Φροντίδα Νευρικο καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mpa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mpa

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Έχω εδώ και λίγους μήνες ένα αρσενικό καναρίνι... Προσπαθω να το φροντίζω όσο καλύτερα γίνεταικαι κυρίως προσπαθώ να ενημερώνομαι μέσω internet, οποτε το forum αυτό είναι εκπληκτικό...
Το κλουβί που έχω έχει στον πάτο πλέγμα, το οποιο απ την μια δεν επιτρέπει στο καναρίνι να έρχεται σε επαφή με την εφημερίδα, την οποία έχω παρατηρήσει ότι του αρέσει να τρώει, αλλά απ την άλλη δυσκολεύει πολύ εμένα στην καθαριότητα μια και για να καθαρίσω το πλέγμα απ τις ακαθαρσίες του...
Το άλλο πρόβλημα που έχω, είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να το πιάσω,τώρα τελευταία έχει βγάλει λέπια στα ποδαράκια του και στεναχωριέμαι γιατί δεν μπορώ να το βοηθήσω ... Κάθε φορά που προσπαθώ να το πιάσω παθαίνει νευρική κρίσηκαι σχεδίων χτυπιέται στα κάγκελα, με αποτέλεσμα μια φορα να ματώσει λίγο στο φτερό του...Αυτό δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, ακόμα και το κλουβί είμαι αναγκασμένη να το καθαρίσω με το καναρίνι μέσα...
Πριν από λίγο κατάφερα να το πιάσω μα μονο γιατί μπλοκαρίστηκε το ποδαράκι του στην πόρτα του κλουβιού, είχε πολύ γρήγορο σφυγμό,του έκοψα τα νύχια... Και μάλιστα προσπαθησε να με δαγκώσει...
Το άλλο περίεργο είναι ότι συνεχεια, προσπαθει και μαζεύει τα πούπουλα που πέφτουν στο κλουβί και τα τρώει...
Εγώ προσπαθω να του παρέχω ότι πρέπει και του δίνω και πολυβιταμίνες...
thanks...
 
Στο πάτο του κλουβιού δεν βάζουμε εφημερίδα για λόγους υγιεινής γιατί οι εφημερίδες περιέχουν μελάνια τα οποία είναι τοξικά, μπορούμε να βάλουμε χαρτι κουζίνας ή ειδική άμμο(υπάρχει συζήτηση μέσα στο φόρουμ). Για να βγάλεις τα λέπια υπάρχουν αλοιφές, epithol της bogena και pomada της tabernil(αν δεν βρίσκεις την epithol) και έχοντας μια εσωτερική ή εξωτερική μπανιέρα χρησιμοποιώντας άλατα μπάνιου όπως το biobad-orlux θα μπορεσεις να εξαφανίσεις τα λέπια. Για να μπορέσεις να πιάσεις το καναρινάκι χωρίς να πετάει τρελλά μέσα στο κλουβί θα πρέπει να σε εμπιστευτεί, σιγά σιγά θα μάθει(αν το πλησιάζεις, του μιλάς σιγανα, δεν κάνεις απότομες κινήσεις) γιατί φοβούνται. Επίσης όσο αφορά το κλουβί, μπορείς να βρείς κλουβί με αποσπόμενο σκάρα και έτσι θα μπορείς να βγάζεις την σκάρα (έχοντας το καναρίνι σε ένα κλαδακι με το υπόλοιπο κλουβί) και θα μπορείς να καθαρίζεις άνετα τη σκάρα. Πούπουλα και χαρτιά μερικά καναρινάκια τα βάζουν στο στόμα γιατί παίζουν, δεν τα τρώνε,θα το έχεις παρατηρήσει και εσύ οτι μένουν χαρτάκια στο πάτο. Όμως όπως είδες η εφημερίδα πάει στο στοματάκι του, η οποία εφημερίδα θα είναι μετέπειτα και εστία μόλυνσης. Επίσης το οτι πέφτουν πούπουλα τέτοια περίοδο θα πρέπει να σε προβληματίσει. Τι βιταμίνες του δίνεις, σε τι κατάσταση είναι;
 
Βιταμίνες αγόρασα VIGORINA *RAFF (πολυβιταμινούχο δυναμωτικό), συνήθως κάθε πρωί παρατηρώ ότι πέφτουν 2-3 πούπουλα και καμια φορα 1 μακρύ φτερό.
Η κατάσταση του είναι καλή, κελαηδάει, μερικές φορες όμως πετάει πολύ γρήγορα από το ένα κλαδάκι στο άλλο... Του έχω 2 ειδών τροφές, carbongritκαι stick. Του βάζω τακτικά το μπάνιο,έχει και μια κούνια στην οποια ενώ τις πρώτες μέρες κοιμόταν εκεί,τώρα δεν πηγαίνει καθολου...
Το κλουβί το καθαρίζω τακτικά.
Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να το πιάσω, για να τον βοηθήσω με τα ποδαράκια του...
 
Δεν τις γνωρίζω τις βιταμίνες που αναφέρεις αλλά για την raff είχε γίνει λόγος παλιότερα(και για τις αυγοτροφές) στην ουσία δεν παρέχουν τπτ στο πουλί. Βιταμίνες μπορείς να βρείς στα άρθρα, εγώ χρησιμοποιώ orlux και tafarm. Τώρα για την περίπτωση που χάνει φτερά μπορείς να δώσεις της mutavit-orlux και για το μπάνιο να βάλεις τα άλλατα(θα το βοηθήσουν για γερό πτέρωμα και επιπλέον για τα λέπια στα πόδια). Μη νομίζεις οτι και σε μένα έρχεται με ευχαρίστηση στα χέρια μου όταν είναι να του κάνω περιποίηση στα πόδια,όμως είναι προτιμότερο να του κάνεις μια αγωγή για να απαλαγεί απο τα λέπια και ας τρομάζει λίγο στην αρχή παρά να εξελιχθεί σε μέγα πρόβλημα αργότερα. Όσο υπάρχουν λέπια ή ακάρεα στα πόδια αργότερα θάχεις προβλήματα όπως πχ γιατι το καναρίνι ανεβάζει το ένα πόδι πάνω, γιατί δεν το πατάει καλά το πόδι, γιατί βγάζει κίτρινα καρουμπαλάκια κλπ. Θέλει τακτική φροντίδα και υπομονή. Εμένα τώρα αρχίζει και απαλάσεται απο τα λέπια και αυτό το δείχνει γιατί είναι αρκετά ευδιάθετο αποτι πριν.
Για τροφές ρίζε μια ματιά και εδώ
Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι η κούνια πιάνει χώρο στο κλουβί και οι περισσότεροι την έχουν εκτός,έτσι το πουλάκι πετάει περισσότερο απο κλάρα σε κλάρα(ανοίγει τα πτερά του) και γυμνάζεται.
Και για τους πάτους(κατάλληλο υλικό/όχι εφημερίδα) έχει γίνει θέμα εδώ
 
Οτι αφορά την πτερόροια μπορείς να γράψεις στις ασθένειες-τραυματισμοί καναρινιών. Υπάρχουν πολλά θέματα για την πτερόροια, δεν οφείλεται μόνο στις βιταμίνες αλλά και σε πολλούς παράγοντες. Κοίτα εδώ και εδώ αλλά και στην κεντρική σελίδα στο άρθρο
 
καλημερα σε ολους και ευχαριστω για την βοηθεια...
 
Εμένα το καναρίνι μου είναι πολύ νευρικό όταν πάω κοντά του επιτίθεται και με δαγκωνει δαγκώνει και την κούνια του και τα κάγκελα έχει λέπια στα ποδια και στην άκρη του φτερού του έχει ματώσει τί να κάνω για να του περάσει βέβαια όταν βάζω μέσα το χέρι χτυπιέται και όταν το πιάνω τρέμει παρά πολύ
 
Μπορεις να κάθεσαι κοντά του ήσυχος επι ώρες για κάποιο χρονικό διάστημα, επειτα να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί ώστε να συνηθίσει για ενα ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα κι επειτα να το πιάσεις και να του βάζεις αλοιφή επιθόλ για περιπου δέκα ημερες στα πόδια, μικρή ποσότητα και με μασάζ, χωρίς να ακουμπάς το πτερωμα και παντα κατα το σούρουπο που θα ειναι πιο ήμερο, ώστε να του περάσουν τα ακάρεα των ποδιών. Παράλληλα θα πλένεις και θα αλλάζεις καθημερινά όλες τις πατηθρες και τις ταΐστρες που έχουν πάτημα για να μην κολλάει ξανά ακάρεα.
 
Τι είναι αλοιφή επιθόλ;

Το φτερό του γιατί είναι ματωμένο στην άκρη του;
 
Δεν μπορώ να ξερω ποιο ειναι το πρόβλημα στο φτερό του ή γιατι ειναι έτσι.
Επιθόλ ειναι μια αλοιφή για ακάρεα των ποδιών την οποία την αγοράζεις απο πετσοπ.
Το πρόβλημα ειναι οτι εφόσον το πουλι ειναι τόσο άγριο, δεν μπορεις να το πιάσεις ώστε να το βγάλεις φωτό, αυτο, το φτερό, τα πόδια, την κοιλιά κλπ, διότι βάσει αυτών που γράφεις, ότι δλδ τρέμει, μπορει και να σου πεθανει... Οποτε κάνε αυτά που σου προτείνω μηπως και ημερέψει λιγάκι.
 
Να το πιάσω μπορώ αλλά δεν θέλω επειδή τρέμει και δεν θέλω να ψηφίσει
 
Back
Top