Αναπαραγωγή Νεοσσοι κοκκινων λιοποχρωμικων εμφανιζουν σημεια με μαυρα πουπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πχ για να εμφανισουν τα λιποχρωμικα κοκκινα μωσαικα στιγματα μαυρα η καφε καποιο λιποχρωμικο κοκκινο μωσαικο δεν ειχε ζευγαρωσει με καποιο μελανινικο ας πουμε μαυροκοκκινο μωσαικο η καφεκοκκινο μωσαικο;Εκτος και αν κατι εχω καταλαβει λαθος.
Δεν είμαι ενημερωμένος με τέτοια ζευγαρώματα γι' αυτό και ρωτώ συνεχώς. Νομίζω όμως πως όσα περιγράφεις δεν είναι εφικτά στα άμεσα ζευγαρώματα. Τα μωσαϊκού τύπου πουλιά προήλθαν μετά από πολύχρονες επιλεκτικές και στοχευμένες διασταυρώσεις (δεν τις γνωρίζω) μέχρι που εδραιώθηκαν σαν τύπος.
Από κει και μετά δε νομίζω πως μπαίνει θέμα διασταύρωσης λιποχρωμικού με μελανικό πουλί γιατί αυτό που θα παρουσιαστεί θα είναι ένας ανεξέλεγκτα παρδαλός απόγονος (τουλάχιστο αυτό ξέρω)
Kατανοητο. Σε βιντεο εκροφεων εχω δει ζευγαρι κοκκινο μωσαικο λιποχρωμικο με πχ μαυρο κοκκινο μωσαικο. Για ποιο λογο το κανει; Απλα του περισσεψαν τα πουλια η κατι άλλο;
Το τι συνδυασμούς στην εκτροφή του μπορεί να κάνει ο καθένας καλύτερα να μην το συζητήσουμε...
Όπως επίσης με ποιους τρόπους ενισχύεται η μάσκα και τα άλλα χαρακτηριστικά των μωσαϊκού τύπου καναρινιών... Που από μόνα τους είναι ολόκληρο κεφάλαιο.
Πάντως να ξέρεις... αυτά που πρέπει να βλέπουμε για να μαθαίνουμε... Δεν γίνονται ποτέ video κοινής θέας, αλλά ερμητικά κλεισμένα κουτιά μυστικών...
 
Kατανοητο. Σε βιντεο εκροφεων εχω δει ζευγαρι κοκκινο μωσαικο λιποχρωμικο με πχ μαυρο κοκκινο μωσαικο. Για ποιο λογο το κανει; Απλα του περισσεψαν τα πουλια η κατι άλλο;

Δεν υπάρχει ΣΤΟΧΟΣ σε ένα τέτοιο ζευγάρωμα. Οπως το λές, " απλα του περισσεψαν τα πουλια "
 
Back
Top