Γενικά Να προχωρήσω στην απόκτηση σγουρών καναρινιών;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα και χρόνια πολλά σε ολους.. Σαν νεος εκτροφεας καναρινιων εχω γοητευθει απο τα σγουρα καναρινια λόγω μεγεθους και εμφάνισης αλλα επειδη με ενδιαφερει το κελαηδισμα μου εχουν πει οτι δεν κελαηδανε.. Τι λετε να προχωρησω σε μια απόκτηση σγουρων ή θα με απογοητεψουν;
 
Αν σε έχουν γοητεύσει λόγω εμφάνισης να τα πάρεις...
Αν σε απογοητεύσουν λόγω φωνής να πάρεις για playback και ένα αρσενικό τιμπράντο ή μαλινουά...
Έτσι έχει το σύστημα όταν από κορμί είναι φωνάρα! 😉
[automerge]1553532984[/automerge]
Νομίζω πως από τα του χρώματος & τύπου εμφάνισης μόνο τα γκλόστερ έχουν και λαρύγγι...
 
Καταλαβαινω τι λες και ευχαριστώ.. Εχω και γκλοστερ και μοζαικ και τιρμπαντο απο αυτα ειμαι υπεροικανοποιημενος απο φωνη.. Να παρω ομως και ενα ζευγαρακι σγουρων εννοεις;
 
Στράτο να κάτσεις εκεί που κάθεσαι... ήδη έχεις ανοίξει την βεντάλια, που θα φτάσεις; Φωνής, τύπου, χρώματος... απ΄ όλα έχεις. Μην πας και σε άλλες κατηγορίες, θα κουραστείς. Καλή συνέχεια.
 
μου εχουν πει οτι δεν κελαηδανε
Εγώ πάλι γιατί έχω αντίθετη άποψη;
Σίγουρα τα καναρίνια τύπου δεν είναι σαν τα καναρίνια φωνής... και οι αγριοφωνάρες τους δεν είναι σαν τις μελωδίες των harz ή των malinois .
Έχω όμως ακούσει "timbrados" να κελαηδάνε χειρότερα από τα γερμανικά που εκτρέφω.
Άλλο loip;on το δεν κελαηδάνε καθόλου κι άλλο το δεν κελαηδάνε πολύ καλά.
 
Όσο αφορά το κελάηδισμα συμφωνώ με τον Γιάννη (misalouris). Κάποτε άκουσα ένα μωσαικό που τύφλα να χουν τα πουλιά μου. Και χωρίς να το παινευτώ είναι... Φτου, παραλίγο να πέσω στον λάκκο της οίησης. Το καλύτερο όμως το είπε ο Αντώνης... Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις.
 
@Στρατος38 συμφωνώ και εγώ με τον @gianniskilkis. Θα σου έλεγα να μείνεις καιρό με αυτά που έχεις ώστε να κατασταλάξεις κάπου. Συνήθως όσοι "φορτώνουν" από την αρχή τα παρατάνε γρήγορα.
 
Καλημέρα σας πιστεύω σε ολες τις αποψεις σας και ασχετα με το χωρο που υπάρχει ηδη πιστεύω θα χάσω πολύτιμο χρόνο απο την εκτροφή-εκπαίδευση του γκριζακου μου οπως και των αλλων μου πτηνων οποτε σκεφτηκα φτανει προς το παρόν γιατι η βενταλια παραανοιξε...
 
@Στρατος38, μάλλον προς την εμφάνιση κλείνεις. Δυστυχώς ο συνδυασμός εμφάνισης και ωραίας φωνής προς το παρόν είναι ανέφικτος. Τα Μαλινουά βέβαια είναι όμορφα καναρίνια και μεγαλόσωμα. Ίσως ο καλύτερος συνδυασμός αυτών των χαρακτηριστικών. Τους λείπουν βέβαια οι ραβδώσεις, τα λοφία, τα σκουφιά, τα μωσαϊκά και άλλα...
 
Καλησπέρα σας εδω και μια βδομάδα περίπου εχω αποκτήσει τελικά ένα σγουρο του βορρά και ειναι τελειος.. Σκέφτομαι μάλιστα να πειραματιστω κιόλας δηλαδη τελη Ιουνίου με το καλο να τον βαλω για αναπαραγωγή μάλλον με μοζαικ τι λετε να το κάνω;
[automerge]1555081579[/automerge]
Και απο κελαηδημα παει καλα και οχι όπως το περίμενα
 
Νομίζω οτι η ελληνική ορνιθοκουλτούρα δεν θα αντέξει την βαρύτητα αυτού του πειράματος.
Δεν θα βρεις οπαδούς,θα σου γυρίσουν την πλάτη!
Γιατί το μεταθέτεις μέχρι τέλος Ιουνίου, δεν σε τρώει η αγωνία;
 
Back
Top