Φροντίδα Να χωρίσω το ζευγάρι καρδερίνων ώστε να μην έχουν οπτική επαφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos gn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βασίλη έχω διαφορετική άποψη. Τα πουλιά εκτροφής "κράζουν" όταν δεν έχουν ακούσματα. Αν μέσα στον χώρο εκτροφής έχεις καναρίνια, παπαγαλάκια, παραδείσια τι θα κάνουν... Θα κράζουν. Αν όμως οι γονείς, τα αρσενικά λένε και μάλιστα αν όταν χωρίσεις τα μικρά έχεις κανα καλούτσικο γαρδέλι ή κανα μούλο να ακούνε, δεν θα γίνουν "πρωταθλητές" θα τα ακούς όμως ευχάριστα.

Eξαρτάται το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το κελάηδημα... Δημήτρη.
 
τα πουλια εκτροφης κραζουν γιατι δεν εχουν ακουσματα, συνηθως τα ποιοτικα αρσενικα δεν τα βαζουν για ζευγαρωμα, για να μην κοψουν ή χαλασουν τις φωνες τους, εγω παντως δεν εχω ακουσει καποιον να πληρωσε (ακριβα) πουλι και να το έριξε στο ζευγαρι.

ενας φιλος σκεφτεται να το κανει (βασιλη ξερεις), τωρα κατα ποσο θα πετυχει θα δειξει.
 
Βασίλη έχω διαφορετική άποψη. Τα πουλιά εκτροφής "κράζουν" όταν δεν έχουν ακούσματα. Αν μέσα στον χώρο εκτροφής έχεις καναρίνια, παπαγαλάκια, παραδείσια τι θα κάνουν... Θα κράζουν. Αν όμως οι γονείς, τα αρσενικά λένε και μάλιστα αν όταν χωρίσεις τα μικρά έχεις κανα καλούτσικο γαρδέλι ή κανα μούλο να ακούνε, δεν θα γίνουν "πρωταθλητές" θα τα ακούς όμως ευχάριστα.
Συμφωνούμε φίλε μου αλλά για να το καταφέρεις αυτό πρέπει τα πουλιά να δουλευτούν κάθε ένα ατομικά.
 
Εγώ πάντως δεν εννοούσα δασκάλεμα με στόχο κάτι σπουδαίο... Εκεί πάμε σε άλλη διαδικασία.
Οι περισσότεροι που προσπαθούν να βγάλουν κανα γαρδελάκι δεν δίνουν καμιά σημασία στο τι λένε τα πουλιά.
Εδώ όμως λέμε ότι το γαρδέλι είναι "ωδικό πτηνό"! Ας μην είναι λοιπόν champion αλλά να λέει κάτι, απλά να ακούγεται ευχάριστα.
Από το κελάηδισμα λοιπόν μέχρι το κράξιμο μεσολαβεί...άβυσσος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag21
Κατ'αρχάς, τα λίγα πουλιά που ξεχωρίζουν και έχουν τις λεγόμενες ''καλές'' φωνές (χωρίς πολλά η με ελάχιστα ''λάθη'') προέρχονται από τη φύση η είναι αποτέλεσμα συστηματικής εκπαίδευσης.
Τα πουλιά της φύσης, με δεδομένο ότι στον χώρο που κινούνται ακούνε και αντιγράφουν άγρια πουλιά (τσοπανάκο, τουρλί, παπαδίτσα, αηδόνι), αναπτύσσουν πλούσιο ρεπερτόριο... Πράγμα που δεν μπορεί να γίνει στο εκτροφείο μας, όπου πολλές φορές τα ακούσματα μπερδεύονται και με τελείως απαγορευμένες φωνές (σπουργίτια, καναρίνια, περιστέρια, δεκαοχτούρες κλπ.).
Τώρα, κάποιος που είναι διατεθειμένος η να εκπαιδεύσει (με σκοπό τις περισσότερες φορές να το μοσχοπουλήσει), η να αγοράσει ένα φωνητικά σωστό πουλί, φυσικό είναι να μην το ''χαραμίσει'' σε ζευγάρωμα, αφού έτσι ρισκάρει να μειώσει- χαλάσει τις φωνητικές του δυνατότητες.
 
Back
Top