Αναπαραγωγή Να τον βγαλω απο την ζευγαρωστρα;

valantis1

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
647
Πόλη
Λάρισα
Εχω ενα ζευγαρι καναρινια σε μια ζευγαρωστρα με ενα μικρο 9 ημερων. Σημερα παρατηρησα οτι ο αρσενικος κυνηγαει τη θυληκια για να ζευγαρωσει.

Αν τον βγαλω απο την ζευγαρωστρα τον αρσενικο η θυληκια θα μεγαλωσει μονη της το μικρο ή χρειαζεται και τον αρσενικο για βοηθεια;
 
γνωμη μου ειναι φιλε μην πειραματιστεις
οσο δεν κυνηγανε το μικρο αστα μαζι
ΜΦΧ
Πανος
 
θα συμφωνησω με τον παναγιωτη αφου δεν χτυπανε το μικρο αστα μαζι αλλα να σε ρωτησω και κατι αλλο ο αρσενικος ταιζει το μωρο.
 
Δεν τον εχω δει να το τα'ι'ζει.

Εκτος και αν το κανει οταν λειπω απο το σπιτι.
 
χωρισε τα κα ιγρηγορα, οσο ενοχλει την θηλυκια ουτε αυτη θα ταιζει,θα τον μεγαλωσει μονη χωρις προβλημα και πολυ καλα μαλιστα
 
ακουσε οποιον θες, απλα η αποφαση ειναι δικη σου κα ιμην ξεχνας, καλυτερα να κανεις κατι λαθος παρα να μην κανεις τιποτα
 
ακου τη διψα σου που λεει και η διαφημηση🙄

καλε μου φιλε εσυ εχεις το ζευγαρι εσυ κρινεις
αξιολογησε την κατασταση απο αυτα που βλεπεις εσυ ο ιδιος
τα υπολοιπα ειναι απλα οι γνωμες μας αλλα σε δικα μας ζευγαρια παντα

ΜΦΧ
Πανος
 
Τελικα τον εβγαλα γιατι ειδα οτι καθοτανε μπροστα στη φωλια (με σκοπο το ζευγαρωμα) και δεν αφηνε την καναρα να παει στο μικρο.

Τωρα πηγαινω και κοιταω καθε λιγο και λιγακι αν τα'ι'ζει το μικρο η θυληκια ή αν επιρεαστηκε απο την εξαγωγη του αρσενικου.
 
πανο αυτο το ειπε ο μεγας ρητορ Ισοκρατης στα μεσα του πελλοπονησιακου πολεμου για να αναπτερωσει το ηθικο των Αθηναιων, μιας κα ιεχαναν τον πολεμο κα ισημαινει-εδω κατοικουμε χωρις να εχουμε διωξει αλλους που ηταν πριν εδω, μα ουτε και την βρηκαμε ερημη{την περιοχη} κα ιτην καταλαβαμε,{πιο κατω λεει} μα ζουμε εδω τιμια κα ιαπο παππου προς παππου μιας κα ιειμαστε αυτοχθονες και ειμαστε εδω γενια προς γενια, εξ'ου και το οικοσημο πολλων επιφανων ΓΝΗΣΙΩΝ Αθήναιων πολιτων ητανε ο τζιτζικας{τετιγξ στα αρχαια} που οπως εκεινος γενναει στο χωμα τα αυγα του και εμφανιζονται και μεχρι μετα και απο 7 χρονια ετσι κα ιοι Αθήναιοι απλα "ξεφυτρωσαν" εκει, απο το πουθενα, δεν υπηρχε ουτε υπαρχει ΚΑΝ παραδοση προφορικη η γραπτη που να λεει πως εμφανιστηκαν εκει οι Αθήναιοι
Σταυρο σορυ οφ τοπικ αλλα τι να κανω να μην απαντησω;
 
Κανενα προβλημα καντε την δουλεια σας να μη σας ενοχλω. 😀

Λιγη ιστορια δεν βλαπτει.
 
Καλη συνεχεια φιλε

Αστραπο δεν αφηνεις τα καναρινια λεω εγω. Αφου εχεις αλλο ταλεντο
Παω στοιχημα οτι τους απαγγελεις ρητα καθε μερα😛

ΜΦΧ
Πανος
 
Ενταξει ειδα την θυληκια σημερα να τα'ι'ζει το μικρο. Ευτυχως.

Εφυγε ενα βαρος απο πανω μου.
 
Back
Top