Αναπαραγωγή Νεοσσός βρέθηκε στον πάτο του κλουβιού

θα πρότεινα να δοκιμάσεις και να παρατηρήσεις για αρκετές μέρες την συμπεριφορά του... Τις πρώτες ώρες πάρα πολύ προσεκτικά... ώστε να μην βάλουμε σε κίνδυνο τη ζωή των μικρών.
Σας ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω. Οπως ειπα και πριν επειδη ειναι η πρωτη της γεννα δεν ξερω αν θα τα καταφερει μονη της. Θα βαλω τον αρσενικο και θα τα παρατηρω.
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω. Οπως ειπα και πριν επειδη ειναι η πρωτη της γεννα δεν ξερω αν θα τα καταφερει μονη της. Θα βαλω τον αρσενικο και θα τα παρατηρω.
Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως ειναι, γιατι εφόσον δεν ξέρεις αν θα τα καταφέρει να τα μεγαλωσει μόνη της, επέλεξες ευθύς - εξαρχής να βάλεις τον αρσενικό με δύο θηλυκά.
 
Οπως ειπα και πριν επειδη ειναι η πρωτη της γεννα δεν ξερω αν θα τα καταφερει μονη της.
Συνήθως τα καταφέρνουν με σχετική άνεση.. απλά θα πρέπει να ξέρεις πως δεν θα έχεις περιθώρια για άλλη γέννα πουλιών.
Θα βαλω τον αρσενικο και θα τα παρατηρω.
Με ιδιαίτερη προσοχή τις πρώτες κρίσιμες ώρες και πολύ τακτικά αργότερα...
Σας ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω.
Και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα της δοκιμής.
 
Και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα της δοκιμής.
Εχω σκοπο να μην την βαλω για αλλη γεννα. Οχι γιατι δεν ξερω αν θα ανταποκριθει ή οχι στα μικρα της αλλα λογω ζεστης και δεν θελω να ταλαιπωρηθει.
 
Τελικα ο νεοσσος τι απεγινε;Ειναι καλα;:)
Δυστυχως δεν τα καταφερε. Αυτος μαζι με εναν ακομη. Ως τωρα εχουν βγει αλλα τρια αλλα δεν βλεπω να τα ταιζει καλα η καναρα. Το μονο που κανει ειναι να καθεται στην φωλια. Δεν βλεπω να τα ταιζει οπως η προηγουμενη καναρα.
 
Οσοι εχετε παρακολουθησει την συζητηση την καναρα την ειχα μονη της σε ξεχωριστο κλουβι χωρις τον αρσενικο. Τελικα αποψε εβαλα τον αρσενικο μαζι της με σκοπο να την βοηθησει να μεγαλωσει τα μικρα της. Αυτος τι εκανε; Αρχισε να την βατευει και αυτη καθοταν και μετα πηγαινε στην φωλια της. Ειναι πρωταρα αλλα δεν την βλεπω να ξερει να ταιζει τα μικρα. Δεν βλεπω προς το παρον τον αρσενικο να ενοχλει τα μικρα. Αραγε θα την βοηθησει να τα ταισει ή αποσκοπει σε νεα γεννα και αυτα να τα παρατησει;

Αλλη καναρα που να μπορει να τα βοηθησει; Κριμα πραγματικα..☹
Γινεται αυτο; Να βαλω αλλη καναρα να τα ταισει;
 
Καλυτερα να σου πουν πιο εμπειρα ατομα εδω απο'μενα, παντως το εχω ξανακουσει! Διαβασε εδω στο forum αυτη τη συζητηση που λεει "αυτα γιατι βγηκαν καφε;", ειναι δυο θεματα κατω απο το δικο σου. Εκει το ξαναειδα.
 
Καλυτερα να σου πουν πιο εμπειρα ατομα εδω απο'μενα, παντως το εχω ξανακουσει! Διαβασε εδω στο forum αυτη τη συζητηση που λεει "αυτα γιατι βγηκαν καφε;", ειναι δυο θεματα κατω απο το δικο σου. Εκει το ξαναειδα.
Σε ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω
 
Αν έχεις κανάρα που είναι σε φωλιά και κλωσσά, ναι, κάλλιστα μπορείς να τα βάλεις και το πιθανότερο θα τα ταΐσει. Το ζήτημα σε αυτήν την περίπτωση είναι τι θα γίνουν τα δικά της αυγά, αν θα εμποδιστεί η εκκόλαψή τους και αν όχι, τι θα γίνει με τους νεοσσούς της ίδιας που θα υπολλείπονται σε μέγεθος και θα υποσιτίζονται, τσαλαπατιούνται κλπ, όταν θα βγουν.
Έχεις μήπως κανάρα που να ετοιμάζει φωλιά να δοκιμάσεις για λίγες ώρες;
Αυγό, αυγοτροφή υπάρχουν στο κλουβί διαθέσιμα;
Αν υπάρχει πουλάκι άνω των 2 ημερών, προφανώς η κανάρα ταΐζει, αλλιώς θα είχε πεθάνει. Μήπως δεν είναι αυτό το πρόβλημα; Το λέω διότι, όσο τα μικρά είναι νεογέννητα, η κανάρα ταΐζει με πολύ λίγη ποσότητα και μάλιστα καθώς κάθεται μέσα στη φωλιά, το οποίο είναι κάτι που δεν φαίνεται εύκολα και διαρκεί πολύ λίγο.
Εναλλακτικά, αγόρασε την ειδική σύριγγα, τροφή για νεοσσούς άμεσα, διάβασε τις οδηγίες, πρόσεξε τη θερμοκρασία της τροφής να είναι οπωσδήποτε πάνω από 38 βαθμούς και κάτω των 40, διάβασε και τη διάλυση - ρευστότητα που θα πρέπει να έχει η τροφή και ξεκίνα ο ίδιος το τάισμα. Δεν βλέπω να υπάρχουν άλλες λύσεις επί του παρόντος.
 
Τελικα αποψε εβαλα τον αρσενικο μαζι της με σκοπο να την βοηθησει να μεγαλωσει τα μικρα της. Αυτος τι εκανε;
Να τραβήξεις μακρυά τον αρσενικό.
Ο φόβος δεν της επιτρέπει να βγει να φάει και να ταΐσει τα μικρά της.
 
Πράγματι, αυτό που λέει ο Γιάννης πιο πάνω το έχω βιώσει και εγώ πριν από μερικά χρόνια, με βίαιο αρσενικό (το οποίο όμως δεν είχα χωρίσει σε καμία φάση), με αποτέλεσμα τα μωρά να μένουν ατάιστα, διότι η κανάρα τα προστάτευε.
 
Έχεις μήπως κανάρα που να ετοιμάζει φωλιά να δοκιμάσεις για λίγες ώρες;
Ναι εχω καναρα που μεγαλωσε τα δικα της μικρα που τωρα ειναι περιπου 27 ημερων και απο οτι ειδα θελει να φτιαξει εκ νεου φωλια και αρχιζε να ξεπουπουλιαζει τα μικρα της. Τελικα την χωρισα βαζοντας το ειδικο χωρισμα. Τωρα οσον αφορα την νεα καναρα απο οτι βλεπω τα ταιζει με μικρη ποσοτητα οπως ειπες παραπανω. Μαλλον δεν θα χρειαστει να γινω εγω μαμα τελικα 🙂

Να τραβήξεις μακρυά τον αρσενικό.
Ο φόβος δεν της επιτρέπει να βγει να φάει και να ταΐσει τα μικρά της.
Τελικα τα ταιζει κανονικα τα μικρα η καναρα εστω και σε μικρη ποσοτητα οπως βλεπω. Ο αρσενικος με το που μπηκε στο κλουβι ηθελαν να ζευγαρωσουν και οι δυο. Οπως ειπατε και πιο πανω κυριε Γιαννη τον παρακολουθουσα αρκετα πως θα φερθει στα μικρα και ευτυχως δεν τα εχει πειραξει ως τωρα. Μακαρι στην πορεια να τα ταιζει και αυτος.
 
Μακαρι στην πορεια να τα ταιζει και αυτος.
Βάλε διαχωριστικό για να βλέπει και να μετέχει της δράσης... σύντομα θα κληθεί να βοηθήσει και ίσως έτσι το κάνει.

Ναι εχω καναρα που μεγαλωσε τα δικα της μικρα που τωρα ειναι περιπου 27 ημερων και απο οτι ειδα θελει να φτιαξει εκ νεου φωλια και αρχιζε να ξεπουπουλιαζει τα μικρα της.
Αυτή όμως δεν μας κάνει για "παραμάνα"... Την ξεχνάμε.
 
Διαβασα ολο το θεμα... Να πω την γνωμη μου... Προφανως τα αυγα ηταν εξι και το ενα μωρο με το που βγηκε επεσε εκτος φωλιας.

Για τις απωλειες να πω πως λυπαμαι πολυ αλλα ειναι αρκετα ευαισθητα και οταν μιλαμε για φωλια με 3,4 ή 5 αυγά που εγιναν νεοσσοί χωρίς να αντικατασταθούν και γεννηθούν όλα την ίδια μέρα ή τουλάχιστον με λίγες ώρες διαφορά, δυστυχώς οι απωλειες αυξάνονται..

Τα υπόλοιπα μικρα τι κανουν; Ποσα έχεις τωρα; Ταιζει η μαμα;
 
Back
Top