Αναπαραγωγή Νεοσσός 14 ημερών εκτός φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Erifili
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Erifili

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2023
Μηνύματα
19
Καλημέρα σήμερα καθώς καθάριζα το κλουβί ο νεοσσως βγήκε από την φωλιά 14 ημερών και όσες φορές έχω προσπαθήσει να τον βάλω πίσω ξαναβγαίνει,οι γονείς θα τον ταιζουν ή θα πρέπει να αναλάβω εγώ? έχω πεκαγωσει
Ευχαριστώ
 
καλημερα .Εννοειται πως οι γονεις τα ταιζουν και οταν βγουν απο την φωλια και για αρκετες μερες μετα .14 μερων ειναι σιγουρα?
επισης βγηκε ή τον εβγαλε εκτος φωλιας η μανα του γιατι ετοιμαζεται για επομενο γυρο?
Και βεβαια τα παρακολουθεις αλλα να ξερεις ξερουν πολυ καλα πως να απαιτουν ταισμα. Ενα εκαναν μονο ή μονο ενα βγηκε βιαστικο?
 
Πολλές φορές λόγο ζέστης βγαινουν νωρίτερα αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα οι γονείς θα το ταιζουν όπου και να είναι .το θέμα είναι να διαχειριστείτε σωστά την κατάσταση έτσι ώστε να αποφύγετε επόμενη γέννα εάν ο αρσενικός είναι καλός και ταιζει βάλτε το χώρισμα και αφήστε το μικρό με τον αρσενικό και άστε την θηλυκιά να κάνει ότι αυγά είναι να κάνει (ασπορα) αφήστε την 1-2 μέρες και μετά πάρτε την σε άλλο κλουβί και απομακρύνετε την από τον χώρο να μην βλέπει και ακούει τον αρσενικό για να ξεπυρωση.ιδανικα ο χώρος να είναι ποιο "σκοτεινός "
 
@Scoros η αλήθεια είναι ότι ο αρσενικός μου φαίνεται έτοιμος πάλι και η θηλυκιά τιτιβιζει πολύ, είδα και τον μπετη του νεοσσου χωρίς τρίχωμα και φοβάμαι το έκανε η θηλυκιά για να κάνει φωλιά οπότε πρέπει να δρασω άμεσα μου φαίνεται
Ευχαριστώ
 
@Erifili Ξεκάθαρα τον έχει πετάξει η μάνα έξω από τη φωλιά. Τον αρσενικό δεν καταλαβαίνω γιατί τον κρατήσες μέσα εφ όσον δεν θέλεις άλλο κυκλο αναπαραγωγής.
Αφαιρείς τον αρσενικό χθες και τον μεταφέρεις σε άλλο μπαλκόνι.
χωρίζεις τα μικρα απο τη μανα και βάζεις το χωρισμα αν συνεχίσει να τα μαδάει.
Εννοείται πως αφαιρείς και τη φωλιά.
Μια χαρά θα τα ταΐζει και από εκεί.
Για να μάθουν στο φαγητό και την αυγοτροφη βαζε ένα πιατακι από το φλυτζανάκι του ελληνικού με αυγοτροφη(αλλαγή κάθε 2-3 ώρες) και όταν φτάσουν 20 ημερών βάλε και σποράκια. Συντομα θα τρώνε μόνα τους.
 
@PantelisTs καλημέρα δεν το πέταξε η μαμά έξω από την φωλιά, όπως καθάριζα το κλουβί πετάχτηκε μόνο του και γι'αυτό μου έκανε εντύπωση επειδή ήταν 14 ημερών ,δεν αναφέρθηκα εγώ ότι το μαδάει και σε κάποιο σχόλιο άλλο μπορεί να το είδες ως ενδεχόμενο
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 
και η θηλυκιά τιτιβιζει πολύ, είδα και τον μπετη του νεοσσου χωρίς τρίχωμα και φοβάμαι το έκανε η θηλυκιά για να κάνει φωλιά
Αφού είπες αυτό γι'αυτό έγινε η υπόθεση ότι η θηλυκιά το μαδάει γιατί είναι έτοιμη για τον επόμενο κύκλο αναπαραγωγής.
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο Παντελής για να μην τα μαδήσει κ να τα ταιζει τα μικρά της με χώρισμα.
 
είδα και τον μπετη του νεοσσου χωρίς τρίχωμα
Το να πήγε κομμωτήριο για κουρεμα λίγο δυσκολο.
δεν αναφέρθηκα εγώ ότι το μαδάει και σε κάποιο σχόλιο άλλο μπορεί να το είδες ως ενδεχόμενο
Το ενδεχόμενο στην περίπτωσή σου είναι γεγονός.
είναι έτοιμη για τον επόμενο κύκλο αναπαραγωγής
Έχει μπει ήδη σε κυκλο αναπαραγωγής. Μακάρι να μην είναι ενσπορα.
 
@PantelisTs έχεις δίκιο αναφέρθηκα για το τρίχωμα, συγγνώμη ☺️ βέβαια ήταν έτσι μόλις βγήκε από την φωλιά ήταν το πρώτο που είδα ,από άρθρα που έχω διαβάσει είναι το μαδιμα από την μάνα, βέβαια εγώ δεν είδα πουθενά πούπουλα, μετά λέω μήπως ήταν έτσι επειδή ήταν στην φωλιά
Όπως και να έχει πάντως τα έχω χωρίσει,ο μπαμπάς ταιζει το μικρό και όλα καλά μέχρι στιγμής
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σου
 
Όπως και να έχει πάντως τα έχω χωρίσει,ο μπαμπάς ταιζει το μικρό και όλα καλά μέχρι στιγμής
Το μικρό τελικά το έχεις μαζί με τον πατέρα ή εκείνος το ταΐζει μέσα από τα κάγκελα;
Αν έχεις τα ενήλικα μαζί, σκοπεύεις να τα αφήσεις σε νέο αναπαραγωγικό κύκλο;
Τα πουλιά τα έχεις εντός ή εκτός σπιτιού;
 
@ianos καλημέρα, έχω το μωρό μαζί με τον πατέρα,την μαμά την έβαλα στην άλλη πλευρά του κλουβιου, όχι δεν επιθυμώ νέα αναπαραγωγή και τα έχω μέσα στο σπίτι σε φωτεινό σημείο,τα βγάζω έξω όταν είμαι σπίτι
 
@Erifili αν η θηλυκιά είναι στο ένα μισό της Ζευγαρώστρας κ το αρσενικό στο άλλο, θα ξεπυρώσει η θηλυκιά ; Νομίζω ότι όσο τον βλέπει κ τον ακούει δεν θα είναι σε mode αναπαραγωγής;
 
@MARY58 το έχω έτσι για να ταιζουν το μωρό,θα κοιτάξω αν είναι να πάρω άλλο κλουβί να την βάλω, ευχαριστώ
[automerge]1688997299[/automerge]
@ianos ευχαριστώ πολύ θα κοιτάξω για αγορά νέου κλουβιου
[automerge]1688997319[/automerge]
@ianos ευχαριστώ πολύ θα κοιτάξω για αγορά νέου κλουβιου
 
@ianos ευχαριστώ πολύ θα κοιτάξω για αγορά νέου κλουβιου
Πάρε ένα όσο το δυνατό πιο απλό στο καθάρισμά του και φυσικά όσο πιο μεγάλο γίνεται. (κυκλοφορούν 60ρες και 90ρες ζευγαρώστρες σε σχετικά καλές τιμές σε σχέση με αυτό που προσφέρουν, οι λεγόμενες κινέζικες). Αυτό όμως που πρέπει να έχεις στον νου σου είναι το κλουβί του πέρα από χώρο, να διαθέτει και συρόμενη σχάρα και συρόμενο ταψί (όχι σταθερή σχάρα γιατί θα πρέπει να χώνεις το χέρι σου μέσα για να καθαρίζεις και όχι πάτο με κλιπς γιατί κάθε που θα τον αποσπάς για να καθαρίσεις, το πουλάκι για όσο να ακουμπήσεις το άνω τμήμα σε μια επιφάνεια, θα κινδυνεύει να φύγει.
(ε, και μια φωτογραφία από το πιτσιρικάκι, θα μας άρεσε να έβαζες όταν μπορέσεις)
 
@ianos η αλήθεια είναι και τα 2 κλουβιά που έχω οι πατοι είναι όπως περιέγραψε ο ένας σταθερός οπότε έχω βούρτσα και τον καθαρίζω και ο άλλος βγαίνει τελείως,θα ψάξω όμως σέ ευχαριστώ πολύ θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία
 
Back
Top