Γενικά Να σας παρουσιάσω το νέο μέλος μας

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους σας!
Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω κάποιο Ringneck που εψαχνα και έτσι πήγα στην τρίτη μας επιλογή (ή δεύτερη ήταν Μονκ)
Βρήκα αυτό το κουκλι, Κονουρα Παταγονίας. Το πηρα από πετ και μου είπαν πως είναι περίπου 5 μηνων(δεν έχει δαχτυλίδι). Είναι καλό όμως έχει συνηθίσει σε άλλες συνθήκες του πετ σοπ. Το βράδυ δεν κοιμήθηκε καλά και τον ενόχλησε το σκέπασμα που του εβαλα. Θέλει συνέχεια να είναι πάνω στο κλουβί του, του αρέσουν τα χάδια όμως δεν έχει μάθει να έρχεται στο χέρι. Δεν ξέρω το φύλλο του και ψαχνουμε ονόματα. Το μεγάλο κακό ειναι δυστυχώς ή φωνή του...
 

Συνημμένα

  • IMG_20151220_150012164.webp
    IMG_20151220_150012164.webp
    20,4 KB · Προβολές: 1
Να σου ζήσει το "αηδόνι" σου Ιωάννα μου! Τσιρίζει πολύ; Δωστου λίγο χρόνο να εξοικειωθεί και όλα θα πάνε κατ' ευχήν! Εσύ είσαι έμπειρη σε θέματα διαχείρισης πουλιών, δεν σε φοβάμαι! Θα τον κανεις...Αρνάκι!
 
Να το χαιρεσαι! Ευχομαι να περνατε ομορφα μαζι και να μας λες την εξελιξη της σχεσης σας!
 
Έχει δυνατή φωνή είναι η αλήθεια.. λίγα ντεσιμπελ παραπάνω από το Ringneck. Όμως φωνάζει όταν μένει μόνος. Όταν είμαστε παρέα βγάζει μια όμορφη φωνουλα Κ σπάνια θα φωναξει (βασικά κράζει, η μαμα τον λέει κορακι😛)
Νομίζω πως τον έμαθα να κάνει Step up όμως δύσκολα αποχωριζεται το κλουβί του!
 
Ενημέρωνε μας όποτε μπορείς για την πρόοδο του και την εξέλιξη της σχέσης σας! Νομίζω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον μιας και νομίζω πως δεν έχουν πολλοί τέτοιο συγκάτοικο.

Αλήθεια πως συμβιώνουν με τα άλλα πουλακια σου;
 
Ενημέρωνε μας όποτε μπορείς για την πρόοδο του και την εξέλιξη της σχέσης σας! Νομίζω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον μιας και νομίζω πως δεν έχουν πολλοί τέτοιο συγκάτοικο.

Αλήθεια πως συμβιώνουν με τα άλλα πουλακια σου;
Πλέον έχω μονο τον Πριμακο μου ο οποίος δε δέχεται καινούργια μέλη στην οικογένεια. Από μωρό ήταν έτσι αλλά δε με ενοχλεί καθόλου. Εξάλλου ο Πριμο είναι στο πάνω σπίτι και το μικρο στο κάτω!
 
Τυχερά τα μωρά σου! Ο καθένας έχει οροφοδιαμερισμα! Τέλεια! Τελικά ο Πρίμο εκτός απο σκανταλιαρης είναι και ζηλιάρης και επιζητεί την αποκλειστικοτητα!
Για να δούμε το νέο μωρό τι προσωπικοτητα θα αναπτύξει;

Καλά βαφτησια!
 
Τυχερά τα μωρά σου! Ο καθένας έχει οροφοδιαμερισμα! Τέλεια! Τελικά ο Πρίμο εκτός απο σκανταλιαρης είναι και ζηλιάρης και επιζητεί την αποκλειστικοτητα!
Για να δούμε το νέο μωρό τι προσωπικοτητα θα αναπτύξει;

Καλά βαφτησια!
ΑΎΡΙΟ λογικά ο νονός θα του δώσει το όνομα, 😀! Θα σας ενημερώσω!
Όσον αφορά τον Πριμο τι να το κάνω το παλιοπουλο; Δε θέλω κι όλας ούτε να τον στρεσαρω ούτε να τον εξαγριωνω. Έχεις δει το μάτι του τρελού...;
 
Από μια γρήγορη αναζήτηση διάβασα πως μόνο με εξέταση dna μπορεί κανείς να βρει το φύλο του με βεβαιότητα. Οπότε είμαστε σε αναμονή για το όνομα και για τις φωτογραφίες από τα βαφτίσια! Όπως και να το βαφτίσεις εύχομαι να έχετε μια όμορφη πορεία ζωής για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον!
 
Από μια γρήγορη αναζήτηση διάβασα πως μόνο με εξέταση dna μπορεί κανείς να βρει το φύλο του με βεβαιότητα. Οπότε είμαστε σε αναμονή για το όνομα και για τις φωτογραφίες από τα βαφτίσια! Όπως και να το βαφτίσεις εύχομαι να έχετε μια όμορφη πορεία ζωής για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον!
Ευχαριστούμε πολύ!:D
Αυτά τα 15 χρόνια ισχύουν άραγε ή είναι παραπανω; Θέλω σίγουρα να του βάλω στη διατροφή του φρούτα. Η μπανάνα δεν του πολύ άρεσε, πορτοκάλι δοκίμασε. Θα του βράσω και λαχανικά να δω τι του αρέσει!
 
Πάντα αναφερόμαστε στον μέσο ορο του προσδοκιμου ζωής! Σαφώς και εύχομαι να είναι πολλά περισσότερα τα χρόνια που θα ζήσετε μαζί γνωρίζοντας ότι θα κάνεις οτι είναι δυνατόν για να του εξασφαλίσεις μια ποιοτική ζωή γεμάτη φροντίδα και ενδιαφέρον!
 
Καλέ τι κουκλί είναι αυτό! Και πέρα από όμορφος και πολύ τυχερός να του το πεις αυτό έτσι; 😛 Να τον χαίρεσαι! Καλή ζωή να έχετε μαζί!
 
Nα το χαίρεστε! Είσαι λίγο παρορμητική πάντως ε; :D

Sexing

There is little visual difference between cocks and hens, and surgical sexing is relied upon, but an experienced breeder will be able pick out hens by their slightly smaller body size, more slender shape, less massive head and bill, and smaller area of orange-red on the lower abdomen. Πηγή: http://www.parrotmag.com/breeding/53-conure-patagonian-cyanoliseus-patagonus

Για ασφάλεια DNA. 😉
 
Τότε νομίζω είναι αγοράκι.. Δε θέλω για την ώρα να του κάνω dna.
Είναι πολύ γλυκό πουλάκι απλά το μόνο κακό είναι η φωνή του.
Τώρα για το παρορμητικη.. 😀. Να σου πω την αλήθεια είχαμε ανάγκη να αναπληρωσουμε το κενό. Ίσως να σου πω την αλήθεια είναι καλύτερα που πήραμε κάτι άλλο πέρα από Ringneck
 
Να το χαίρεστε λοιπόν και κάνα βίντεο όταν ηρεμήσει και είναι η ώρα,ένα βίντεο...
 
Back
Top