Αναπαραγωγή Να χωρισω τα μικρα με τον πατερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παρατηρω εδω και σχεδον 2 ωρες τα μικρα. Εχω την εντυπωση και μακαρι να βγω ψευτης οτι τελικα ο νεοσσος που μου μοιαζει νοχελικος πρεπει να ειναι τυφλος. Μετακινειτε ελαχιστα,Δεν τσιμπολογαει, αλλα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι το ενα του ματι ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με το αλλο και μοιαζει σαν να ειναι υγρο. Δεν εχει κανει καμια αποπειρα να ανεβει σε κλαρακι οπως τα αλλα δυο και γενικα μου μοιαζει σαν χαμενο. Τι να πω;
Μακαρι να κανω λαθος.
Παντως ο πατερας εμεινε μαζι τους για παν ενδεχομενο.
 
Αν ήταν τυφλό, δεν θα είχε επιβιώσει ακόμη από τη φωλιά. Είναι πιθανόν να έχει κάποια μόλυνση, οπότε αφήνω το θέμα στους πιο έμπειρους από μένα σε θέματα ασθενειών.
Εφ'όσον η κανάρα γεννάει αυγά, άλλο δεν πρόκειται να τα τσιμπήσει για να τους πάρει πούπουλα. Για να τραφούν μόνα τους, αν είναι κοντά στη 18η μέρα, δεν υπάρχει περίπτωση. Μετά τις 30-35 μέρες θα γίνει αυτό, οπότε και θα δώσεις έμφαση σε μαλακές τροφές. Οπωσδήποτε αυγοτροφή, μέχρι να είναι σε θέση να σπάσουν σπόρους και μπορείς να προσθέσεις σε μια ξεχωριστή αυγοθήκη ή μέσα στην αυγοτροφή σπασμένους σπόρους στο γουδί.
Εγώ τα αφήνω μαζί με τους γονείς για ένα μήνα για να είμαι σίγουρος και πάντα παρακολουθώντας τη συμπεριφορά της κανάρας. Μία από αυτές, αυτή που έχω στη φωτό προφίλ, τους έβγαζε τις ουρές, αλλά οι άλλες δεν πείραζαν καθόλου τα μικρά τους, οπότε βλέποντας και κάνοντας.
 
σπασμένους σπόρους στο γουδί.
Καλύτερα όχι με το γουδί γιατί τους λειώνει και τους ανακατεύει με τα φλούδια. Με ένα μπουκάλι να τους πιέσει πάνω σε μια λεία επιφάνεια (π.χ τον πάγκο της κουζίνας).
 
Καλύτερα όχι με το γουδί γιατί τους λειώνει και τους ανακατεύει με τα φλούδια. Με ένα μπουκάλι θα τους πιέσει πάνω σε μια λεία επιφάνεια (π.χ τον πάγκο της κουζίνας).

Και μετά πως θα γίνει η διαλογή των σπόρων, Γιάννη;
 
Και μετά πως θα γίνει η διαλογή των σπόρων, Γιάννη;
Όπως είναι τους βάζει... Τη διαλογή θα την κάνουν τα πουλιά.
Κι αν έχει βάλει κάποια λαδόκολλα από κάτω ... Θα το κάνει και πιο γρήγορα.
 
Δεν πιστευω καν οτι χρειαζεται να βοηθησουμε στο σπασιμο σπορων. Εφοσον βρισκονται με τον πατερα τους βλεπουν και μαθαινουν.
Αν θελεις ισως να τα βοηθησεις θα βαλεις μια ανοιχτη ταιστρα, και μια χαμηλα στον πατο ωστε να μπορουν ολα να φτασουν την τροφη. Και σιγα σιγα μεσα απο την παρατηρηση και το παιχνιδι θα βρουν μονα τους την ακρη.

*2 φορες προσπαθησα να σπασω σπορους, με πλαστη και γυαλινο μπουκαλι και κατεληξε μια κουζινα αισχος και τα σπορια ασπαστα. Επειδη ειμαι αχρηστη, επισημαινω τη δυσκολια :)
 
Σαν υστατη προσπαθεια αγορασα σημερα και χορηγησα tompratex αν και η κατασταση θεωρω οτι ειναι μη ανατρεψιμη.Απο δω και περα οτι ειναι το τυχερο του...
 
Σαν υστατη προσπαθεια αγορασα σημερα και χορηγησα tompratex αν και η κατασταση θεωρω οτι ειναι μη ανατρεψιμη.Απο δω και περα οτι ειναι το τυχερο του...
Εισαι βεβαιος οτι δεν βλεπει; Δηλαδη πλησιαζονταςτο χερι σου και παο τις δυο πλευρες δεν αντιδραει;
Μην απογοητευεσαι, εχω δει τυφλο πουλι που 3 χρονια το ταιζουν οι συγκατοικοι.
 
Εισαι βεβαιος οτι δεν βλεπει; Δηλαδη πλησιαζονταςτο χερι σου και παο τις δυο πλευρες δεν αντιδραει;
Μην απογοητευεσαι, εχω δει τυφλο πουλι που 3 χρονια το ταιζουν οι συγκατοικοι.
Μυρα ειναι σιγουρο. Δεν αντιδρα σε κανενα ερεθισμα σε σχεση με τα αλλα δυο αδερφια του.
 
Δεν πιστευω καν οτι χρειαζεται να βοηθησουμε στο σπασιμο σπορων. Εφοσον βρισκονται με τον πατερα τους βλεπουν και μαθαινουν.
Αν θελεις ισως να τα βοηθησεις θα βαλεις μια ανοιχτη ταιστρα, και μια χαμηλα στον πατο ωστε να μπορουν ολα να φτασουν την τροφη. Και σιγα σιγα μεσα απο την παρατηρηση και το παιχνιδι θα βρουν μονα τους την ακρη.

*2 φορες προσπαθησα να σπασω σπορους, με πλαστη και γυαλινο μπουκαλι και κατεληξε μια κουζινα αισχος και τα σπορια ασπαστα. Επειδη ειμαι αχρηστη, επισημαινω τη δυσκολια :)

Δεν μπορούν. Κάθονται μπροστά στην ταίστρα και χαζεύουν τους σπόρους. Το σπάσιμο θέλει δύναμη και τέχνη.
Εγώ τους σπάζω στο γουδί, αλλά δε βάζω μεγάλη πίεση για να μη γίνουν "νιανιά" και μόλις τους τα βάλω, τα κάνω ευτυχισμένα.
Αλλά θα δοκιμάσω και την τεχνική του Γιάννη.
 
Δεν μπορούν. Κάθονται μπροστά στην ταίστρα και χαζεύουν τους σπόρους.
Μπορουν και παραμπορουν. Μεχρι να αποκτησουν την τεχνη (δυναμη δε θελει) βλεπουν και μιμουνται. Μεχρι να τα καταφερουν παρεχουμε αυγοτροφη και αυγο γι αυτο το λογο.

Μυρα ειναι σιγουρο. Δεν αντιδρα σε κανενα ερεθισμα σε σχεση με τα αλλα δυο αδερφια του.
Βαλε του τοτε λιγο κολλυριο μηπως απο τον ερεθισμο δε βλεπει καθαρα... Και μην απογοητευεσαι. Οτι ειναι να γινει θα γινει :)
 
Παντως ο πατερας εμεινε μαζι τους για παν ενδεχομενο.

Δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία να σπάς τους σπόρους. Βάζε καθημερινά βρασμένο αυγό και μήλο και μόνα τους θα βρουν τον τρόπο να σπάσουν τους σπόρους.
 
...Βάζε καθημερινά βρασμένο αυγό και μήλο...
Τα παραπάνω μπορούν να γίνουν και μείγμα που με την πρόσθεση 1-2 γραμμαρίων σκόνης, τροφής νεοσσών, γίνονται υπερπλήρεις τροφές.
 
Μυρα ειναι σιγουρο. Δεν αντιδρα σε κανενα ερεθισμα σε σχεση με τα αλλα δυο αδερφια του.
Κώστα μου τι έγινε με το πουλάκι; Γιατί δεν πήρες tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη; Το λέω επειδή είναι μικρούλη... Μπορείς να ανεβάσεις φώτο να δούμε και εμείς τα ματάκια του;
 
Κώστα μου τι έγινε με το πουλάκι; Γιατί δεν πήρες tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη; Το λέω επειδή είναι μικρούλη... Μπορείς να ανεβάσεις φώτο να δούμε και εμείς τα ματάκια του;
Το μικρο παραμενει στην ιδια καταστασταση παρα την εφαρμογη του tobratex.Tο πηρα σαν καλυτερο λογω της κορτιζονης σε περιπτωση που υπηρχε καποιο δυνατο μικροβιο. Δεν ξερω κατα ποσο θα ειχε νοημα να συνεχισω πλεον την εφαρμογη του για τριτη μερα.Απο φωτο δεν θα σου φανει καποιοα αισθητη διαφορα σε σχεση με καποιο που δεν εχει προβλημα. Ολο το προβλημα εντοπιζεται στην αντιδρασεις που εχει, μαλλον που δεν εχει, σε οποιοδηποτε ερεθισμα καθως και στον τροπο που ταιζεται απο τον πατερα. Τα αδερφια του την ωρα του ταισματος κρατουν το κεφαλι τους προς τα πανω, ενω εκεινο το ακουμπαει σχεδον στον πατο του κλουβιου.
 
Κάποιες φορές Κώστα.. κάνουμε όσα νομίζουμε εμείς σωστά... και περιμένουμε τα προστάγματα της φύσης.
Αν αυτή αποφασίσει πως πρέπει να ζήσει... με το καλό.. αν πάλι όχι... καλώς.
 
Κάποιες φορές Κώστα.. κάνουμε όσα νομίζουμε εμείς σωστά... και περιμένουμε τα προστάγματα της φύσης.
Αν αυτή αποφασίσει πως πρέπει να ζήσει... με το καλό.. αν πάλι όχι... καλώς.
Ακριβως αυτο Γιαννη. Ομως ας εξαντλησουμε την οποια πιθανοτητα εχει να διασωθει απο τις δικες μας παρεμβασεις.
 
Χχχμμμ δύσκολα τα πράγματα.. αν επιβιώσει λογικά θα μάθει να ζει έτσι και θα να τρέφεται και να κινείται στο χώρο του. Απλά θα είναι πάντα ευαίσθητο και πάντα θα το "νταντεύεις"... ψάξε τον λόγο που μπορεί να γεννήθηκε με αυτή την αναπηρία..
https://community.petbirds.gr/threads/Απώλεια-εμβρύων-καναρινιών-λόγω-διατροφικών-ελλείψεων.25947/
Αν και αυτό το άρθρο αφορά έμβρυα.. ίσως σε βοηθήσει και σένα..
 
Πολυ φοβαμαι οτι οταν εξ αναγκης θα πρεπει να απογαλακτιστει θα ειναι σκουρα τα πραγματα για αυτο.
Εκει που κατεληξα σχετικα με την αιτια που το προκαλεσε θεωρω οτι πρεπει να εγινε στην πορεια απο καποιου ειδους μυκητα που μολυνε το ματι του οσο ηταν ακομα στην φωλια. Το αν γεννηθηκε ετσι δυστυχως δεν μπορω να το ξερω,το απορριπτω ομως σαν σεναριο διοτι δεν υπαρχουν λογοι να γινει κατι τετοιο. (Αιμομεικτικο ζευγαρωμα).
 
Κώστα, είναι η πρώτη φορά που γέννα το συγκεκριμένο ζευγάρι; Το ζήτημα της κληρονομικότητας δεν μπορείς να το απορρίψεις έτσι απλά επειδή το ζευγάρι δεν συγγενεύει. Θα μπορουςε θεωρητικά να είναι δυο άσχετα άτομα τα οποία όμως φέρουν μια συγκεκριμένη μετάλλαξη που οφείλεται σε υπολειπόμενο γονίδιο και ενώ δεν εκφράζεται στο φαινοτυπο των γονέων, λόγω κακού ας πούμε συνδυασμού, κληρονομήθηκε στον απόγονο σε διπλή μορφή και εκφράστηκε για αυτόν το λόγο.
Ας μην πολυλογώ παραπάνω.
Υπάρχει μήπως η δυνατότητα να επισκεφτείς ειδικευμένο πτηνίατρο; Οχι τόσο για να λυθεί η απορία, αλλά μήπως και γίνει διάγνωση και δοθεί συμπτωματική αγωγή η οποία θα μπορουςε να αντιμετωπίσει την όποια αιτία. Γιατρός δεν ειμαι, αλλα η κορτιζόνη θα μπορουςε να βοηθήσει αν υπάρχει φλεγμονή ή να ρίξει την αμυνα του πουλιου και να βρεθεί αυτο σε πιο δυσχερή κατάσταση απο πλευράς υγείας. Κι εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Απλως λέω οτι η κορτιζόνη δεν είναι απαραίτητα κακή στην προκειμένη περίπτωση. Μήπως όμως γρήγορα να συμβουλεύσουν γιατρό; Πως ξέρουμε ας πούμε οτι δεν βλέπει και οχι οτι είναι κατατονικά, κακό ταϊσμένο, αδύναμο, ή με νευρολογικό θέμα; Σε κάθε περίπτωση, αν πραγματικα γνωρίζαμε, η τακτική αντιμετώπισης του θα ήταν εντελώς διαφορετική.
 
Back
Top