Αναπαραγωγή Νεοσσοι κοκκινων λιοποχρωμικων εμφανιζουν σημεια με μαυρα πουπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Σε δυο απο τα ζευγαρια κοκκινων λιποχρωμικων που εχω ζευγαρωσει οι νεοσσοι εμφανιζουν απο πολυ μικρα σημεια με μαυρα πουπουλα στο κεφαλι τους εως αρκετα μεγαλες σταμπες μαυρων πουπουλων που καλυπτουν το ματι και το μαγουλο ας πουμε. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ενω οι γονεις ειναι μονοχρωμα πουλια εντονα και χιονε.Βεβαια υπαρχουν και μονοχρωμοι νεοσσοι.
 
Σε δυο απο τα ζευγαρια κοκκινων λιποχρωμικων που εχω ζευγαρωσει οι νεοσσοι εμφανιζουν απο πολυ μικρα σημεια με μαυρα πουπουλα στο κεφαλι τους εως αρκετα μεγαλες σταμπες μαυρων πουπουλων που καλυπτουν το ματι και το μαγουλο ας πουμε. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ενω οι γονεις ειναι μονοχρωμα πουλια εντονα και χιονε.Βεβαια υπαρχουν και μονοχρωμοι νεοσσοι.
Έχω κι εγώ φέτος ένα με ένα δυο φτεράκια μαύρα στο κεφάλι του...
Για να απαντήσει όμως κάποιος με ασφάλεια σε αυτή την ερώτηση θα πρέπει να γνωρίζει από που προέρχεται το γενετικό υλικό των πουλιών που ζευγάρωσαν... Το γενεαλογικό δέντρο των γεννητόρων.
Δηλαδή πρέπει να γνωρίζουμε την ποιότητα των γονιών απ' όπου προέρχονται τα πουλιά σου.
Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις παρουσιάζονται κάποια μελανικά φτερά πάνω στα λιποχρωμικά καναρίνια. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτά εξαφανίζονται στην πτερόρροια στις περισσότερες όμως φορές ακολουθούν τα πτηνά.
Σε κάθε περίπτωση το χρώμα των σκούρων φτερών θα δείξει αν είναι κατάλληλα ή όχι για αναπαραγωγή...
Θα περιμένεις λοιπόν να δεις πως θα εξελιχθεί πάνω τους το μελανικό φτέρωμα... Το μέγεθος... και κυρίως το χρώμα και αν είναι συγκεντρωμένο σε κάποιο σημείο πάνω στο πουλί ή υπάρχουν διάσπαρτα. Βλέπεις με τις κακές και ανεξέλεγκτες επιλογές ζευγαριών (όχι απαραίτητα από σένα αλλά από τον σε βάθος χρόνου εκτροφέα των αρχικών πουλιών) βλέπουμε "τρελά" και "παράξενα" αποτελέσματα
Κάποιες φορές μπορεί να εκτεθούμε... και μάλιστα χωρίς να φταίμε.
 
Ενα απόσπασμα απο το αρθράκι canaries.gr/2010/09/07/mελανίνες-και-λιποχρώματα/ που δίνει απάντηση, στο ερώτημά.

-Τα λιποχρωμικά πουλιά ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΛΑΝΙΝΗΣ. Ας μου επιτραπεί αυτή η έκφραση, με την έννοια οτι έχουν στο DNA τους το ανάλογο μελανινικό γονίδιο. Προέκυψαν όταν έκανε την εμφάνισή της, μια μετάλλαξη, του αρχέγονου γονιδίου που επιτρέπει την εμφάνιση των μελανινών στο πτέρωμά τους. Αυτό το νέο, μεταλλαγμένο πλέον γονίδιο, ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΙ την εμφάνιση των μελανινών και όχι την ύπαρξή τους. Για…κακή μας τύχη, αυτή η μετάλλαξη έχει ΣΥΝΚΥΡΙΑΡΧΟ χαρακτήρα με τον αρχέγονο τύπο. Τί σημαίνει αυτό; Προσπαθεί να κερδίσει τον μεταξύ τους πόλεμο, αλλά ποτέ δεν το καταφέρνει εξ’ ολοκλήρου. Στα σημεία που «κερδίζει», χάνονται τα σκούρα χρώματα και επικρατεί το λιπόχρωμα. Στα σημεία που «χάνει», εμφανίζονται οι μελανίνες. Επειδή όμως πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις, κάποιες φορές, εντελώς συμπτωματικά, οι μελανίνες υποχωρούν τελείως και τότε το αποτέλεσμα είναι ένα κίτρινο καναρίνι. Η ερώτηση συνήθως είναι άμεση, «τώρα που έχω ένα λιποχρωμικό καναρίνι να το ζευγαρώσω για να πάρω λιποχρωμικούς απογόνους «; Απάντηση: Δεν έχεις ένα λιποχρωμικό καναρίνι, διότι παρ’ ότι θα το ζευγαρώσεις με ένα πράγματι λιποχρωμικό, οι απόγονοι που θα πάρεις θα έμφανίσουν σημεία μελανίνης. Προσοχή λοιπόν, ενα απολύτως καθαρό(clear) όπως νομίζουμε, απο μελανίνες καναρίνι, ΔΕΝ είναι απαραίτητα ένα λιποχρωμικό καναρίνι. Τις περισσότερες φορές, αν δώσουμε μια ιδιαίτερη προσοχή κάτω απο τους οδηγούς, στις ουρές, στα πλευρά, στο λαιμό, στην μύτη και τα πόδια, αλλά και σε κάποια κρυφά σημεία, θα ανακαλύψουμε σκούρες περιοχές ή στίγματα.Εδώ να αναφέρω και την αντίθετη εξαίρεση. Καναρίνια που είναι πράγματι λιποχρωμικά, φέρουν δλδ το μεταλλαγμένο γονίδιο που αναστέλει την εμφάνιση της μελανίνης, κάποιες φορές εμφανίζουν σκουρόχρωμες περιοχές(συνήθως στο κεφάλι) ή στίγματα. Οταν τα σημάδια αυτά είναι μαύρου χρώματος λέμε οτι τα πουλιά αυτά αποτελούν «εργαλεία» για την αναπαραγωγική διαδικασία. Είναι λιποχρωμικά πουλιά που έχουν καταγωγή απο την ΜΑΥΡΗ σειρά.Oι απόγονοί τους θα εμφανίσουν το λιπόχρωμα με μεγάλη καθαρότητα και ένταση, (πράγμα που δεν συμβαίνει στον ίδιο βαθμό,όταν τα πουλιά προέρχονται απο την καφέ σειρά).
 
Γιαννη δυστυχως δεν γνωριζω το ιστορικο των πουλιων απο αποψη γενεαλογικου δεντρου τους.Αυτο που μου τονιζεις εσυ, οτι δηλαδη σε καποιες περιπτωσεις εξαφανιζονται, μου το ειπε και ενας φιλος και μου εκανε εντυπωση. Τα μελανα σημεια των φτερων ειναι συγκεντρωμενα και μιλαμε παντα για το κεφαλι των πουλιων."Σε κάθε περίπτωση το χρώμα των σκούρων φτερών θα δείξει αν είναι κατάλληλα ή όχι για αναπαραγωγή... " Αν θελεις μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι εννοεις εδω; Υπαρχει προβλημα για την υγεια των πουλιων; Επισης το αλλο που θελω να σε ρωτησω ειναι ποτε καταλαβαινουμε αν το πουλι που γεννηθηκε ειναι εντονο η χιονε γιατι εγω ακομα αν και ειναι εναμιση μηνων δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Οταν τα σημάδια αυτά είναι μαύρου χρώματος λέμε οτι τα πουλιά αυτά αποτελούν «εργαλεία» για την αναπαραγωγική διαδικασία. Είναι λιποχρωμικά πουλιά που έχουν καταγωγή απο την ΜΑΥΡΗ σειρά.Oι απόγονοί τους θα εμφανίσουν το λιπόχρωμα με μεγάλη καθαρότητα και ένταση, (πράγμα που δεν συμβαίνει στον ίδιο βαθμό,όταν τα πουλιά προέρχονται απο την καφέ σειρά).
Πολυτιμο το αρθρο! Αυτη η τελευταια παραγραφος αν την αποκρυπτογραφω σωστα σημαινει οτι τα πουλια με μαυρα στιγματα μπορουμε να τα βαλουμε για αναπαραγωγη και να παρουμε απογονους και χωρις στιγματα αλλα και με μεγαλυτερη καθαροτητα και ενταση χρωματος;
 
Πολυτιμο το αρθρο! Αυτη η τελευταια παραγραφος αν την αποκρυπτογραφω σωστα σημαινει οτι τα πουλια με μαυρα στιγματα μπορουμε να τα βαλουμε για αναπαραγωγη και να παρουμε απογονους και χωρις στιγματα αλλα και με μεγαλυτερη καθαροτητα και ενταση χρωματος;
Το καφέ χρώμα δεν είναι επιθυμητό... Το μαύρο ναι.
Γνώμη μου όμως είναι πως σημαντικό ρόλο παίζει το μέγεθος της μελανικής περιοχής και ο διασκορπισμός της.
 
Πριν απ' όλα θα περιμένεις την 1η αλλαγή πτερώματος. Τότε θα παρατηρήσεις ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ αυτά τα φτεράκια ώστε να βεβαιωθείς αν πράγματι είναι κατάμαυρα. Μόνον τότε θα επιλέξεις το καλύτερο απο αυτά και θα το ζευγαρώσεις(την επόμενη χρονιά) με το καλύτερο, το πιο έντονο λιποχρωμικό που έχεις. Αυτό θα σου δώσει μια σειρά πουλιών που θα ξεχωρίζουν έστω και λίγο απο όλα τα άλλα.Βέβαια δεν κρατάμε,όλα τα πουλιά με μαύρα στίγματα, ούτε τα χρησιμοποιούμε όλα στα ζευγαρώματά μας. Δεν θέλουμε να γεμίσουμε λιποχρωμικά με στίγματα. Απλά να δημιουργήσουμε μια σειρά πουλιών που θα γνωρίζουμε την μελανινική καταγωγή της.
 
Το καφέ χρώμα δεν είναι επιθυμητό... Το μαύρο ναι.
Γνώμη μου όμως είναι πως σημαντικό ρόλο παίζει το μέγεθος της μελανικής περιοχής και ο διασκορπισμός της.
Μαυρα ειναι τα στιγματα Γιαννη σε οσα πουλακια τα εμφανισαν...
 
Μαυρα ειναι τα στιγματα Γιαννη σε οσα πουλακια τα εμφανισαν...
Μην είσαι καθόλου σίγουρος. Το ΜΑΥΡΟ με το ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΦΕ είναι πολύ κοντά και μόνο εμπειρα μάτια το ξεχωρίζουν. Θα χρειαστείς βοήθεια σ' αυτήν την αναγνωριση
Υ. Γ Μη βιαζεσαι. Ασε να έλθει η ώρα και θα πουμε κι' άλλα επ' αυτού :)
 
Μην είσαι καθόλου σίγουρος. Το ΜΑΥΡΟ με το ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΦΕ είναι πολύ κοντά και μόνο εμπειρα μάτια το ξεχωρίζουν. Θα χρειαστείς βοήθεια σ' αυτήν την αναγνωριση
Υ. Γ Μη βιαζεσαι. Ασε να έλθει η ώρα και θα πουμε κι' άλλα επ' αυτού :)
Ωραια θα περιμενω την πτεροροια και θα ανεβασω φωτογραφιες για να 'χρησιμοποιησω' τα εμπειρα ματια σου Μακη!
 
Ωραια θα περιμενω την πτεροροια και θα ανεβασω φωτογραφιες για να 'χρησιμοποιησω' τα εμπειρα ματια σου Μακη!
Και σωστά θα κάνεις...
Είναι καλό να δεχόμαστε τις νουθεσίες ανθρώπων που γνωρίζουν.
 
Tο ιδιο συμβαινει και με τα κοκκινα μωσαικα που ασχολουμαι. Κάθε χρονο από καθαρα πουλια παντα εβγαζα και καποια με στιγματα.Φετος ειπα να πρωτοτυπισω. Δυο από τις πεντε θηλυκιες είναι με σημαδι στο κεφαλι ελπιζω μαυρης σειρας...Ιδωμεν..
 
Αφου η μαυρη σειρα εχει καλυτερα αποτελέσματα από την καφε γιατι χρησιμοποιουν και καφε;Θελουν να αναδειξουν και κατι άλλο η απλα ετυχε να εχουν στην κατοχη τους πουλια καφε σειρας;
 
Αφου η μαυρη σειρα εχει καλυτερα αποτελέσματα από την καφε γιατι χρησιμοποιουν και καφε;Θελουν να αναδειξουν και κατι άλλο η απλα ετυχε να εχουν στην κατοχη τους πουλια καφε σειρας;
Βοήθησέ μας να καταλάβουμε...
Ποιοι και που χρησιμοποιούν καφέ?
 
Γιαννη γι'αυτους που ζευγαρωνουν λιποχρωμικα με μελανινικα πουλια καφε σειρας
 
Πχ για να εμφανισουν τα λιποχρωμικα κοκκινα μωσαικα στιγματα μαυρα η καφε καποιο λιποχρωμικο κοκκινο μωσαικο δεν ειχε ζευγαρωσει με καποιο μελανινικο ας πουμε μαυροκοκκινο μωσαικο η καφεκοκκινο μωσαικο;Εκτος και αν κατι εχω καταλαβει λαθος.
 
Πχ για να εμφανισουν τα λιποχρωμικα κοκκινα μωσαικα στιγματα μαυρα η καφε καποιο λιποχρωμικο κοκκινο μωσαικο δεν ειχε ζευγαρωσει με καποιο μελανινικο ας πουμε μαυροκοκκινο μωσαικο η καφεκοκκινο μωσαικο;Εκτος και αν κατι εχω καταλαβει λαθος.

Αλλη μια φορά (η επανάληψη δεν βλάπτει)

ΟΧΙ δεν συμβαίνει αυτό. ΑΠΛΑ ...

... Τα λιποχρωμικά πουλιά ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΛΑΝΙΝΗΣ. Ας μου επιτραπεί αυτή η έκφραση, με την έννοια οτι έχουν στο DNA τους το ανάλογο μελανινικό γονίδιο. ΤΑ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ προέκυψαν, όταν έκανε την εμφάνισή της μια μετάλλαξη, του αρχέγονου γονιδίου, που επιτρέπει την εμφάνιση των μελανινών στο πτέρωμά τους. Αυτό το νέο, μεταλλαγμένο πλέον γονίδιο, ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΙ την εμφάνιση των μελανινών και όχι την ύπαρξή τους. Για…κακή μας τύχη, αυτή η μετάλλαξη έχει ΣΥΝΚΥΡΙΑΡΧΟ χαρακτήρα με τον αρχέγονο τύπο. Τί σημαίνει αυτό; Προσπαθεί να κερδίσει τον μεταξύ τους πόλεμο, αλλά ποτέ δεν το καταφέρνει εξ’ ολοκλήρου. Στα σημεία που «κερδίζει», χάνονται τα σκούρα χρώματα και επικρατεί το λιπόχρωμα. Στα σημεία που «χάνει», εμφανίζονται οι μελανίνες. Επειδή όμως πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις, κάποιες φορές, εντελώς συμπτωματικά, οι μελανίνες υποχωρούν τελείως και τότε το αποτέλεσμα είναι ένα κίτρινο καναρίνι. Η ερώτηση συνήθως είναι άμεση, «τώρα που έχω ένα λιποχρωμικό καναρίνι να το ζευγαρώσω για να πάρω λιποχρωμικούς απογόνους «; Απάντηση: Δεν έχεις ένα λιποχρωμικό καναρίνι, διότι παρ’ ότι θα το ζευγαρώσεις με ένα πράγματι λιποχρωμικό, οι απόγονοι που θα πάρεις θα έμφανίσουν σημεία μελανίνης. Προσοχή λοιπόν, ενα απολύτως καθαρό(clear) όπως νομίζουμε, απο μελανίνες καναρίνι, ΔΕΝ είναι απαραίτητα ένα λιποχρωμικό καναρίνι. Τις περισσότερες φορές, αν δώσουμε μια ιδιαίτερη προσοχή κάτω απο τους οδηγούς, στις ουρές, στα πλευρά, στο λαιμό, στην μύτη και τα πόδια, αλλά και σε κάποια κρυφά σημεία, θα ανακαλύψουμε σκούρες περιοχές ή στίγματα. Εδώ να αναφέρω και την αντίθετη εξαίρεση. Καναρίνια που είναι πράγματι λιποχρωμικά, φέρουν δλδ το μεταλλαγμένο γονίδιο που αναστέλει την εμφάνιση της μελανίνης, κάποιες φορές εμφανίζουν σκουρόχρωμες περιοχές(συνήθως στο κεφάλι) ή στίγματα. Οταν τα σημάδια αυτά είναι μαύρου χρώματος λέμε οτι τα πουλιά αυτά αποτελούν «εργαλεία» για την αναπαραγωγική διαδικασία. Είναι λιποχρωμικά πουλιά που έχουν καταγωγή απο την ΜΑΥΡΗ σειρά.Oι απόγονοί τους θα εμφανίσουν το λιπόχρωμα με μεγάλη καθαρότητα και ένταση, (πράγμα που δεν συμβαίνει στον ίδιο βαθμό,όταν τα πουλιά προέρχονται απο την καφέ σειρά).
 
Kατανοητο. Σε βιντεο εκροφεων εχω δει ζευγαρι κοκκινο μωσαικο λιποχρωμικο με πχ μαυρο κοκκινο μωσαικο. Για ποιο λογο το κανει; Απλα του περισσεψαν τα πουλια η κατι άλλο;
 
Back
Top