυνη της θειας σου καλο θα ηταν να μην το παρεις μαζι σου το μικρουλι
εγω θα τα αφησω σε εναν φιλο μοθυ τα δικα μου που εχει και αυτος πουλια και ξερει και μαζι μου θα παρω δυο καναρινακια που ειναι μικρα ακομα και θελω να τα εχω υπο την επιβλεψη μου
 
Να τα χαίρεσαι όλα τα πουλάκια σου! 🙂 Πως θα τα μεταφέρεις τα μικρούλικα; Δεν θα είναι μεγάλο το ταξίδι;
 
Εγω πριν λιγο καιρο πηρα ενα παπαγαλακι, με το οποιο δεθηκαμε πολυ μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα. Το εχω παρει μαζι μου ηδη σε 2 ταξιδια αρκετων ωρων, γιατι φοβομουν το ιδιο πραγμα που προβληματιζει κι εσενα:μηπως με ξεχασει.Αφησα λοιπον τα αλλα μου πουλια υπο την επιβλεψη καποιου γμωστου και πηρα μονο τον παπαγαλινο μου μαζι. Περα απ το οτι δεν υπηρξε κανενα προβλημα σε κανενα απ τα δυο ταξιδια (8ωρες με το κτελ και 4 με το καραβι), το παπαγαλακι κατα τη διαρκεια των διακοπων δεθηκε περισσοτερο μαζι μου, ειπε την πρωτη του λεξη κι εμαθε το πρωτο του κολπο, μεσα σε ελαχιστες μερες! Δηλαδη, θελω να πω οτι στη δικια μου περιπτωση, οχι μονο δεν το εβλαψαν τα ταξιδια, αλλα βοηθησαν κιολας στη μεταξυ μας σχεση! Οποτε εγω πιστευω οτι εαν σκοπευεις να το εκπαιδευσεις, μιας και το πηρες προσφατα, πρεπει να το παρεις μαζι σου κυριως για να συνηθισει εσενα κι οχι καποιο αλλο προσωπο.
 
Αυτο με την αλλαγη περιβαλλοντος και την εκπαιδευση το χω διαβασει κ αλλου εδω μεσα στο φορουμ... Οτι δηλαδη αν αλλαξουν περιβαλλον και πανε σε καποιο αγνωστο λογο του οτι στην αρχη φοβουνται λιγο εχουν ολη την προσοχη τους στραμμενη πανω σου. Γι αυτο κ γω ανυπομωνω να το δω στην πραξη...
 
Ειρήνη και γώ προσπαθώ να βρω όλους τους τρόπους ώστε να το πάρω μαζί μου! Το μικρούλι σου δεν ταράχτηκε από τις διαδρομές; Και πέρα από αυτό κάτι που με προβληματίζει και εφόσον το έζησες θα ξέρεις, στο καράβι(στο σαλόνι) επιτρέπεται να έχεις το κλουβί; Και αν φωνάζει μέσα στο κόσμο το παπαγαλάκι;
 
Ο δικος μου δεν ταραχτηκε καθολου, σε ολη τη διαδρομη επαιζε χαρουμενος 😛 Το ιδιο και οταν φτασαμε στον προορισμο, η συμπεριφορα του ηταν απολυτως φυσιολογικη, δεν εδειξε να ειναι φοβισμενος ή ταραγμενος. Εγω ειχα το κλουβι μεσα σε ενα σακο, ανοιχτο απο πανω, οποτε δεν ειχαν προβλημα να το εχω στο σαλονι. Τωρα αν ειχα σκετο το κλουβι δεν ξερω ισως και να μην με αφηναν. Εμενα ο δικος μου δεν φωναζε πολυ, μονο σφυριζε και ψιλοκελαηδουσε, αλλα και παλι κανεις δεν μου ειπε τιποτα, ισα ισα οι υπολοιποι επιβατες τον καμαρωναν 😛
 
χαχα! Κατάλαβά!Ήταν το επίκεντρο! Μια χαρα! Εμένα το κλουβάκι του είναι από τα μεγάλα γαμώτο...☹ Και δεν έχω μικρούλι για να τον μεταφέρω... Εκτός και αν βρω. Γιατί για να αγοράσω καινούριο για μια φορά δεν αξίζει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εγω αγορασα ενα μικρο για τον μεταφερω ευκολα, επειτα το χρησιμοποιησα βαζοντας μεσα ενα καναρινι.Αν ταξιδευεις συχνα εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα, βρισκεις και με 7 ευρω! 🙂
 
Αλήθεια; Τόσο φθηνό. Απο που το πήρες; Μπάτζι είναι το μικρούλι σου; Γιατι το δικό μου είναι και 20 εκατοστά μεγαλύτερο :)
 
Ναι budgie ειναι. Οντως εσυ χρειαζεσαι λιγο μεγαλυτερο κλουβακι, αλλα και παλι υπαρχουν μαγαζια που τα εχουν αρκετα οικονομικα. Εγω το πηρα απο ενα μαγαζι στην ανω γλυφαδα:)
 
Βασικά πήγα και ρώτησα σε ένα πετ σοπ κοντά μυ και το παιδί εκεί μου πρότεινε ένα μικρό κλουβάκι μεταφοράς σκύλων ή γάτας, άνετο και καλά αεριζόμενο.. Δεν το πήρα βέβαια γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμη αλλά το βρήκα αρκετά καλή λύση για μεταφορά!
 
Back
Top