Ασθένειες Νεαρό πουλί δεν έχει καθόλου πούπουλα στην κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Ένας νεαρό πουλί δεν έχει καθόλου πούπουλα στην κοιλιά. Αν είναι είναι μεταδοτικη ασθένεια κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα; Τι πρεπει να κάνω; Έχει γιατρειά;
 
Όταν λες νεαρό πουλί για τι ηλικία μιλάμε;
Τι πουλί είναι αυτό?
Είναι εύκολο να δούμε και μια φωτογραφία του.
Συγγνωμη απο τη βιασύνη μου ξέχασα να αναφέρω τα παραπάνω :
Καναρίνι 8 εβδομάδων
2016-08-04 17.24.38.webp
2016-08-04 17.23.59.webp
 
Για το μάτι κι αυτό που βλέπω γύρω από το ράμφος του πουλιού δεν θα πω τίποτε... απλά πως έπρεπε να το έχει δει γιατρός πολύ πριν. Το πουλί βρίσκεται σε εξαιρετικά μεγάλο κίνδυνο κι αν σκαλίσω τα λίγα σχετικά με ασθένειες που γνωρίζω ... αυτό που υποψιάζομαι είναι πολύ μεταδοτικό και επικίνδυνο για τα υπόλοιπα πουλιά που έχεις.
Φρόντισε αρχικά και άμεσα για την απομάκρυνση του πτηνού από τα υπόλοιπα και για την επίσκεψη σε κάποιο γιατρό. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα Γιαννιτσά αλλά έστω και τηλεφωνικά επικοινώνησε για αρχικές οδηγίες.
Ακόμα και ένας κτηνίατρος ίσως σε βοηθήσει.
Οχι δεν υπάρχει. σας έχει τύχει αυτό το πράγμα;
Να ρίξω ψηροσκονη;
Αυτό που βλέπω δεν το έχω ξαναδεί.
Και δεν είναι τόσο το γυμνό τμήμα του πουλιού όσο η λεία αίσθηση (αν βλέπω καλά) του δέρματος που προμηνύει κακά μαντάτα για το φτερωτό μέλλον του.
Δεν υπάρχει (δεν βλέπω τουλάχιστο εγώ) ούτε μια φύτρα για νέο πούπουλο.
Πόσο καιρό είναι έτσι;
Από τη φωλιά ξεκίνησε και συνεχίζει ακόμη;
Θα ήθελα αν μπορείς περισσότερες και πιο καθαρές φωτογραφίες του στήθους και της κοιλιά του.
 
Για το μάτι κι αυτό που βλέπω γύρω από το ράμφος του πουλιού δεν θα πω τίποτε... απλά πως έπρεπε να το έχει δει γιατρός πολύ πριν. Το πουλί βρίσκεται σε εξαιρετικά μεγάλο κίνδυνο κι αν σκαλίσω τα λίγα σχετικά με ασθένειες που γνωρίζω ... αυτό που υποψιάζομαι είναι πολύ μεταδοτικό και επικίνδυνο για τα υπόλοιπα πουλιά που έχεις.
Φρόντισε αρχικά και άμεσα για την απομάκρυνση του πτηνού από τα υπόλοιπα και για την επίσκεψη σε κάποιο γιατρό. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα Γιαννιτσά αλλά έστω και τηλεφωνικά επικοινώνησε για αρχικές οδηγίες.
Ακόμα και ένας κτηνίατρος ίσως σε βοηθήσει.

Αυτό που βλέπω δεν το έχω ξαναδεί.
Και δεν είναι τόσο το γυμνό τμήμα του πουλιού όσο η λεία αίσθηση (αν βλέπω καλά) του δέρματος που προμηνύει κακά μαντάτα για το φτερωτό μέλλον του.
Δεν υπάρχει (δεν βλέπω τουλάχιστο εγώ) ούτε μια φύτρα για νέο πούπουλο.
Πόσο καιρό είναι έτσι;
Από τη φωλιά ξεκίνησε και συνεχίζει ακόμη;
Θα ήθελα αν μπορείς περισσότερες και πιο καθαρές φωτογραφίες του στήθους και της κοιλιά του.
Απο τη φωλια πρεπει να ξεκίνησε γιατί είχα παρατηρήσει γυμνό το δέρμα, αλλά υπεθεσα οτι θα βγουν φτερά γιατί ηταν ακόμη πολύ μικρό. Ελλειψα 6 ημέρες και τη φροντιδα την είχε αναλάβει ένας φίλος (νερό τροφή). Σήμερα που επέστρεψα το είδα. Αμέσως το χωρισα απο τα άλλα του έβαλα ψειροσκονη, του έβαλα αυγό και βλέπω οτι το τρώει. Τους σπόρους ακόμη τίποτε... Στο δέρμα βλέπω κάτι μαύρα στίγματα. Θα προσπαθήσω να βγάλω ακόμη μια φωτό πιο καθαρή.
 
Εφόσον δεν υπάρχει γιατρός να το δει στα Γιαννιτσά, διάβασε τα άρθρα του φόρουμ για τις ασθένειες, μήπως και δεις κάτι σχετικό
 
Να το έχεις κάπου μόνο του γιατί αυτό που έχει μπορεί να είναι μεταδοτικό! Εύχομαι περαστικά! Να μας ενημερώσεις και ότι αποφάσισες να κάνεις... Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο..
 
Να το έχεις κάπου μόνο του γιατί αυτό που έχει μπορεί να είναι μεταδοτικό! Εύχομαι περαστικά! Να μας ενημερώσεις και ότι αποφάσισες να κάνεις... Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο..
Το έχω μόνο του, βλέπω ότι τρώει το αυγό του και περιμένω...
Παρακολούθηση και των υπολοίπων και βλέπουμε...
 
Να δω αντιδράσεις απο το πουλί. Ενας φίλος μου συνέστησε bedadine ,θα το εφαρμοσω.
 
Μου είπε οτι μονο αυτό έχει να μου προτείνει. Και απο τη στιγμη που δεν ξέρω τίποτε αλλο, θα το εφαρμοσω...
Σου είπε να το εφαρμόσεις σε όλη την επίμαχη περιοχή ή δοκιμαστικά σε κάποιο τμήμα της για να δεις πρώτα τις αντιδράσεις;
 
Εφόσον το πουλί, αν αντιλαμβάνομαι σωστά, το πουλάκι δεν πρόκειται να πάει σε γιατρό, έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται η τι μπορεί να είναι ώστε να πάρει και κάποια ανάλογη αγωγή;
 
Εφόσον το πουλί, αν αντιλαμβάνομαι σωστά, το πουλάκι δεν πρόκειται να πάει σε γιατρό, έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται η τι μπορεί να είναι ώστε να πάρει και κάποια ανάλογη αγωγή;
Εμένα στο μυαλό μου έρχεται η τριχομοναδα αλλά πολύ επιπολαιη διάγνωση και το λέω με τεράστια επιφύλαξη μιας και δεν είμαι κτηνίατρος... Δυστυχώς!
 
Δύσκολο, το θέμα, και αν δεν υπάρχει γιατρός εκει κοντά...
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, από εδω, μακαρι, γιατι το καημένο φαινεται άσχημα, ειδάλλως, μηπως έστελνες με Mail, φωτό σε κάποιο πτηνιατρο, και σου έλεγε τι να κανείς...
Για εμενα μην πειραματίζεσαι, με κατι που σου είπε κάποιος επειδή, δεν έχει κατι άλλο να προτείνει.
Τα παιδιά εδω έχουν περισσότερη εμπειρία...
 
Back
Top