Γενικά Να σας παρουσιάσω το νέο μέλος μας

Ωραίο και το όνομα! Ο Jamie δεν είχε τέτοιο πουλάκι; Ή κάνω λάθος;
 
Κούκλος ο lucky να τον χαίρεσαι και να έχετε όμορφες στιγμές μαζί!
 
Πολυ ησυχο φαινεται! Κ ομορφο!
Όμορφος είναι, ήσυχος καθόλου. Αυτό είναι που με φοβίζει γιατί η γειτονιά πλέον είναι περίεργη. Τώρα το χειμώνα είναι καλα. Εάν καλοκαιριασει όμως και έχω προβλημα; Κατά τ αλλα είναι ήρεμος και ασουμπαλος λόγω ηλικίας για την ωρα
 
Όμορφος είναι, ήσυχος καθόλου. Αυτό είναι που με φοβίζει γιατί η γειτονιά πλέον είναι περίεργη. Τώρα το χειμώνα είναι καλα. Εάν καλοκαιριασει όμως και έχω προβλημα; Κατά τ αλλα είναι ήρεμος και ασουμπαλος λόγω ηλικίας για την ωρα

Θα πρέπει μέχρι να ζεστάνει ο καιρός και να έχετε ανοιχτά τα παράθυρα να έχετε βρει τρόπο να διαχειρίζεστε τη φωνή του. Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ένα λιγότερο φωτεινό δωμάτιο ή σκέπασμα με ένα πανί τις μεσημεριανές ώρες κοινής ησυχίας. Δώστου επίσης άφθονη φυσική δραστηριότητα. Με αυτό εννοώ φρσκοκομμένα κλαδιά και καρπούς που θέλουν δουλειά να ανοίξουν. Κουκουνάρια, ραγισμένα καρύδια, αμύγδαλα, κλαδιά ελιάς, πεύκου, φοίνικα κλπ. Εγώ όταν βάλω φρέσκο κλαδί στα κλουβιά δεν ακούω τίποτα για όλη την ημέρα.
 
Έχει δυνατή φωνή είναι η αλήθεια.. λίγα ντεσιμπελ παραπάνω από το Ringneck. Όμως φωνάζει όταν μένει μόνος. Όταν είμαστε παρέα βγάζει μια όμορφη φωνουλα Κ σπάνια θα φωναξει (βασικά κράζει, η μαμα τον λέει κορακι😛)
Ίσως αν είχε μια ''παρέα'' όσο είναι μόνος του, για παράδειγμα τραγούδια στο ραδιόφωνο, τηλεόραση, να κάθεται πιο ήσυχος...
 
Ίσως αν είχε μια ''παρέα'' όσο είναι μόνος του, για παράδειγμα τραγούδια στο ραδιόφωνο, τηλεόραση, να κάθεται πιο ήσυχος...
Παρέα τελικά θέλει εμένα... Και γενικά κοσμο
 
Να τα τελικά! Ενα ένα βγαίνουν στην επιφάνεια τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του... Φωνακλάς κουτσομπόλης, κοινωνικότατος, γόης, του αρεσει η παρέα σου. Γνήσιο αρσενικό δηλαδή!
 
Να τα τελικά! Ενα ένα βγαίνουν στην επιφάνεια τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του... Φωνακλάς κουτσομπόλης, κοινωνικότατος, γόης, του αρεσει η παρέα σου. Γνήσιο αρσενικό δηλαδή!
Τις πρώτες μέρες με δυσκολία άφηνε το κλουβί του. Τώρα απαιτεί να ανέβει πάνω μου με φωνές.
Όση ώρα είναι έξω θέλει χαδια και μετά τον αφήνω στο τραπέζι με ξυλαξια που τα κάνει τριματα, χαρτονακια που τα κάνει κομφετι κλπ. Σήμερα του έβαλα ένα κουκουναρι όπου δεν έχει ασχοληθεί ακόμα και αύριο περιμένω το φίλο μου που έρχεται από κρητη να μου φερει κλαδιά από ελιά! Για να δούμε..
 
Τις πρώτες μέρες με δυσκολία άφηνε το κλουβί του. Τώρα απαιτεί να ανέβει πάνω μου με φωνές...
Αυτό φρόντισε από τώρα που είναι νωρίς να του το κόψεις Ιωάννα. Για το καλό του και όλων σας 😉
 
Αυτό φρόντισε από τώρα που είναι νωρίς να του το κόψεις Ιωάννα. Για το καλό του και όλων σας 😉
Προσπαθώ γιατί βλέπω πως πλέον επιζητεί την ανθρώπινη επαφή. Τουλάχιστον κάθεται και παίζει με τις ώρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top