Αναπαραγωγή Να χωρισω τα μικρα με τον πατερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Σημερα η νεοσσοι της πρωτης γεννας βγηκαν στο κλαρι και ταυτοχρονα ηρθε και το πρωτο αυγο της δευτερης γεννας. Με τον φοβο μηπως και τα μικρα κανουν ζημια στο καινουργιο αυγο μιας και δεν τα αλλαζω φετος λογω χρονου τα χωρισα στο μισο της ζευγαρωστρας μαζι με τον πατερα ο οποιος τα ταιζει μια χαρα.Αυτο που με αγχωνει ειναι αν τα αυγα που θα γεννηθουν τις επομενες ημερες κινδυνεουν να ειναι ασπορα. Εσεις απο τις εμπειριες σας τι προτεινετε και πως χειριζεστε την συγκεκριμενη κατασταση;
 
Αν υπηρξε εστω και ενα επιτυχες ζευγαρωμα πριν την ωοτοκια αρκει για να ειναι γονιμοποιημενη ολη η σειρα των αυγων. Αν παρολα αυτα θελεις να εισαι σιγουρος μπορεις μια φορα το πρωι και μια το βραδυ να περνας τον πατερα στην πλευρα της μητερας να εκτελεσει τα καθηκοντα του, και μετα τον επιστρεφεις στα μικρα.
Μπορεις επισης να αντικαταστησεις τα αυγα με πλαστικα, και στο 4ο επιστρεφεις τα κανονικα αυγα στη φωλια, και χωριζεις τοτε την οικογενεια.
 
Καλησπερα σε ολους! Σημερα η νεοσσοι της πρωτης γεννας βγηκαν στο κλαρι και ταυτοχρονα ηρθε και το πρωτο αυγο της δευτερης γεννας. Με τον φοβο μηπως και τα μικρα κανουν ζημια στο καινουργιο αυγο μιας και δεν τα αλλαζω φετος λογω χρονου τα χωρισα στο μισο της ζευγαρωστρας μαζι με τον πατερα ο οποιος τα ταιζει μια χαρα.Αυτο που με αγχωνει ειναι αν τα αυγα που θα γεννηθουν τις επομενες ημερες κινδυνεουν να ειναι ασπορα. Εσεις απο τις εμπειριες σας τι προτεινετε και πως χειριζεστε την συγκεκριμενη κατασταση;
Καλησπέρα Κώστα. Να τα χαίρεσαι τα μικρούλια σου και με το καλό και η δεύτερη γέννα. Για μένα πολύ καλά έκανες και χώρισες τους νεοσσους με τον πατερα και αφού τα ταιζει όλα βαίνουν καλώς. Όσο αφορά το φόβο σου για τα ασπορα αβγά της δευτερης γέννας θα περνάς τον αρσενικό στην πλευρά της θυληκιας δύο φορές τη μέρα από μισή ώρα μέχρι και τη γέννηση του τρίτου αβγού. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα και ποτε δεν είχα πρόβλημα.
 
με καληψε η μιραντα, απλος να σημπληροσω οτι αν το χςρησμα σου ειναι με καγκελα μπορεις να αφησεις και το αρσενικο μαζι με το ταιρι του και θα στα ταιζουν απο τα καγκελα, ετσι και αλιος σε 5 μερεσ περιπου θα τον χςρισεισ γιατι θπαρχει κυνδηνος να αρχισει να σου τσιμπαει τα μικρα.
κατι ακομα η καναρες απο τη πηρα μου κρατανε για 3 μερες σπορο, αθτο σημαινει οτι αν η σηγκεκριμενη σου κανει 4 αυγα μεσο ορο και χωρησες σημαρα τον αρσενικο δεν εχεις προβλημα
 
Να βάλεις τον αρσενικό με τη μητέρα...
Θα ταΐζει τα μικρά από τα κάγκελα.
Διαφορετικά φοβάμαι πως ρισκάρεις.
Πρέπει να συνυπάρχουν μέχρι τουλάχιστο το τρίτο αυγό
 
αυτό ήθελα να γράψω η' μάλλον να ρωτησω τι πρόβλημα θα υπάρχει αν αφήσει το ζευγάρι μαζί και τα μικρά με χώρισμα;
 
Κατ αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Φετος λογω του οτι φευγω νωρις για δουλεια δεν εχω την δυνατοτητα να αντικαθιστω τα αυγα με ψευτικα. Η αρχικη μου ιδεα ηταν να αφησω τον αρσενικο με την καναρα στο μισο της ζευγαρωστρας και τα μικρα στο αλλο μισο.Αυτο που μου αλλαξε γνωμη ομως ηταν οτι δεν μου αρεσε η κατασταση ενος απο τους τρεις νεοσσους ο οποιος δειχνει πιο νοχελικος απο τα αλλα δυο και φοβηθηκα μηπως δεν παει στο χωρισμα να ταιστει.Αν αφησω τον αρσενικο με την καναρα πρεπει να εχω αυγο και αυγοτροφη και σπορους και στα μικρα απο την αλλη μερια; Νερο απο ποτε πρεπει να τους βαλω;
 
Μιας και βρισκομαι να αντιμετωπιζω μια κατασταση που ειναι ιδιορυθμη απο ολες τις αποψεις θα αναγκαστω να αφηνω τον αρσενικο με την καναρα για καποια ωρα το απογευμα που εχω χρονο. Τωρα αν ισχυει οτι τα βατεματα γινονται το πρωι και συνεπως περνω ενα ρισκο γιατι εγω το πρωι θα τα εχω χωρια... Θα φανει στο χειροκροτημα. (Μαλλον στην ωοσκοπηση)
 
Γιατί δεν τον αφήνεις μόνιμα με την κανάρα;
Γιαννη οπως ειπα και παραπανω φοβαμαι για εναν νεοσσο που δεν τον βλεπω ακμαιο. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Θα τα παρακολουθησω και αυριο και βλεπουμε...
 
ο νεοσσός, καλέ μου φίλε Κώστα, θα ακολουθήσει τόσο το ένστικτο του για να τραφεί,όσο και τα αδέλφια του που θα πηγαίνουν προς το χώρισμα για να τραφούν από τους γονείς. Εσύ πιστεύω πως το καλύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις το ζευγάρι μαζί και στην πλευρά των μικρών..σπόρους για όλους, νερό για όλους, αυγοτροφή για όλους..
όλα καλά θα πάνε,θα δεις!
 
Το καλύτερο όλων θα ήταν να έβγαζε τα αυγά και να έβαζε πλαστικά.
Έτσι θα κερδίζαμε 3-4 μέρες...
Με δεδομένη όμως την αδυναμία της αντικατάστασης των αυγών οι γονείς από τη μία και τα μικρά από την άλλη είναι για μένα η καλύτερη λύση.
Από κει κει πέρα όμως ο Κώστας εκτιμά την κατάσταση και πράττει όπως πιστεύει αυτός καλύτερα.
Κανενός πρόταση δεν μπορεί να θεωρηθεί εκ των προτέρων ως σωστή... Πάντα κρίνεται εκ του αποτελέσματος..
 
Κανενός πρόταση δεν μπορεί να θεωρηθεί εκ των προτέρων ως σωστή... Πάντα κρίνεται εκ του αποτελέσματος..
σαφέστατα.. Ο Κώστας ξέρει το ζευγάρι του καλύτερα!
Εσεις απο τις εμπειριες σας τι προτεινετε και πως χειριζεστε την συγκεκριμενη κατασταση;
εμείς, απλά ως φίλοι, καταθέτουμε τις λιγοστές γνώσεις και εμπειρίες μας..ώστε να τον βοηθήσουμε να σκεφτεί και αναλόγως να πράξεικαι όσοι τον νιώθουμε κοντά μας, συμμεριζόμαστε την αγωνία του..
 
Επειδη το χομπυ μας θελει εκτος των αλλων και παρατηρηση στις συνηθειες και στις κινησεις γενικοτερα των πουλιων μας,θα δω ξανα αυριο την συμπεριφορα του νεοσσου που θεωρησα ατονο. Και η δικη μου σκεψη οπως ανεφερα ηταν να μεινει μαζι το ζευγαρι.Αν αυριο το δω πιο ζωηρο και να πηγαινει προς το χωρισμα για να τραφει θα βαλω αμεσα τον αρσενικο στην μερια της καναρας μονιμα. Δυστυχως οι συνθηκες αλλαζουν και ετσι πρεπει και εμεις να προσαρμοζομαστε. Περσι οπως ειπα δεν ειχα αυτο το προβλημα γιατι τα αλλαζα τα αυγα το πρωι με ψευτικα.Φετος ομως που το αντιμετωπιζω πρεπει να κανω οτι καλυτερο μπορω και για τους νεοσσους αλλα και για τους υποψηφιους νεοσσους που μπορει να κρυβονται στα αυγα της δευτερης γεννας.Αλλωστε για αυτο δεν ειναι μαγικη η περιοδος της αναπαραγωγης;
 
Κώστα μια χαρά το πας! Ξέρεις να κρίνεις καταστάσεις και να ενεργείς σωστά! Γνώμη μου ότι προηγείται η υγεία του μικρού παρά τα αυγά αν θα είναι άσπορα ή σποριασμένα.. Εξάλλου έχεις πολύ χρόνο ακόμα μπροστά σου! Είναι καλύτερο να έχεις άσπορα αυγά παρα να χάσεις νεοσσό που έχει κλαρώσει! Αν ο μικρούλης είναι πολύ νωχελικός και μείνει με τους γονείς λες να κάνει ζημιά στα αυγά; Αν το φοβάσαι αυτό βάλε τον μπαμπά με τα μικρά και να τον βάζεις ανα διαστήματα με την μαμά. Ίσως αν αφήνεις το ζευγάρι μαζί λίγο πριν νυχτώσει και μόλις έχει ξημερώσει (κατά τις 9 ξερω γω) τον βάζεις με τα μικρά... Οπότε τα πρωινά θα ζευγαρώνει και μετά θα τελεί τα χρέη του πατέρα! 😉
 
Κώστα μια χαρά το πας! Ξέρεις να κρίνεις καταστάσεις και να ενεργείς σωστά! Γνώμη μου ότι προηγείται η υγεία του μικρού παρά τα αυγά αν θα είναι άσπορα ή σποριασμένα.. Εξάλλου έχεις πολύ χρόνο ακόμα μπροστά σου! Είναι καλύτερο να έχεις άσπορα αυγά παρα να χάσεις νεοσσό που έχει κλαρώσει! Αν ο μικρούλης είναι πολύ νωχελικός και μείνει με τους γονείς λες να κάνει ζημιά στα αυγά; Αν το φοβάσαι αυτό βάλε τον μπαμπά με τα μικρά και να τον βάζεις ανα διαστήματα με την μαμά. Ίσως αν αφήνεις το ζευγάρι μαζί λίγο πριν νυχτώσει και μόλις έχει ξημερώσει (κατά τις 9 ξερω γω) τον βάζεις με τα μικρά... Οπότε τα πρωινά θα ζευγαρώνει και μετά θα τελεί τα χρέη του πατέρα! 😉
Αλικη δυστυχως λογω εργασιας χανω την δυνατοτητα να τον αφηνω με το θηλυκο τις πρωινες ωρες που ειναι και οι πιο κρισιμες για τα βατεματα. Ομως αξιολογοντας την κατασταση σκεφτηκα-προτιμησα να δωσω την δυνατοτητα να σωθει ενας νεοσσος που εχει ερθει στην ζωη. Παρολα αυτα οπως ειπα, σημερα θα γινει επανεκτιμηση της καταστασης του νεοσσου και αν εχω δειγματα οτι ταιζετε η οτι ψιλοτσιμπαει αυγο-αυγοτροφη τοτε θα επαναφερω τον αρσενικο στην καναρα μονιμα. Καλη και η σκεψη σου να μεινει με τους γονεις μονο ο νεοσσος που ειναι επιφοβη η κατασταση της υγειας του!
 
Back
Top