Φροντίδα Να χωρίσω το ζευγάρι καρδερίνων ώστε να μην έχουν οπτική επαφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos gn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikos gn

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2011
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια καλησπερα,
εδω και δυο βδομαδες απεκτησα ενα ζευγαρακι καρδερινες απο εκτροφεα.
Η απορια μου ειναι η εξης.. ισχυει ο ιδιος κανονας οπως και στα καναρινια; οτι δηλαδη για να ακουσουμε να κελαηδαει το αρσενικο πρεπει να μην εχει οπτικη επαφη με το θυληκο; τα πουλια δεν τα εχω στο ιδιο κλουβι ακομα αλλα σε δυο χωριστα διπλα διπλα.
Ευχαριστω
 
ολα τα ζευγαρια μου τα εχω με χωρισμα και βλεπονται, εχουν μαθει με τον καιρο και δεν εχουν προβλημα, λενε ολα
αν εξαιρεσεις μερικα που δεν εχουν ανεβει ακομα απο το μαδημα τα αλλα λενε
ειναι θεμα χρονου και συνηθειας ο νικος ρωταει εαν κελαειδανε οταν ειναι διπλα διπλα σε ξεχωριστα κλουβια η με χωρισμα
 
Kαι βέβαια κελαηδάνε.

Αλλά το θέμα είναι αλλού.

Είναι η πιο δύσκολη περίοδος της καρδερίνας αυτή η εποχή... Μέχρι τα Χριστούγεννα που θα αρχίσουν οι βοριάδες.

Και τι θέλω να πω.

Πολλοί εκτροφείς χάνουν πουλιά αυτή την εποχή... Οπότε αν σου φουσκώσει κάποιο πουλί και δεν το προλάβεις εγκαιρα θα πάρει και το άλλο μαζί του.

Οπότε προτείνω να μην ενώσεις ακόμα αν δεν έχεις μία σχετική εμπειρία.

Αυτά ισχύουν αν τα πουλιά είναι σε εξωτερικό χώρο.
 
σωστος, ο νικος ομως αλλο ρωτησε, εαν κελαιδανε τα πουλια οταν εχουν οπτικη επαφη και ειναι χωρισμενα,
η απαντηση ειναι ναι, κελαιδανε
 
Η σωστή απάντηση είναι όχι. Αν είναι μονάχο του το αρσενικό βγάζει φωτιές!
 
Η σωστή απάντηση είναι όχι. Αν είναι μονάχο του το αρσενικό βγάζει φωτιές!

Δηλ. Βρε κυρ Ανδρέα αν είναι συνεχεια με το θηλυκό δεν θα κελαηδήσει ποτέ;

Εννοείται πως θα κελαηδάει περισότερο αν είναι μόνο του το πουλί, αλλά και με άλλο μαζί... Μια χαρά κελαηδάει;
 
Βασίλη ξέρεις γιατί τα μέιτζορ κράζουν; Γιατί μεγαλώνουν πολλά μαζί σε ένα κλουβί κλούβα αν θες και δεν μπορούν να αφοσιωθούν στο πλέξιμο τραγούδι αν είχαμε την δυνατότητα να γνωρίζουμε τα αρσενικά να τα βάζαμε σε ατομικά κλουβιά και ένα δάσκαλο στη μέση θα ήταν διαφορετικά. Ακόμα και τα δικά μου κράζουν αλλά αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι να γίνει η καρδερίνα καναρίνι και μετά θα ασχοληθώ και με αυτό αν μου δίνει ο θεός δύναμη σε λίγα χρόνια θα γίνει και αυτό να έχω σωστή διαχείριση όλο το χρόνο στο κουμάσι μου.
 
Θέλω να μου δείξεις ένα πουλί Ανδρέα (εκτροφής)... Που δεν κράζει.

Πάντα μιλάω με φυσιολογικές μεθόδους.
 
Εγώ πάντως κάποτε είχα ένα ζευγάρι καναρίνια και όταν το θηλυκό κλωσούσε το αρσενικό καθόταν ακριβώς δίπλα της και της κελαηδούσε
 
Εγώ πάντως κάποτε είχα ένα ζευγάρι καναρίνια και όταν το θηλυκό κλωσούσε το αρσενικό καθόταν ακριβώς δίπλα της και της κελαηδούσε

Ηθελε να βατέψει το έρμο. 👍
 
τα πουλια ειναι οπως τα μαθεις, η μονο του η διπλα διπλα τα πουλια θα πουνε, εχω εφτα ζευγαρια και τα εχω μαζι με χωρισμα και λενε,τοσα χρονια το ιδιο κανω απλα οταν ειναι απομωνομενο θα πει πιο γρηγορα, αντρεα μην επιμενεις
 
Εγώ την άποψη μου την είπα και την υποστηρίζω………………….. Εσύ όπως θέλεις! Πάντως έχω μια απορία γιατί τα καναρίνια φωνής διαγωνίζονται μόνα γιατί κάποιος που κατεβάζει με ιθαγενή ένα βίντεο είναι σε κραχτόκλουβα μέσα μόνα τους και δεν βάζουν μέσα και ένα θηλυκό να λέει;
 
Oρε φίλε...

Ποιος είπε ότι...όταν το πουλί είναι μόνο του δεν κελαηδάει καλύτερα;

Εννοείται.

Εδώ... Μία κουνια βάζεις στο κλουβί και κόβει αμέσως το κελάηδημα. Γιατί παίζει.

Το θέμα μας είναι αν κελαηδάει ή όχι με την παρουσία του θηλυκού... Και αυτό που βλέπω εγώ από τα δικά μου ζευγάρια που μόλις ένωσα... Είναι ότι το πάνε μια χαρά.
 
αντρεα αλλο θεμα λεμε, παμε παλι, εαν κελαιδαη η καρδερινα οταν εχει οπτικη επαφη με το θυλικο αυτη ειναι η ερωτηση. Και η απαντηση ειναι ΝΑΙ! Και με τον καιρο θα βγαλει ολες τις φωνες. Δεν ειπε κανενας οτι ειναι καλυτερα η χειροτερα. Απλο δεν ειναι;
ο φιλος ΑΒΑΤΟΝ μια χαρα σου το εξηγησε!
 
Ρε φιλαράκια, δεν πειράζει και να το γενικεύσουμε. Αν ''πιάνει'' πολλές πτυχές το θέμα και οι απαντήσεις, είναι και το επιθυμητό. Η ερώτηση απαντήθηκε, αλλά μέσα στον ίδιο συλλογισμό, είναι και αν κελαηδάει το ίδιο με παρέα θηλυκού, το ίδιο αν είναι εκτροφής η ''άγριο'' , το ίδιο αν βλέπονται η μόνο ακούγονται, το ίδιο αν χρειάζονται χώρισμα η συνέχεια μαζί.. Και ότι άλλο μπορεί να απορρέει η να συνεχίζει-διευρύνει το αρχικό ερώτημα.
 
Θέλω να μου δείξεις ένα πουλί Ανδρέα (εκτροφής)... Που δεν κράζει.

Πάντα μιλάω με φυσιολογικές μεθόδους.
Βασίλη έχω διαφορετική άποψη. Τα πουλιά εκτροφής "κράζουν" όταν δεν έχουν ακούσματα. Αν μέσα στον χώρο εκτροφής έχεις καναρίνια, παπαγαλάκια, παραδείσια τι θα κάνουν... Θα κράζουν. Αν όμως οι γονείς, τα αρσενικά λένε και μάλιστα αν όταν χωρίσεις τα μικρά έχεις κανα καλούτσικο γαρδέλι ή κανα μούλο να ακούνε, δεν θα γίνουν "πρωταθλητές" θα τα ακούς όμως ευχάριστα.
 
Back
Top