Γενικά Να προχωρήσω στην απόκτηση σγουρών καναρινιών;

Σκέφτομαι μάλιστα να πειραματιστω κιόλας δηλαδη τελη Ιουνίου με το καλο να τον βαλω για αναπαραγωγή μάλλον με μοζαικ τι λετε να το κάνω;
Γιατί να ζευγαρώσεις δύο τόσο διαφορετικά πουλάκια;
Και τέλη Ιουνίου; Δηλαδή να έχεις νεοσσούς τον Ιούλιο;
 
Δεν με ενοχλει ποτε θα εχω νεοσσους αρκει να εχω.. Απο την αλλη αν σκεφτούμε ολα μας τα καναρινια ειναι αποτελεσμα πειραματων.
[automerge]1555083721[/automerge]
Μπορει και να μην βγαλω κατι
 
Δεν με ενοχλει ποτε θα εχω νεοσσους αρκει να εχω
Το θέμα δεν είναι εάν ενοχλεί εμάς τους ίδιους μια και εμείς στην πραγματικότητα δεν κάνουμε τίποτα. Το θέμα είναι εάν και κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ακόμη και επικίνδυνο για το ζευγάρι αλλά και για τους νεοσσούς.
Δεν νομίζω οι εκτροφείς να σταματούν τις γέννες πριν καλοκαιριασει επειδή ενοχλούνται οι ίδιοι 🤔
 
Μπορει και να μην βγαλω κατι
Για να σε πυρώσω δες Urucum Σγουρό του Βορρά
62203

Σκέψου εγω φέτος έβαλα Γερμανικό ποστοκαλί μωσαικό ενδιάμεσο με Σατινε Κιτρινο Μωσαικό Βελγίου
62204

Δεν νομίζω οι εκτροφείς να σταματούν τις γέννες πριν καλοκαιριασει επειδή ενοχλούνται οι ίδιοι
Κάνεις πλάκα Ζωή;
Αν δεν είμαι 1η Ιουλίου Σαμοθράκη αρρωσταίνω!
Και στην επιστροφή στάση Βόλο με κύριο Γιάννη για ουζάκι!
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα Στράτο! Επίτρεψέ μου και εμένα να σε συμβουλέψω φιλικά, όπως και οι προλαλήσαντες, να μην επιχειρήσεις αυτό το εγχείρημα. Αντιλαμβάνομαι την περιέργεια σου, αλλά καλό και πρέπον είναι να μην εκφυλίζουμε τις ράτσες, ειδικά τόσο διαφορετικές, ώστε να παραμένουν ακέραιες γονιδιακά και να μην "θυσιάζεται" ο κόπος και η προσπάθεια των εκτροφέων.

Επίσης, η αναπαραγωγή κατά τους καυτούς θερινούς μήνες δεν ενδεικνύεται, εξαιτίας των αρνητικών συνεπειών που θα έχει για τους γεννήτορες και τους απογόνους τους. Εκτός αυτού, είναι περίοδος πτερόρροιας και τα πτηνά χρειάζονται δυνάμεις και ηρεμία για να την φέρουν εις πέρας. 😉👍
 
πραγματικα, σκεψου μια μανα να παλευει να ταισει τους νεοσσους της, και ταυτοχρονα να παλευει με θερμοκρασιες ανω των 33 βαθμων συν την πτεροροια της.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συμφωνώ ακράδαντα και επαυξάνω Τάσο! Αυτά ακριβώς εννοούσα λέγοντας αρνητικές συνέπειες. Πιθανόν να αποβιώσουν από εξάντληση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποιος ο λόγος να καταστραφεί μια προσπάθεια πολλών δεκαετιών κάποιων ανθρώπων στην εδραίωση και τη σταθεροποίηση αυτής της μετάλλαξης;
Για ποιο λόγο πρέπει να βγάλεις καλά και σώνει κάποια πουλιά;
Δεν με ενοχλει ποτε θα εχω νεοσσους αρκει να εχω.
Και θα το κάνεις όταν έχεις τέτοιο σκεπτικό... και μπορεί και να σου αρέσει.
Το αν πρέπει είναι το ζητούμενο.. και από όσα έχω διαβάσει και γνωρίζω.. Το "πρέπει" δεν συμβαδίζει με το "θέλω" σου.
Απο την αλλη αν σκεφτούμε ολα μας τα καναρινια ειναι αποτελεσμα πειραματων.
Όχι όμως έτσι απλά γιατί δεν έχω άλλο να βάλω..
Αλλά στοχευμένων επιλογών και κυρίως από εκτροφείς που μπορούν να υποστηρίξουν τα αποτελέσματά τους και να διορθώσουν τα τελικά σχέδιά τους.
Δεν νομίζω οι εκτροφείς να σταματούν τις γέννες πριν καλοκαιριασει επειδή ενοχλούνται οι ίδιοι
Απίθανα πολύτιμη τοποθέτηση από νέους ανθρώπους..
Αισθάνομαι όμορφη ικανοποίηση απλά και μόνο να τη διαβάζω...
Όπως και από τις παραινέσεις της παρέας μας προς το @Στρατος38 να αποτρέψει αυτό το λάθος ζευγάρωμα.
Και είναι λάθος διπλό όταν υπάρχει η λογική που ακολουθεί.
απλα δεν εχω καναρα διαθέσιμη αυτη τη στιγμη
Όσο γι αυτό...
θα τη βαλω εξου και τελη Ιουνίου
καιρός να το αναθεωρήσεις Παλικάρι μου κι αυτό...
Τέλη Ιουνίου σημαίνει νεοσσοί το 15 Αύγουστο στην καλύτερη...
Και λογικά πτερόρροια μέσα στο χειμώνα για τα μικρά...
Απίθανα εσφαλμένη τακτική...

Να πάρει ευχή ρε παιδιά...
Πάλι κακός έγινα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top