Γενικά Να σας συστήσω το Budgie και το Zebra Finch μου

Efthimis98

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2012
Μηνύματα
173
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να σας γνωρίσω τα δύο πουλάκια μου, το ζεβράκι και το μπάτζυ μου, εν ονόματι Μόρτης και Πίπης αντίστοιχα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο για αυτά. Οι φωτό μιλάνε από μόνες τους... 😉

Δυστυχώς οι φωτό είναι παλιές, αλλά υπόσχομαι να βάλω και πιο πρόσφατες... :D

1187153_352896878176115_1558467596_n.jpg


IMG_6583.jpg


IMG_7063.jpg


IMG_7096.jpg


Το κλουβί έχει αλλάξει διαρρύθμιση... έχουν προστεθεί πολλά παιχνίδια! Έχει αφαιρεθεί το κρεμαστό ξύλινο μιας και το είχε καταστρέψει λίγο. :) Ευτυχώς δεν δαγκώνει τις πατήθρες οι οποίες είναι φτιαγμένες από εμένα από ξύλο Ακακίας ( Robinia Pseudoacacia )...
Στην δεύτερη φωτό μην τον βλέπετε φουσκωμένο, τον είχα ξυπνήσεις ενώ έπαιρνε τον μεσημεριανό υπνάκο του.

Και τέλος το 10χρονο σχεδόν ημίαιμο σκυλάκι μας στο χωριό, άσχετο βέβαια με τα πουλιά! 😛

IMG_6329.jpg
 
πανέμορφα και τα πουλάκια σου και το σκυλάκι σου να τα χαίρεσαι!
 
Γερά και δυνατά να είναι όλα τους, όμορφα τα πουλάκια αλλά και ο σκυλούκος σου Ευθύμη!
 
φτου φτου! τα εχεις πεντακαθαρα! Μπραβο σου! Να τα χαιρεσαι Ευθυμη 😎
 
Να τα χαιρεσαι Ευθυμη! 🙂 Μπραβο σου για τα πολυ καλοφροντισμενα πουλια σου! 😉
 
Τι υπεροχες φωτο! Και ποσο ομορφα τα φωτομοντελα! 😛 Ολα τους! φτου φτου! Να τα χαιρεσαι! 🙂
 
Σας ευχαριστούμε, και εγώ αλλά και τα μοντελάκια μου!
Ειδικά ο παπαγάλος αν δει κάμερα δεν την αφήνει σε ησυχία, την κυνηγάει και αρχίζει να παίζει σαν μικρό παιδί.

Δείτε τον στην κάμερα. Αύριο που δεν έχομε σχολείο λόγω της 27ης Νοεμβρίου, έχουμε μόνο γιορτή, άρα θα βάλω φρέσκες φωτογραφίες του Πίπη και του Μόρτη να τους δείτε.
Ευτυχώς ο Πίπης τελειώνει την πτερόρροια του. :)

IMG_7059.jpg


Επίσης, ένα βίντεο πάλι παλιό που μιμείται το Zebra finch το οποίο βρίσκετε πάνω από αυτόν!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Thank you! Σας βάζω, αν και λίγο καθυστερημένα, φωτό από τα πουλάκια μου... σημερινές φρέσκες, φρέσκες!
Πάμε...

Ο παπαγαλάκος μου, ο Πίπης παίζει!

IMG_7556.jpg


IMG_7561.jpg


Και ο κούκλος, όπως λέει και το όνομα, ο Μαρτάκος!

IMG_7565.jpg


IMG_7569.jpg


Ας πω δύο τρία πράγματα για τον μικρό μου γιατί σας είπα μόνο για τον παπαγάλο. Πρώτα από όλα, μπορεί να μοιάζει ίδιος με όλα τα άλλα αρχέγονα zebra finch αλλά δεν είναι. Τώρα θα μου πείτε γιατί, ο Μόρτης μου είναι split to Black breasted και αυτό το συμπεραίνουμε από το γεγονός ότι τα μάγουλα του είναι επεκτεταμένα και πάνω από το μάτι δημιουργώντας έτσι πορτοκαλί κηλίδες στο πρόσωπό του. Επίσης πρόσφατα αν και δεν φαίνεται στις φωτό είδα και πορτοκαλί πολύ μικρή βούλα και στο στήθος. Δείτε τις φωτό στο πρώτο ποστ και θα καταλάβετε τι λέω...
Επιπλέον το έγραψα και σε προσωπικό μήνυμα στον Σταύρο, ορίστε και μερικές πληροφορίες για τις μεταξύ τους στενές σχέσεις...

Έχω εδώ και καιρό δύο πουλάκια. Ένα Budgie και ένα zebra finch.
Δυστυχώς, δεν τους έχω παρέα αλλά προσπαθώ να πείσω τους γονείς μου να δημιουργήσω ζευγάρια για να μην αισθάνονται μόνα, αν και τα πάνε τέλεια μεταξύ τους. Τι εννοώ με αυτό, συχνά πυκνά τα αφήνω και τα δύο για ελεύθερες πτήσεις και βλέπω ότι τα πάνε πολύ μα πολύ καλά, δηλαδή το Budgie ταΐζει το ζεμπράκι, εκείνο τρώει κανονικά τους σπόρους (αν και τις περισσότερες φορές πέφτουν κάτω γιατί δεν ταιριάζουν τα ράμφη τους. ) και έπειτα ακολουθεί προσπάθεια βατέματος το μικρού στον μεγάλο, άσχετα αν και τα δύο είναι αρσενικά. Έχουν πολύ καλές σχέσεις μεταξύ τους. Βέβαια όταν βλέπω ότι το ένα προσπαθεί να βατέψει το άλλο τα χωρίζω, διότι είμαι πάντα στο δωμάτιο και τα επιβλέπω, δεν τα αφήνω από τα μάτια μου.
Αλλά τέλος πάντων, δεν είναι θέμα ότι δεν τα θέλουν ( για να αιτιολογήσω το γεγονός ότι προσπαθώ να τους πείσω αλλά είναι αμετάπειστοι ) απλά είμαστε μία 4μελείς πλέον οικογένεια - ο αδελφός μου είναι στην Αθήνα στην ΣΣΕ - και ο χώρος σε ένα διαμέρισμα είναι περιορισμένος για παραπάνω ή μεγαλύτερα κλουβιά.
Επίσης είναι και το κρύο που παίζει σημαντικό ρόλο, δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο αντέχουν στον καιρό της Θεσ/νίκης - φέτος είναι καλά βέβαια γιατί αργούν πολύύύ τα κρύα. Σκεφτόμουν να κάνω ένα σαν προστατευτικό για αυτά από τον αέρα, μιας και πέρυσι τα Budgie της γειτόνισσας έβγαλαν τον χειμώνα μία χαρά. Είμαι μπερδεμένος...

Όντως περίεργο έτσι;
Αν θέλετε απαντήστε και στις ερωτήσεις μέσα στο κείμενο που έχει παρατεθεί...
 
και πάλι σου λέω ότι είναι πανέμορφα να σου ζήσουν! Καλά κάνεις και τα χωρίζεις όταν "παίζουν" χωρίς να το βρίσκω κακό αλλά για την πρόληψη κάποιου ατυχήματος. επίσης δεν κατάλαβα, σκοπεύεις να τα αφήσεις έξω τον χειμώνα; δεν θα έλεγα πως είναι το καλύτερο καλύτερα μέσα στο σπίτι
 
Σε ευχαριστώ, εφόσον ακόμη η θερμοκρασία είναι καλή, δηλαδή το πολύ να πέσει στους 10 ... Τα έχω έξω! Βέβαια όταν παίζουν δεν τα αφήνω μόνα τους, πάντα είμαι από δίπλα τους... 😉
 
Ειναι πολυ ωραιο το οτι τα πανε καλα μεταξυ τους παροτι ειναι τοσο διαφορετικα. 😉

Αν δεν τα θελουν οι γονεις σου σε κοινους χωρους του σπιτιου διαμορφωσε μια γωνια στο δωματιο σου να τα εχεις εκει αν κρυωσει κι αλλο ο καιρος. Αν εισαι σχολαστικος με την καθαριοτητα τους καθε μερα (που φαινεται πως εισαι 😉 ) δεν θα εχεις κανενα προβλημα που θα μενετε στο ιδιο δωματιο. :)
 
Σε ευχαριστώ Ανέστη για την πρόταση. Πέρυσι τα είχα στο δωμάτιο μου και το πρωί τα έβαζα μπροστά στην μπαλκονόπορτα για να βλέπουν έξω. 😉 Το μόνο θέμα είναι ότι το δωμάτιο είναι μισό μισό με την αδελφή μου αλλά θα μαλώσουμε και θα περάσει το δικό μου... εννοείτε!
Ευτυχώς ακόμη δεν ήρθαν κρύα, πέρυσι τέτοια εποχή είχε παγωνιά έξω...

Δεν είναι ότι δεν τα θέλουν απλά εγώ δεν θέλω να είναι σε κοινόχρηστους χώρους διότι 100% θα ενοχληθούν από κάποιον το βράδυ, π.χ το βράδυ όλα τα σίριαλ με την σειρά μέχρι να τελειώσουν και τα καρντάσιαν, μετά νυχτερινές επιδρομές στο ψυγείο ( 🙄 ) κτλ...
Αλήθεια δεν θα ενοχλούνται π.χ το βράδυ αν αλλάζω πλευρά ή κουνιέμαι ασυναίσθητα στον ύπνο μου; ή δεν είναι τόσο ευαίσθητα;
 
Αλήθεια δεν θα ενοχλούνται π.χ το βράδυ αν αλλάζω πλευρά ή κουνιέμαι ασυναίσθητα στον ύπνο μου; ή δεν είναι τόσο ευαίσθητα;
Όχι, δεν ενοχλούνται από αυτό. Το μόνο πρόβλημα για τα πουλιά που βρίσκονται σε δωμάτια που καθόμαστε εμείς, είναι ότι κοιμούνται όταν σβήσει το φως και όχι φυσιολογικά το σούρουπο. Αυτός πιστεύω ότι είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που τα πουλιά, αργά ή γρήγορα βγάζουν... κουσούρια.
 
Επειδη σε πολλα σπιτια τα πουλια δεν μπορουν να εχουν το προνομιο του να κοιμουνται και να ξυπνουν με το φυσικο φως αν μπορεις καλο θα ηταν να τους κρατας ενας προγραμμα με τον υπνο. Τα δικα μου ας πουμε που τα 2 μενουν μεσα στο σπιτι ξερουν οτι περιπου στις 9:30 θα πανε για υπνο αφου φανε λιγη κρεμα και μετα θα σβησουν τα φωτα στο δωματιο τους και θα κοιμηθουν. (εχουν ξεχωριστο δωματιο και τους κλεινω τα πατζουρια μεχρι τις 8-8:30 το αλλο πρωι). Ετσι μολις πω "καληνυχτα, νανι τωρα" κατεβαινουν απο τα παιχνιδια τους και παιρνουν θεση στην ψηλη πατηθρα οπου κοιμουνται. Σκεπασε και με ενα πανι τα κλουβια τους κι αυτο θα τους προσφερει παραπανω ηρεμια, μην ανησυχεις για το αν θα στριφογυρισεις στον υπνο σου η να αγχωθεις αν σου ερθει για καποιον λογο να σηκωθεις το βραδυ, δεν ειναι τοσο υπερευαισθητα με την εννοια οτι θα ταραχτουν τοσο πολυ απο αυτο. Αφου ετσι ειναι οι συνθηκες του σπιτιου σας θα προσαρμοστουν κι αυτα μαζι με ολους.
 
Back
Top