Γενικά Να σας δειξω τα δικα μου;

κυριακο να τα χεραισε και με το καλο να μεγαλωσουν και να δεις και απο αυτα απογονους την επομενη χρονια!
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια!
Να σας δεξω καιμια φωτο που εβγαλα χθες!
Και τον μπαμπα τους.
Τα μικρα φαινεται να βγαζουν καφε φτερακια και στοκατω μερος του στηθους εχουν ενα πολυ ομορφο μπεζ.
Οι γονεις ειναι πρασινοι οπως βλεπετε. Ειναι λογικο;
 

Συνημμένα

  • P6050385.webp
    P6050385.webp
    15,8 KB · Προβολές: 64
  • P6050387.webp
    P6050387.webp
    13,2 KB · Προβολές: 57
  • P6050383.webp
    P6050383.webp
    27,4 KB · Προβολές: 70
Ειναι κουκλια. Τι τρωει ο αρσενικος; Φαινεται να του αρεσει
 
Χαιρομαι που σου αρεσουν!
Τρωει βιταμινη αυγου-μπισκοτου!
Ειναι αληθεια οτι τους αρεσει πολυ!
 
Νεες φωτο απο τα πιτσιρικια!
Χθες εκαναν και την πρωτη αναγνωριστικη βολτα στην αυλη!
Χοροπηδουσαν και κουνουσαν την ουριτσα τους!
 

Συνημμένα

  • DSC00307.webp
    DSC00307.webp
    24,3 KB · Προβολές: 68
  • DSC00308.webp
    DSC00308.webp
    25,8 KB · Προβολές: 59
Πανέμορφα πραγματικά. "Οσο για το χρώμα των νεοσσών είναι μεγάλη ιστορία. Εμενα απο μητέρα καφε και κιτρινο πατερα βγήκε ένα μικρο ασπρόμαυρο. Έχω πάθει πλάκα.
 
Παιδια τα δυο απο τα τρια μικρα βγηκαν στο κλαρι, και οχι μονο αυτο, κανουν και κουνια!
Ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα εχω ενα προβλημα.
Το τριτο απο τα πιτσιρικια δεν εχει αναπτυχθει τοσο πολυ.
Ειναι το τελευταιο απο τα μικρα που βγηκε και τρεμει.
Τρωει κανονικα και απο το χερι μου κιολας.
Εχει κανεις καμια ιδεα τι γινεται;
Σας βαζω και ενα βιντεακι απο τα αλλα δυο μικρα.
 
Συνήθως τα πουλιά που γεννιούνται αργότερα έχουν πιό μικρή ανάπτυξη λόγω του συναγωνισμού και του γεγονότος ότι όπως και ο ίδιος βλέπεις, τα μικρά αναπτύσσονται ραγδαία στη διάρκεια μιας μέρας.
Τώρα το πιό πιθανό αν τρέφεται κανονικά είναι ότι θα τελειοποιηθεί κι αυτό ειδικά μετά την 20η με 30η ημέρα της ζωής του ή ίσως και λίγο αργότερα.
Ο κίνδυνος είναι να μείνει ατάιστος γιατί η ανάπτυξη συνεχίζεται με διαφορά κλίμακας, με τα πρώτα και θέλει προσοχή από εσένα λίγο περισσότερη, γιατί ο κίνδυνος να τον χάσεις από ασιτία, παραμένει.
Γι αυτό αποσύρουμε τα αυγά και τα βάζουμε όλα μαζί για να έχουν εκκόλαψη την ίδια μέρα και να έχουν τις ίδιες πιθανότητες επιβίωσης.
Στη Φύση, από μία γέννα 5 νεοσσών, εξαρτάται και από τους γονείς βέβαια αν τα ταϊζουν όλα, επιβιώνουν το 40 - 70% .
Φιλικά,
 
Γιωργο ο μικρος τρωει κανονικα, τωρα τον ταιζει και ο μπαμπας του!
Το κακο ειναι οτι τον ειδα να τρεμει τον κακομοιρο και ανυσηχησα!
Τι μπορει να ειναι;
 
Η γενικότερη κατάστασή του πως είναι;
Μπορεί το πιό πιθανό να κρυώνει αν δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως το φτέρωμά του. Επίσης μπορεί να φοβάται λόγω του μικρού του μέγεθους και πάλι σε σχέση με τα αδέλφια του. Αν είναι μαχητής, καταλαβαίνεις τι εννοώ, θα τα πάει μια χαρά.
 
Εχει φτερωμα και μεγαλωνει αργα αλλα σταθερα, χθες με τον καυσωνα το μεσσημερι παλι ετρεμε και ανησυχω.
 
εδω ειναι ενα βιντεακι απο το πιτσιρικι που τρωει μονο του απο το κουταλι!
Ειναι πολυ ορεξατο και τρωει αρκετα.
Μεχρι και καρπουζι εφαγε!
Παντως το μικρο εξακολουθει να τρεμει κατα διαστηματα.
Τι να κανω;
 
Back
Top