Γενικά Να σας συστήσω και την αδυναμία μου

Πανέμορφη η αδυναμία σου. Να το χαίρεσαι.
Πιστεύω ότι θα πρέπει να ανοίξεις θέμα στο κατάλληλο υπό πεδίο και να συζητήσεις σχετικά με τις ιδανικές ή έστω ανεκτές διαστάσεις που θα πρέπει να έχει το κλουβί του, γιατί φοβάμαι ότι αυτό που φαίνεται στη φωτό ειναι πολυ μικρό.
 
Η αδυναμια μου λοιπον, ειναι αδεσποτο δυστυχώς. Το βρηκα παρατημενο με το κλουβι με μονο ενα παξιμαδι... φυσικα το μαζεψα το καλο ειναι οτι τωρα που σιγα σιγα μας μαθενει μιλαει αρκετα! Οποτε δεν ξερω ποσο ειναι. Δειχνει ομως αρκετα εξημερωμενο γιατι τρωει τα παντα και μου κανει παιχνιδια και προσπαθει να βγει απο το κλουβι.φοβάμαι ομως να τον βγαλω ακομα. Τον εχω περιπου δεκα μερες.
 
Αυτο που καταλαβες. Ο πρωην ιδιοκτήτης ποιος ξερει γτ το εγκατέλειψε...
 
Αυτο που καταλαβες. Ο πρωην ιδιοκτήτης ποιος ξερει γτ το εγκατέλειψε...
Ένα τεστάκι για ψιττάκωση πάντως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να του κάνεις. Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αν ακούσουν ότι το ζωάκι τους έχει κάποιο πρόβλημα υγείας το οποίο μπορεί κι οι ίδιοι να κολλήσουν, πει τόπου απομακρύνονται από αυτό με κάθε τροπο. Παρεπιπτόντως ειναι σπάνιες οι μολύνσεις ανθρώπων; Πο παπαγάλους, θέλουν εξαιρετικά χαμηλό ανοσοποιητικό και ευάλωτη υγεία για να συμβούν, όποτε μην αγχώνεσαι.
Ε, και μια γενική εξέταση από πτηνίατρο και είσαι ΟΚ
Πολυ τυχερό το πουλάκι που σε βρήκε!
 
Τηνεσωτερικη ταιστρα την πεταει συνέχεια κατω. Παντως η κατασταση του ειναι τέλεια. Πολυ ζωηρος!
 
Πολύ θετικό αυτό.
Έχεις παρατηρήσει εάν τρώει από αυτές τις ταΐστρες; Μου φαίνεται εντελώς απίθανο. Μπορείς να του βάλεις ένα μπολάκι στον πάτο προσέχοντας βέβαια να μην λερώνει την τροφή του.

Τα κατάλληλα για αυτά τα πουλιά κλουβιά έχουν ταΐστρες που ναι μεν είναι εσωτερικές αλλά πιάνονται και αλλάζονται από έξω οπότε κάτι τέτοιο θα λύσει το πρόβλημα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα κατάλληλα για αυτά τα πουλιά κλουβιά έχουν ταΐστρες που ναι μεν είναι εσωτερικές αλλά πιάνονται και αλλάζονται από έξω οπότε κάτι τέτοιο θα λύσει το πρόβλημα σου.
Αυτες εχω
 
Η μονη εξήγηση που μπορω να δωσω στο γτ τον παρατησαν ειναι οτι ισως να πηγαν σε πολυκατοικία να μεινουν και επιδει κανει ΠΟΛΥ φασαρια τον αφησαν.
 
Η μονη εξήγηση που μπορω να δωσω στο γτ τον παρατησαν ειναι οτι ισως να πηγαν σε πολυκατοικία να μεινουν και επιδει κανει ΠΟΛΥ φασαρια τον αφησαν.
Αυτό δεν δικαιολογεί την πράξη τους. Θα μπορούσαν να τον χαρίσουν σε κάποιο υπεύθυνο άτομο. Που το παράτησαν; Στον δρόμο;
 
Συμφωνω και εγω για το κλουβι, ειναι για καναρινια η μπατζι, η ποτιστρα ειναι μικρη για μικρο ραμφος και το κοστος για ενα κλουβι για το μεγεθος του ειναι στα 50-60 ευρω! Η τροφη που θα του δινεις να ειναι συσκευασμενη και οχι χυμα και το νερο να το αλλαζεις 1 με 2 φορες την ημερα!
 
Back
Top