Αναπαραγωγή Νεοσσός βρέθηκε στον πάτο του κλουβιού

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδια καλησπερα σας. Αυτο που θα σας πω θα φανει παραξενο αλλα δεν μπορω να το εξηγησω. Η καναρα μου σημερα συμπληρωνει 14 μερες και περιμενα να βγουν οι νεοσσοι. Εδω και 14 ημερες τα αυγα που υπηρχαν στην φωλια ηταν 5! Σιγουροτατα! Το λεω αυτο γιατι πριν μια ωρα που μπηκα σπιτι βλεπω οτι και τα 5 αυγα ειναι στην θεση τους αθικτα και στον πατο του κλουβιου βλεπω ενα πουλακι νεογεννητο αλλα πουθενα τσοφλι! Τι γινεται ρε παιδια; Εχω τρελαθει!
 
Μήπως το ένα αυγό είναι τσόφλι αλλά είναι γυρισμένο με τρόπο που δεν φαίνεται το σπάσιμο; Τι έκανες με το νεογέννητο; Της το έβαλες στην φωλιά;
 
Να επιστρέψεις γρηγορα το μωρό στη φωλιά και να παρακολουθείς και για τα επόμενα.
Κάποιες φορές συμβαίνουν τέτοια ατυχήματα.
Για τα υπόλοιπα... ψάξε καλυτερα τη φωλιά.
Βγήκαν αλλα ή ακόμη
 
Μήπως το ένα αυγό είναι τσόφλι αλλά είναι γυρισμένο με τρόπο που δεν φαίνεται το σπάσιμο; Τι έκανες με το νεογέννητο; Της το έβαλες στην φωλιά;
Ναι της το εβαλα στην φωλια και τωρα η καναρα καθεται στην φωλια της.

Να επιστρέψεις γρηγορα το μωρό στη φωλιά και να παρακολουθείς και για τα επόμενα.
Βγήκαν αλλα ή ακόμη
Το επεστρεψα στη φωλια και η καναρα καθεται τωρα στην φωλια της. Δεν εχει βγει κανενα αλλο ακομη ουτε εχει σπασει καποιο τσοφλι. Ειχε κανει μονο 5 κανενα παραπανω. Ειμαι σιγουρος γιαυτο. Τα εβλεπα καθε μερα. Παω να τρελαθω.
 
Μήπως είχε γεννήσει το πρώτο αυγό σε άλλο μέρος του κλουβιού και δεν το είχες προσέξει...;
 
Μήπως είχε γεννήσει το πρώτο αυγό σε άλλο μέρος του κλουβιού και δεν το είχες προσέξει...;
Λογικο αυτο που λες αλλα δεν θα το ειχα προσεξει οταν το καθαριζα το κλουβι; Εκει που βρηκα το πουλακι αποκλειεται να υπηρχε αυγο. Δεν ξερω τι εχει γινει.
 
Βασικά να γεννήθηκε έτσι ξαφνικά δεν υπάρχει περίπτωση σίγουρα κάποια εξήγηση θα βρεθεί δες και τα υπόλοιπα αυγά μήπως είναι κανένα σπασμένο όπως είπε και η Μαρία...
 
Μήπως είχε γεννήσει το πρώτο αυγό σε άλλο μέρος του κλουβιού και δεν το είχες προσέξει...;
Λογικο αυτο που λες αλλα δεν θα το ειχα προσεξει οταν το καθαριζα το κλουβι; Εκει που βρηκα το πουλακι αποκλειεται να υπηρχε αυγο. Δεν ξερω τι εχει γινει.

Βρε θα μας τρελάνετε; :D Δηλαδή επώαζε τ' αυγά της στην φωλιά και μετά πεταγόταν και μια βόλτα στην ρούγα, να επωάσει και τα υπόλοιπα;
Ξέχασέ τα όλα αυτά τώρα. Απόλαυσε την όλη διαδικασία χωρίς να πολυεπεμβαίνεις στην φωλιά και τα ερωτηματικά σου όλο και κάποιον λογικό τρόπο θα βρούν για να απαντηθούν 🙂
 
Προσωπικά είχα παρατηρήσει μία κανάρα η οποία είχε γεννήσει το πρώτο αυγό στον πατο του κλουβιού και τα υπόλοιπα κανονικά στην φωλιά... Ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αλλά έχει συμβεί οπότε από την στιγμή που δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...
 
Παιδια ξερω οτι αυτα που σας λεω ειναι κουφα αλλα μπειτε στην θεση μου οταν ειδα το πουλακι στον πατο του κλουβιου και τα 5 αυγα που περιμενα να βουν ειναι αθικτα στην φωλια. Καθε μερα τα κοιτουσα και ηταν 5! Τωρα για το πουλακι τι να πω; Να ειχε κανει το αυγο στο πατο και στην γωνια του κλουβιου θα το ειχα δει αφου το καθαριζα τοσες φορες. Αλλα για να βγει το πουλακι δεν επρεπε να κλωσησει το αυγο;
 
ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αλλά έχει συμβεί οπότε από την στιγμή που δεν υπάρχει άλλη εξήγηση
Το να γεννηθεί ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού δεν είναι και τόσο σπάνιο.
Αντίθετα να επωάζεται ένα αυγό κάτω και τα υπόλοιπα στη φωλιά από το ίδιο θηλυκό... αυτό είναι αδύνατο.
 
Το να γεννηθεί ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού δεν είναι και τόσο σπάνιο.
Αντίθετα να επωάζεται ένα αυγό κάτω και τα υπόλοιπα στη φωλιά από το ίδιο θηλυκό... αυτό είναι αδύνατο.
Ναι συμφωνώ απόλυτα, στην δική μου περίπτωση είδα το αυγό ότι ήταν κάτω και το πήγα στην φωλιά μαζί με τα υπόλοιπα δεν είπα ότι επωάστικε στον πάτω του κλουβιού.. 😉
 
Υπάρχει πάντα και η περίπτωση της εγκυμοσύνης...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η μόνη δυνατή εξήγηση, εφόσον δεν έχει σπάσει ήδη ένα απο τα πέντε αυγά, ειναι οτι κάποιο απο όλα ήταν ελαφρώς καλυμμένο με υλικο φωλιάς και δεν φαινόταν. Στη θέση σου θα περίμενα ακόμα άλλα 4 πουλακια. Μακάρι και 5, όμως το βλεπω απίθανο.
Θα με απασχολούσε όμως πιο πολύ να δω αν ευθύνεται κάποιος γονιός για την πτώση του νεοσσού.
 
Η μόνη δυνατή εξήγηση, εφόσον δεν έχει σπάσει ήδη ένα απο τα πέντε αυγά, ειναι οτι...
Τα αυγα τα ειχα μετρησει ολα απο την αρχη και ηταν 5 στη φωλια. Τωρα αν ειχε ριξει το 6 το τελευταιο κατω δεν ξερω. Εξαλου δυο μερες πριν βγει ειχα καθαρισει το κλουβι και δεν ειχα δει κατι. Τωρα αν ειχε κολλησει σε καποια γωνια τι να πω; Χωρις να το κλωσησει ομως; Επιπλεον στο κλουβι ειναι μονο η θηλυκια. Το αρσενικο τον ειχα βγαλει για να ταισει τα αλλα τα μικρα σε αλλο κλουβι. Εκανα δηλαδη διπλη αναπαραγωγη με ενα αρσενικο
 
Τα αυγα τα ειχα μετρησει ολα απο την αρχη και ηταν 5 στη φωλια.
Θαύματα με αυγά σε τέτοιες περιπτώσεις... Δεν γίνονται.
Και για να κρατήσουμε σοβαρή τη συζήτηση θα πρέπει να αφήσουμε τα ίσως... κλπ και να δεχτούμε πως ο αριθμός των αυγών είναι ο καταληκτικός και όχι αυτός που αρχικά είδες @Panoulis7 .
Με δεδομένο το πιθανό σου λάθος και αφού ο νεοσσός που έπεσε και υποθέτω πως τελικά είναι γερός και δυνατός και πως καλύφθηκε η απορία σου... εγώ δεν έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω.
 
Οχι πλακα δεν κανω δεν ειμαι μικρο παιδι. Απλα μου φανηκε περιεργο και ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας. Μακαρι να εκανα λαθος και να μην προσεξα το επιπλεον αυγο. Ως τωρα παντως εχουν βγει 4 πουλακια και περιμενω τα αλλα δυο αυγουλακια. Οπως ειπα και πριν στο κλουβι εχω μονο την θηλυκια γιατι τον αρσενικο τον ειχα σε αλλο κλουβι με αλλη καναρα για να ταισουν τα μικρα τους. Τωρα που εχουν μεγαλωσει μπορω να μεταφερω τον αρσενικο σε αυτο το κλουβι για να βοηθησει την θηλυκια με τα μικρα; Ειναι η πρωτη της γεννα.
 
Τωρα που εχουν μεγαλωσει μπορω να μεταφερω τον αρσενικο σε αυτο το κλουβι για να βοηθησει την θηλυκια με τα μικρα;
Είναι δύσκολο και σε αρκετές περιπτώσεις ακόμη και αδύνατο.
Και είναι δύσκολο γιατί δεν γνωρίζουμε αν θα τα αποδεχτεί ως δικά του ή θα θελήσει να απαλλαγεί από αυτά ώστε να προκαλέσει εκ νέου οίστρο στο θηλυκό με νέα ωοτοκία
Επειδή όμως υπάρχουν εξαιρέσεις και έχω αρκετά προσωπικά παραδείγματα... Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και να παρατηρήσεις για αρκετές μέρες την συμπεριφορά του... Τις πρώτες ώρες πάρα πολύ προσεκτικά... ώστε να μην βάλουμε σε κίνδυνο τη ζωή των μικρών.
ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας
Την κατέθεσα.
 
Back
Top