Ασθένειες Νεοσσός ορτύκι δεν μπορεί να περπατήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fd144
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fd144

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2019
Μηνύματα
12
Άρχισαν να βγαινουν από τα αυγά χθες βράδυ και σήμερα ένας από τους τέσσερις δεν μπορεί να περπατήσει να αναφέρω πως μου είχε συμβεί και πέρσι με ένα κοτόπουλακι. Για τι συμβαίνει αυτό; Διορθώνεται;
 
Καλησπέρα. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα ορτικακι μου πριν 4 χρόνια. Δυστυχώς δεν άντεξε και πέθανε το καημένο. Σε μηχανή τα έβγαλες; Μήπως οι γονείς είναι αδέρφια;
 
Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο συμβαίνει αυτό. Ίσως να φταίει η θερμοκρασία ή το γύρισμα των αυγών. Αν δεν μπορεί να περπατήσει καθόλου,τότε αργά ή γρήγορα θα έχει την ίδια κατάληξη με το δικό μου.
 
Πωπω τι μου έκανες τώρα... Μου θύμισες τόσες όμορφες αναμνήσεις...
Είναι τόσο όμορφα και γλυκά. Μόλις στεγνώσουν θα γίνουν πεντάμορφα! Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως ο νεοσσος που λες είναι προσφάτως γεννημένος; Αν ναι ίσως δεν έχει ανακτήσει όλες του τις δυνάμεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν ο νεοσσός ήταν αδύναμος από το αυγό εξαντλήθηκε πολύ κ θέλει χρόνο να συνέλθει. Στην αρχή πάντα δείχνουν ότι δε μπορούν να περπατήσουν. Μη τα βγάλεις πριν στεγνώσουν.
[automerge]1558450609[/automerge]
Και μια συμβουλή που κ μένα μου την είχαν πει όσο ασχολιομουνα με κλωσσομηχανη, αφού ξεκίνησαν και βγαίνουν λογικά έκλεισαν τις μέρες που έπρεπε. Καλό είναι κάθε δύο ώρες να τα ψεκάζεις με χλιαρό νερό. Βοηθάει τη μεμβράνη να μαλακώσει και έτσι βοηθάς και τους νεοσσους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μια συμβουλή που κ μένα μου την είχαν πει όσο ασχολιομουνα με κλωσσομηχανη, αφού ξεκίνησαν και βγαίνουν λογικά έκλεισαν τις μέρες που έπρεπε. Καλό είναι κάθε δύο ώρες να τα ψεκάζεις με χλιαρό νερό. Βοηθάει τη μεμβράνη να μαλακώσει και έτσι βοηθάς και τους νεοσσους
Το καλό με εσάς παιδιά είναι ότι δεν ξέρουμε ποτέ ποίος από τους δύο μιλάει😋. Κατά τα άλλα η συμβουλή σας είναι πολύ χρήσιμη για όσους ασχολούνται με κλωσσομηχανη.
 
😀
Έχουμε πειραματιστεί πολύ με κλωσσομηχανη και μάθαμε πολλά. Μεγαλώσαμε πολλούς νεοσσους ερασιτεχνικά τελείως. Μέχρι που έσωζα νεοσσους που είχαν τρυπήσει αλλά δε κατάφερναν να βγουν. Απόλυτη επιτυχία όταν όλοι έδιναν μηδαμινό ποσοστό να σωθούν από ανθρώπινο χέρι.
 
Κάποιες φορές η πίεση εξόδου, η λάθος θέση του νεοσσού, η πίεση από κάποιο αυγό ή νεοσσό στα πρώτα λεπτά δημιουργεί παρόμοιες καταστάσεις.
Αν τώρα είναι γενετικά προερχόμενη αναπηρία υποψιάζομαι πως πρέπει να συνεκτιμηθούν η συγγένεια, η διατροφή και οι συνθήκες διαμονής των γονέων τους μήπως και προκύψει κάποια λογική σκέψη.
Σε κάθε περίπτωση αν ξαναπαρουσιαστεί θα πρέπει να διερευνηθεί όσο καλύτερα γίνεται.
 
Η πίεση εξόδου τι συνέπειες μπορεί να έχει;
Μέχρι και το θάνατο. Δε ξέρω αν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κλωσσομηχανη, παρόλο αυτά θα σου πω τα εξής... είναι μια τεχνητη παρέμβαση στη φύση και σίγουρα δεν έχεις την επιτυχία της κλωσσας.υπαρχουν απώλειες όπως θάνατος πουλιών, αυγά που για κάποιο λόγο δεν σκάνε, κι η περίπτωση να κάνει τρύπα και να μη καταφέρει να σπάσει τη μεμβράνη για να βγει. Δυστυχώς τα συναντάς όλα τα φαινόμενα. Ειδικά στη περίπτωση σου που δε ξέρεις καν αν υπάρχει συγγένεια μεταξύ των πουλιών. Και ενας μεγάλος παραγωνταας είναι η προετοιμασία και των δύο γονιων για δυνατά αυγά και επομένως δυνατά κ υγειη νεοσσακια. Εύχομαι να έχεις μεγάλο ποσοστό επιτυχίας
 
Back
Top