Γενικά Να σας συστήσω και την αδυναμία μου

Πανο ασε 3-4 μερες ακομα το πουλακι να ηρεμησει και μετα αγορασε ενα κλουβι και αλλαξε το.

Οταν ερθει η ωρα ανοιξε ενα θεμα εδω https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=88 να συζητησουμε αν θες τι κλουβι πρεπει να παρεις και τι αλλο θα χρειαστεις!
 
Η αδυναμία σου είναι πολύ όμορφη και φυσικά είναι πολύ καλά πουλιά.
Ευτυχώς είναι απο τα πιο ήσυχα είδη κονούρας αυτά (εννοείται και φωνάζουν, αλλά σε σχέση με τα άλλα είδη αυτής της οικογένειας είναι το πιο ήσυχο ας πούμε).
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που το παράτησαν, γιατί είναι ένα ζώο που εύκολα μπορείς να το χαρίσεις.
Αφού λοιπόν η ζωή σου έκανε ένα τέτοιο όμορφο δώρο, αξίζει τουλάχιστον ένα καλό κλουβί :)
Αυτό είναι τελείως ακατάλληλο για κονούρες (θέλουν χοντρά κάγκελα) και γενικά για μεσαίους παπαγάλους.
Ελπίζω τις επόμενες μέρες να μας βάλεις φωτο με το καινούριο της κλουβί και πατήθρες :D
Αυτό εδώ πώς σου φαίνεται; :) http://www.petsupermarket.gr/7617/προϊόντα/κλουβί-παπαγάλου-52χ415χ785cm.html
 
Ωραιο φαίνεται. Δλδ το προβλημα ειναι στο υψος του κλουβιου και στο ποσο χοντρο το συρμα; Αν κατι δεν εχω καταλαβει καλα να με διορθωσετε.
 
Ωραιο φαίνεται. Δλδ το προβλημα ειναι στο υψος του κλουβιου και στο ποσο χοντρο το συρμα; Αν κατι δεν εχω καταλαβει καλα να με διορθωσετε.

Το πρόβλημα είναι στο μέγεθος του κλουβιού, στο σύρμα, στις πατήθρες, σε όλα!
 
Ωραιο φαίνεται. Δλδ το προβλημα ειναι στο υψος του κλουβιου και στο ποσο χοντρο το συρμα; Αν κατι δεν εχω καταλαβει καλα να με διορθωσετε.
Γενικά στο μέγεθος του κλουβιού, στο ποστ δυνατά είναι τα καγκελα, τι είδους ταΐστρες και ποτιστρες δέχεται, μεγάλες πατηθρες κτλ. Άσε που το συγκεκριμένο είναι πολύ ωραίο και ανοίγει από πάνω για μετά που θα βγαίνει έξω.
 
Αμα ειναι ετσι θα κανω υπομονή νατα μαθω να καθοντε στο χερι μου. Να με δεχοντε γτ ακομα ειναι επιφυλακτικος μαζι μου. Ενω παιζει μεσα απο το κλουβι μολις βαλω χερι μεσα τσιμπαει δυνατα. Και μετα βλεπω τι θα κανω.
 
Μέχρι τότε ρίξε μια ματιά σε άλλα θέματα για να δεις πως μπορείς να φτιάξεις παιχνίδια για τους παπαγάλους σου. Το κόστος είναι μηδαμινό και τα παιχνίδια πιο ασφαλή από εκείνα του εμπορίου. Εγώ έβαλα τον πατέρα μου να κάνει για τους δικούς μας παπαγάλους και έχουν ξετρελαθεί.
 
πολη ωραια η αδυναμια σου και συγουρα πολη τυχερη. Θα συμφωνησω με ολα οσα υποθηκαν σε σχεση με την ακαταλληλοτητα του κλουβιου και τον εξωπλισμο του. σιγα σιγα και με τις δυνατοτητες σου προγραματησε την σωστη διαβιωση του. επισης συγουρα επισκεψη σε πτηνιατρο. σαν πρωτη εικονα μου δινει την εντυπωση ενος πολη υγειους και προσεγμενου παπαγαλου, απο τον πρωτο ιδιοκτητη εφοσον τον εχεις μονο δεκα ημερες, που πραγματικα εαν τον εβλεπα σε αλλο κλουβι δεν θα μπορουσα να καταλαβω οτι ειναι εγκατελιμενο. Βεβαια συνεβη, για τους χ, ψ λογους. απο την αλλη δεν τον βρικες στα σκουπιδια που κατι ειναι και αυτο, τουλαχιστον το αφησε στην εισοδο ενος πετ σοπ, αν καταλαβα καλα. Να τα προσεχης και τα δυο και οχι στο ιδιο κλουβι με τιποτα, διαφορετικα ειδη.
 
πολη ωραια η αδυναμια σου και συγουρα πολη τυχερη. Θα συμφωνησω με ολα οσα υποθηκαν σε σχεση με την ακαταλληλοτητα του κλουβιου και τον εξωπλισμο του. σιγα σιγα και με τις δυνατοτητες σου προγραματησε την σωστη διαβιωση του. επισης συγουρα επισκεψη σε πτηνιατρο. σαν πρωτη εικονα μου δινει την εντυπωση ενος πολη υγειους και προσεγμενου παπαγαλου, απο τον πρωτο ιδιοκτητη εφοσον τον εχεις μονο δεκα ημερες, που πραγματικα εαν τον εβλεπα σε αλλο κλουβι δεν θα μπορουσα να καταλαβω οτι ειναι εγκατελιμενο. Βεβαια συνεβη, για τους χ, ψ λογους. απο την αλλη δεν τον βρικες στα σκουπιδια που κατι ειναι και αυτο, τουλαχιστον το αφησε στην εισοδο ενος πετ σοπ, αν καταλαβα καλα. Να τα προσεχης και τα δυο και οχι στο ιδιο κλουβι με τιποτα, διαφορετικα ειδη.
Απλα τα βαζω διπλα διπλα οταν τα βγαζω εξω. Το βραδυ τα εχω ξεχωριστα.
 
Απλα τα βαζω διπλα διπλα οταν τα βγαζω εξω. Το βραδυ τα εχω ξεχωριστα.
Μα θα έπρεπε να κρατάς τα δύο πτηνά σε απόσταση για λόγους καραντίνας και πει περίπου 40 ημέρες. Δεν ξέρεις αν το νέο πουλάκι ειναι φορέας κάποιας ασθένειας.
 
Μα θα έπρεπε να κρατάς τα δύο πτηνά σε απόσταση για λόγους καραντίνας και πει περίπου 40 ημέρες. Δεν ξέρεις αν το νέο πουλάκι ειναι φορέας κάποιας ασθένειας.
Δηλαδη παρολο που ειναι εξω μπορεί να κολλησει κατι;νομιζα οτι εξω δεν εχουν αναγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πάνο έχεις βρει μια κοινότητα εδώ και ένα site με χιλιάδες πληροφορίες, άρθρα και εμπειρία ανθρώπων που ζουν με παπαγάλους, καταγεγραμένη εδώ... Μελέτησε τις ενότητες... Διάβασε όσο περισσότερο μπορείς πριν αρχίσεις να μαζεύεις πουλιά στο σπίτι σου, που δε θα έχεις τη δυνατότητα να συντηρήσεις σωστά και τις γνώσεις για να τους προσφέρεις τη καλύτερη ζωή που τους αξίζει...
Ομορφο το πουλάκι που βρήκες, αλλά θέλει άμεσα αλλαγή το κλουβί που ζει,ξεκίνα από αυτό.
 
Back
Top