Αναπαραγωγή Να προσπαθήσω να ζευγαρώσω Zako 26 χρονών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Patrik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κοίταξε...
βασικά το θέμα είναι απλό...
θα προσπαθήσω να είμαι και ευπρεπής... (γκούχ γκούχ...)
Η ερώτηση που θέτεις θα μπορούσε να τεθεί σε οποιονδήποτε.. Έχεις ρωτήσει ποτέ τον εαυτό σου εάν θέλεις να "ζευγαρώσεις" με κάποια;
Βάλτου μια κοπελιά δίπλα του και εάν "γουστάρουν" και τα δυό, ασ δείξουν το ένα στο άλλο πως το τρίβουν το πιπέρι... 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Βάλτου μια κοπελιά δίπλα του και εάν "γουστάρουν" και τα δυό...
Δυστυχώς σε τέτοιο "επίπεδο" τα πειράματα δεν είναι εφικτά και τα λάθη (ίσως) επιφέρουν αρκετές φορές ανεπανόρθωτες καταστάσεις...
Πολύ μελέτη και προσοχή...
Κυρίως όμως απαιτείται βοήθεια από τους γνώστες του "αντικειμένου"...
@Patrik θα χρειαστείς να κάνεις λίγο περισσότερο υπομονή (για τις συμβουλές) λόγω θέρους...
 
Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις και τις πληροφοριες που μου δινετε. Η αληθεια ειναι οτι αυτο το διαστημα διαβαζω αρκετα για αυτο και το ψαχνω πολυ και εχω καταλαβει οτι δεν ειναι μια απλη διαδικασια για τα συγκεκριμενα πουλια. Παρολα αυτα θα προσπαθησω να την ξεκινησω και θελω να πιστευω οτι θα εχω θετικα αποτελεσματα.. :) Με απασχολει ομως αυτο που διαβαζα σε ενα αρθρο οτι δεν υπαρχουν πολλοι που να εχουνε αναπαραγει στην χωρα μας αυτο το ειδος. Απο εδω στο φορουμ υπαρχει καποιος που να εχει κανει αναλογη διαδικασια και να ειχε αποτελεσμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
εγώ πάλι σκέφτομαι...
Ο φίλος σου θα πρέπει να είναι αποφασισμένος ότι πιθανότατα δεν θα έχει πια στη κατοχή του το πουλί μετά από αυτού του είδους την προσπάθεια. Το έχει συνειδητοποιήσει αυτό;
Η διαδικασία γνωριμίας ενδέχεται να πάρει μήνες. Αν τα πουλιά γίνουν ζευγάρι, τέλος! Θα πρέπει να μείνουν μαζί από κει και πέρα. Αν δεν γίνουν ζευγάρι αλλά γίνουν φίλοι ο μετέπειτα χωρισμός σίγουρα θα τους κοστίσει.
Ακόμα και φίλοι να μην καταφέρουν να γίνουν, η αλλαγή που θα υποστούν ενδέχεται να τα στρεσάρει με... Επιπτώσεις (περισσότερο αυτό που θ΄αλλάξει περιβάλλον-σπίτι).
Γενικά δεν θα είναι εύκολο αν ο φίλος σου δεν είναι αποφασισμένος για ότι: το πιθανότερο θα είναι πως δεν θα έχει παπαγάλο μετά από αυτό το...''πείραμα''.
 
εγώ πάλι σκέφτομαι...
Ο φίλος σου θα πρέπει να είναι αποφασισμένος ότι πιθανότατα δεν θα έχει πια στη κατοχή του το πουλί μετά από αυτού του είδους την προσπάθεια. Το έχει συνειδητοποιήσει αυτό;
Η διαδικασία γνωριμίας ενδέχεται να πάρει μήνες. Αν τα πουλιά γίνουν ζευγάρι, τέλος! Θα πρέπει να μείνουν μαζί από κει και πέρα. Αν δεν γίνουν ζευγάρι αλλά γίνουν φίλοι ο μετέπειτα χωρισμός σίγουρα θα τους κοστίσει.
Ακόμα και φίλοι να μην καταφέρουν να γίνουν, η αλλαγή που θα υποστούν ενδέχεται να τα στρεσάρει με... Επιπτώσεις (περισσότερο αυτό που θ΄αλλάξει περιβάλλον-σπίτι).
Γενικά δεν θα είναι εύκολο αν ο φίλος σου δεν είναι αποφασισμένος για ότι: το πιθανότερο θα είναι πως δεν θα έχει παπαγάλο μετά από αυτό το...''πείραμα''.
Σισσυ το σκεφτομαι και εγω αυτο και με προβληματιζει. Ειδικα το ενδεχομενο να τα βρουν αλλα να μην ζευγαρωσουν γιατι αν εχουμε απογονους μπορω να συννενοηθω να δωσω το ενα μικρο στον φιλο μου και να κρατησω τον δικο του αλλα σε περιπτωση που δεν γινει κατι τετοιο θα ειναι αναγκασμενος ενας απο τους δυο μας να αποχωριστει τον παπαγαλο του και να φροντιζει ο αλλος και τους δυο.. Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να μιλησω για αυτο το θεμα με τον φιλο μου και να δουμε τι θα γινει στην καθε περιπτωση..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top