Διατροφή Να προσθέσω στην τροφή των καναρινιών αποξηραμενα ψιλοκομμένα φρούτα;

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να προσθεσω στην τροφη των καναρινιων αποξηραμενα ψιλοκομμενα φρουτα απο αυτα που πουλανε στα βιολογικα καταστηματα; (σαν συμπληρωμα); ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
Όχι Πάνο, μην προσθέσεις. Πριν κάνεις κάτι, πες μας:
για τι φρούτα πρόκειται;
είναι ζαχαρωμένα;
είναι γλυκά;

Γενικά τα φρούτα όσο είναι φρέσκα είναι πλούσια σε βιταμίνες... Τα αποξηραμένα όμως νομίζω ότι έχουν χάσει μεγάλο ποσοστό βιταμινών.
 
αποξηραμένα όμως νομίζω ότι έχουν χάσει μεγάλο ποσοστό βιταμινών.
Δίκιο έχεις... Και αν δεν κάνω λάθος μόνο τα σύκα είναι αυτά που όταν είναι αποξηραμένα οι βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία τους πολλαπλασιάζονται.. (τώρα αν ισχύει και για άλλα ειδών φρούτα δεν ξέρω αλλά για τα σύκα το θυμάμαι :Ρ )
 
Το χάνουν ή το κερδιζουν,το πριν και το μετά, πρέπει να μελετάται και από τις σωστές μονάδες.
Ένα ξερό σύκο ειναι 30 φορές πιο "κατι" από ένα απλό σύκο, χωρίς όμως αυτά τα δυο να έχουν την ίδια μάζα. Δηλαδη αυτό μπορεί να μην λεει και τίποτα.
Γενικά και αοριστα το αναφέρω.
Ομοίως και τα φύτρα σπόρων.
 
Ένα ξερό σύκο ειναι 30 φορές πιο "κατι" από ένα απλό σύκο, χωρίς όμως αυτά τα δυο να έχουν την ίδια μάζα. Δηλαδη αυτό μπορεί να μην λεει και τίποτα.
Γενικά και αοριστα το αναφέρω.
Και "αφηρημένα" να πω :)
Συγκρίνουμε 1 σύκο φρέσκο και 1 σύκο ξηρό. Αυτό το ίδιο, πριν και μετά.
Δεν μιλάμε για βάρος ή κάποια άλλη μονάδα. Προφανώς τα ινστιντούτα που έκαναν τις μετρήσεις για να μας δώσουν τα στοιχεία, έλαβαν όλα τα δεδομένα υπ' όψιν τους.
Γιατί να μας μπερδέψεις καλά και ντε; :D
 
Τα σύκα μπορεί να είναι ολόιδια. Η συγκεντρωση όμως έχει αλλάξει ως προς την μάζα. Το ξερό σύκο έχει μικρότερο παρονομαστή κάτι που μπορεί να βοηθήσει κάθε βιομηχανία, γενικά μιλάω, να εκμεταλλευτει αυτή την σχετική σύγκριση. Συγκρίνει φαινομενικά όμοια προϊόντα πλέον και όχι πραγματικά.
 
Καλά τώρα... υποθέτω, υποθέτεις, υποθέτει, σε όλους τους χρόνους, κλίσεις καθώς και τα παράγωγα αυτού :D
 
Καλά τώρα... υποθέτω, υποθέτεις, υποθέτει, σε όλους τους χρόνους, κλίσεις καθώς και τα παράγωγα αυτού :D
Έστω ότι ενα σύκο είναι 10 γραμμάρια και έχει 10 συστατικά. Όταν αφυδατώθει θα είναι 5 γραμμάρια και θα έχει επίσης αυτά τα 10 συστατικά.
Συμπέρασμα. Το ξερό σύκο έχει 2 φορές περισσότερα συστατικά από το απλό.
Αλλά ότι και να φας, τα ίδια θα πάρεις που να κτυπάς...
 
Όχι, δεν θα εχει τα ίδια συστατικά ούτε κατ´ απόλυτη τιμή, διότι πολυ απλά καποια απο αυτά θα έχουν αλλοιωθεί κατα την επεξεργασία του. Κάποιες βιταμίνες λ.χ.
 
Όταν αφυδατώθει θα είναι 5 γραμμάρια και θα έχει επίσης αυτά τα 10 συστατικά.
Λέμε το ξηρό σύκο έχει μεγαλύτερο ποσοστό ασβεστίου. Για ποιο λόγο κάνεις αναγωγή στα γραμμάρια; Για να δείξεις πως έχεις δίκιο;
Δεν έχει τα ίδια 10, έχει 10 plus.
 
Όχι, δεν θα εχει τα ίδια συστατικά ούτε κατ´ απόλυτη τιμή, διότι πολυ απλά καποια απο αυτά θα έχουν αλλοιωθεί κατα την επεξεργασία του. Κάποιες βιταμίνες λ.χ.
Γιάννη δεν έχει νόημα αυτό μπροστά σε αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω. Και 9 να έχει και 6 ο λογος θα βγει υπερ του.
Λέμε το ξηρό σύκο έχει μεγαλύτερο ποσοστό ασβεστίου. Για ποιο λόγο κάνεις αναγωγή στα γραμμάρια; Για να δείξεις πως έχεις δίκιο;
Δεν έχει τα ίδια 10, έχει 10 plus.
Στοίχημα ένα σύκο. Περίμενε μερικές ημέρες!
 
Λέμε το ξηρό σύκο έχει μεγαλύτερο ποσοστό ασβεστίου. Για ποιο λόγο κάνεις αναγωγή στα γραμμάρια; Για να δείξεις πως έχεις δίκιο;
Δεν έχει τα ίδια 10, έχει 10 plus.
Μαρία, δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Που να το βρει το παραπάνω ασβεστιο; Απλά στο ξηρό σύκο, ο λόγος ας πουμε της μάζας του περιεχομένου ασβεστίου προς τη μάζα του σύκου ειναι μεγαλύτερος, διότι η συνολική μάζα του σύκου μειώθηκε. Το ιδιο και με την % περιεκτικότητα του σε ασβεστιο.
Εσύ εννοείς οτι π.χ. 1 κιλό ξερά σύκα έχουν παραπάνω ασβεστιο απο 1 κιλό φρέσκα σύκα και αυτο ειναι το δια ταύτα.
Νάχαμε από μια αρμαθιά τωρα... Πολυ θα θελα! 🙄

Γιάννη δεν έχει νόημα αυτό μπροστά σε αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω. Και 9 να έχει και 6 ο λογος θα βγει υπερ του.
Φυσικά και εχει νόημα για αυτόν που θα το διαβάσει. Μην φαντάζεται δηλαδή οτι έχουν και τα ίδια συστατικά, ακόμα και κάποια σάκχαρά του θα έχουν υποστεί αλλοίωση.
 
Χωρίς να το διαβάσω. Τα 100 γρ ξερά πόσα γρ ωμά είναι;
Για να βγει η σύγκριση.
 
Τα 100 γρ ξερά πόσα γρ ωμά είναι;
Δηλαδή όταν μιλάμε για μονάδες ζητάς γραμμάρια και όταν δίνω γραμμάρια ζητάς μονάδα; Δεν ξέρω εσύ ξέρεις;
Μπορείς να πεις τι θέλεις να αποδείξεις τουλάχιστον; Πες το συμπέρασμα να καταλάβουμε γιατί κάνουμε και την συζήτηση.
 
Αφού το θέλετε και σε γραμμάρια, ιδού:
100 gr. ωμά
https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2201?manu=&fgcd=&ds=
100 gr. Ξηρά
https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2206?manu=&fgcd=&ds=
Μαρία μην μπερδεύεσαι... Το ίδιο λέμε και οι τρεις.
Ένα συγκεκριμένο σύκο έχει α ποσότητα ασβεστίου. Το ίδιο σύκο αποξηραμένο έχει πάνω - κάτω την ίδια ποσότητα ασβεστίου.
Το σύκο λοιπόν αυτό ζυγίζει 10 γραμμάρια (ας πούμε), ενώ όταν αποξηρανθεί ζυγίζει λιγότερο, έστω 8 γραμμάρια. Συνεπώς,
α/10 ή α γρ. σε 10 γρ χλωρό σύκο και, α γρ σε 8 γρ ξερό σύκο. Επομένως
σε 100 γρ χλωρό σύκο υπάρχουν 10α γρ ασβεστίου ενώ σε100 γρ ξερό σύκο υπάρχουν α*100/8 γρ ασβεστίου δλδ 12,5 γρ ασβεστιου. Η συγκέντρωση αλλάζει όχι η απόλυτη τιμή.
Τι είναι αυτό καλέ; 😛
Αρμαθιά: σύνολο ομοειδών πραγμάτων περασμένα σε νήμα ή σε κρίκο.

Πες το συμπέρασμα να καταλάβουμε γιατί κάνουμε και την συζήτηση.
Το συμπέρασμα είναι : αν θέλετε να φάτε σύκα με στόχο την πρόσληψη ασβεστίου και έχετε να επιλέξετε μεταξύ ωμών και αποξηραμένων σύκων, φάτε αποξηραμένα.
 
Ήμουν σαφής από το πρώτο μου μήνυμα. Μου είναι αδιάφορο να αποδείξω κάτι.
Δεν εχω ιδέα για τα σύκα.
Απλά ανέφερα κάτι το οποίο και θεωρώ σωστό να λαμβάνεται υπ όψιν.
Συμπέρασμα να βγάλω πάνω σε τι;
 
Υπάρχει και ένα συμπέρασμα ακόμη είτε για τα σύκα είτε για τα φύτρα κλπ...
Και αυτό είναι το... (κρατηθείτε τώρα γιατί η σοφία ακολουθεί τη γνώση και τρία μυαλά είναι καλύτερα από ένα)
Αν θέλουμε τα πουλιά μας, επειδή δεν είναι και καρχαρίες, αλλά μικρά πλασματάκια με πεπερασμένο στομάχι, να πάρουν πιο πολύ από ένα συστατικό το οποίο βρίσκεται είτε στο ξερό σύκο σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα είτε στο φύτρο, τότε ας φάνε αυτά και όχι το ωμό σύκο ή το φυτό.
 
Back
Top