Αναπαραγωγή Νεοσσοί πεθαίνουν μέσα στην πρώτη εβδομάδα

lakispap1991

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2013
Μηνύματα
64
Πόλη
Ιωάννινα
Γειά σας και από μένα, είμαι ο Μάνος... Οι συμβουλές σας εδώ μέσα με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ αλλά αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες στην αναπαραγωγή και θα ήθελα τις γνώσεις σας...

Η κανάρα μου στην πρώτη γέννα έβγαλε 4 πουλάκια εκ των οποίων τα 3 ψόφησαν 2 ημερών, και το άλλο ψόφησε την 7η μέρα... Τότε υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει και η εναλλαγή του καιρού από ζέστη σε κρύο... Αλλά τώρα στη δεύτερη γέννα σήμερα βγήκε το πρώτο πουλακι και ψόφησε μετά από 5 ώρες... Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει... Δεν τα ταίζει, ασχολείται μαζί τους; Μήπως ξέρετε;
 
Μετά από 5 ώρες δεν γίνεται να ψόφησε επειδή ήταν νηστικό αντέχει και μια μέρα επειδή έχει φαγητό από το αυγό! Μήπως δεν έκανες καλή προετοιμασία στο ζευγάρι;
 
Τα είχα κάνει 1 μήνα προετοιμασία... Τα είχα σε ζευγαρωστρα και μετά απο 1 μήνα ανοιξα το χώρισμα... Τους έβαζα ότι είχα διαβάσει εδώ μέσα... Αυγό, μήλο, μαρούλι και σπόρους...
 
Ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα πουλιά που ζευγαρώνουν ή ψείρες στη φωλιά.
 
Ή μπορει η θυληκια που καθεται πανω σε αυτα να ειναι αρρωστη..
 
Μαρούλι τους είχα στην προετοιμασία... Τώρα τους έχω αυγοτροφή, σπόρους, και μια τροφή για νεοσσούς που πήρα από ένα pet shop...
 
Οι γονείς είσαι σίγουρος οτι ειναι υγιείς;

Για ψείρες τα ψέκασες πριν τα γεννήτουρια; Και το κλουβί; Γτ κρύβονται αυτές οι ατιμες
 
Όταν έχεις γενικευμένους θανάτους μέσα σε φωλιά τότε διάλεξε τι από τα παρακάτω φταίει:

1. Ψείρες

2. Κανάρα που δεν ταΐζει σωστά

3. Ελλιπής ή ακατάλληλη τροφή

4. Συνεχής ενόχληση από κάποιον εξωτερικό παράγοντα

5. Γονείς που φέρουν ασθένειες (μπορεί σε αυτούς να μην εμφανίζονται αλλά να είναι μοιραίες για τους νεοσσούς)

6. Blackspot(μεγάλη κουβέντα τι τον προκαλεί και πως αντιμετωπίζετε)

7. Επιθετικός πατέρας
 
καλημερα σας! Εχω 2 νεοσσους, το ενα γεννηθηκε χθες και το αλλο σήμερα. Βλεπω όμως οτι η μανουλα δεν τα ταιζει, τρωει λιγο εκεινη και μετα καθεται και κλωσσα τα υπολοιπα 2 αυγουλάκια της. τι να κανω ... Δεν ξερω ... μπορει καποιος να με βοηθήσει;
εχω βαλει ήδη μεσα τροφη για νεοσσους για να τα ταισει, εχω βαλει βιταμινη grit ... ανησυχω πολυ και αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα ταισω εγω.
 
τον αρσενικο τον εχεις μαζι; Συνηθως οι αρσενικοι βοηθανε σημαντικα στο ταισμα των νεοσσων
 
Απ' όσο έχω διαβάσει την πρώτη μέρα δεν τα ταίζουν μετά την δεύτερη ξεκινούν.
 
μαρια, την 1η μερα νομιζω τρωνε κατι απ το αυγο τους;
 
καλημερα σας! Εχω 2 νεοσσους, το ενα γεννηθηκε χθες και το αλλο σήμερα. Βλεπω όμως οτι η μανουλα δεν τα ταιζει, τρωει λιγο εκεινη και μετα καθεται και κλωσσα τα υπολοιπα 2 αυγουλάκια της. τι να κανω ... Δεν ξερω ... μπορει καποιος να με βοηθήσει;
εχω βαλει ήδη μεσα τροφη για νεοσσους για να τα ταισει, εχω βαλει βιταμινη grit ... ανησυχω πολυ και αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα ταισω εγω.
Δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα, αλλά και δεν χρειάζεται. Η κανάρα ξέρει ακριβώς πότε και πόσο θα ταίσει. Σ' αυτές τις ηλικίες ταίζει χωρίς κάν να σηκωθεί απο την φωλιά πολύ μικρές μερίδες και είναι δύσκολο να την πετύχεις ακριβώς εκείνη την στιγμή, ώστε να έχεις μια οπτική επιβεβαίωση οτι ταίζει.. Πρέπει να αποσύρεις το γκρίτ και την τροφή για νεοσσούς. Εκείνο που χρειάζεται είναι μια καλή αυγοτροφή ή, ακόμα καλύτερα, απο μισό καλοβρασμένο αυγό δυο φορές την ημέρα(πρωί και αργά το μεσημέρι).
 
καλημερα σας! Εχω 2 νεοσσους, το ενα γεννηθηκε χθες και το αλλο σήμερα. Βλεπω όμως οτι η μανουλα δεν τα ταιζει, τρωει λιγο εκεινη και μετα καθεται και κλωσσα τα υπολοιπα 2 αυγουλάκια της. τι να κανω ... Δεν ξερω ... μπορει καποιος να με βοηθήσει;
εχω βαλει ήδη μεσα τροφη για νεοσσους για να τα ταισει, εχω βαλει βιταμινη grit ... ανησυχω πολυ και αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να τα ταισω εγω.
Και μην τα ενοχλεις συνεχεια, πολλές φορες εμεις προκαλουμε περισσοτερα προβληματα!
 
ο αρσενικος δεν βοηθαει καθολου. απεσυρα την τροφη για τους νεοσσους, το grit και εχω μονο σπορους και αυγο. στο κειμενο που ειχα διαβασει ομως εγραφε για ολα αυτα... εχω μπερδευτει λιγακι. απο ποια μερα θα πρεπει να βαλω την δικη τους τροφή -εννοω για νεοσσους-αν γνωριζεται; και τι αλλο θα πρεπει να κανω εκτος απο την καθαριοτητα του κλουβιου;
 
Back
Top