Γενικά Νευρικό καναρίνι

όταν ένα καναρίνι είναι μόνο του, μια χαρά χρειάζεται το παιχνίδι. Κ αυτό μπορεί να βαρεθεί.
Εάν δεν περιορίζει τον χώρο στο κλουβί του πτηνού κ του αρέσει να κάθεται, γιατί όχι;
Δεν νομίζω να βαριούνται τα καναρίνια ή τουλάχιστον όχι όπως το αντιλαμβάνεται η ανθρώπινη λογική. Για την ακρίβεια, αν υπάρχει μεγάλο κλουβί ώστε να μπορεί να κάνει λίγες πτήσεις, αρκεί. Το αγαπημένο πράγμα των καναρινιών είναι να πετούν. Και μόνο αυτό από μόνο του, τα κάνει χαρούμενα, και μπορούν ταυτόχρονα να γυμνάζονται.
Όσο αφορά την κούνια, συνήθως την χρησιμοποιούν ως "κουρνιάστρα" το βράδυ, επειδή βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο. Από εκεί και πέρα, και εγώ πιστεύω ότι δεν του προσφέρει κάτι άλλο. Ειδικά σε ένα μικρό κλουβί, απλά πιάνει χώρο.
 
Υπάρχει κάποιος λόγος που υποψιάζεσαι το άσθμα ;
Δηλαδή ... ΟΚ κάθεται κάποια στιγμή με το στόμα ανοιχτό, αλλά αυτό μπορεί να σημαίνει είτε ότι ζεσταίνετε (οπότε θα πρέπει να το βάλεις σε πιο δροσερό σημείο) ή ότι κάτι το αγχώνει και αυτό θα πρέπει να το βρεις και να το αλλάξεις.
Εμένα ο δικός μου το κάνει καμιά φορά όταν μπαίνει στο αυτοκίνητο το μεσημέρι (π.χ. όταν ξεκινάμε για τις καλοκαιρινές διακοπές). Κρατάει συνήθως για 3-5 λεπτά (μέχρι να κλείσουν όλες οι πόρτες του αυτοκινήτου και να ξεκινήσουμε τη διαδρομή) Όταν όλα ηρεμίσουν και μπούμε σε πορεία, τότε ηρεμεί και συνεχίζει τη ρουτίνα του (τρώει, χοροπηδάει στα κλαδάκια του και κελαηδάει κανονικά )
...
Εσύ το βλέπεις το θεματάκι όταν πηγαίνεις κοντά στο κλουβί και του χτυπάς τα κάγκελα (όπως βλέπουμε στο βιντεάκι) ή και σε στιγμές ηρεμίας;
[automerge]1662444372[/automerge]
Σχετικά με τις πατήθρες που αναφέρθηκαν:
είναι αλήθεια αυτό που λες με τις ψείρες, αλλά επειδή είναι σωστό κι αυτό που σου λένε τα παιδιά: ότι οι πλαστικές με την πάροδο του χρόνου δημιουργούν θεματάκια στα ποδαράκια των πουλιών, καλό είναι να αλλάξεις τις πατήθρες σου (ή έστω τη μία).
Κι εγώ είχα τους ενδοιασμούς μου στην αρχή, αλλά τελικά πήρα μια μεγάλη ξύλινη (που μοιάζει με κλαδί) και την πλένω 2 φορές το μήνα με μηλόξιδο (οπότε υπάρχει μια σχετική προστασία για παράσιτα). Άλλωστε για να μεταφερθούν οι ψείρες θα πρέπει το κλουβί (οπότε και το πουλάκι μας) να έρθει σε επαφή με άλλα πουλάκια - κι αυτό θα σήμαινε έτσι κι αλλιώς θέματα και κινδύνους για το καναρινάκι μας.
Έτσι κι αλλιώς πάντως, για να μιλήσουμε λίγο και για το χωροταξικό: όταν το καναρίνι κάθεται σε ένα κλαδί, θα πρέπει η ουρά του να μην ακουμπάει στα κάγκελα, για να μην καταστρέφεται. Δυστυχώς τα πουλάκια σε αιχμαλωσία, δεν καταλαβαίνουν ότι όταν στριφογυρνάνε χοροπηδώντας, χαλάνε την ουρίτσα τους, οπότε το φροντίζουμε εμείς κι αυτό. Νομίζω πως το ένα κλαδάκι σου είναι κοντά στα κάγκελα και φαντάζομαι πως αυτό φταίει για τη στραπατσαρισμένη ουρίτσα του (ξέρω πως αυτός δεν είναι ο λόγος της ανάρτησης σου, αλλά ... σκέφτηκα να το πω ...)
.
Παρόλα ταύτα, αν νιώθεις πως το πουλάκι σου έχει κάποιο αναπνευστικό θέμα θα πρέπει να συγκεντρωθείς σε αυτό και να εξετάσεις τους παράγοντες που μπορεί να το επηρεάζουν: π.χ. το έχεις στην κουζίνα (οπότε μπορεί να βασανίζεται από τους υδρατμούς); ή μήπως έχει καυσαέριο ή κάπνα από ψησταριά ή μήπως έγινες κάποιος ψεκασμός (π.χ. για κουνούπια) ή το φιδάκι που βάζουν μερικοί για τα κουνούπια το βράδυ ή βάψατε το σπίτι ή ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς που μπορεί να δημιουργεί θέμα;
Σε κάθε περίπτωση, ένα τέτοιο θέμα λύνεται μόνο με απομάκρυνση από το πρόβλημα κι επίσκεψη στο γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@xristianc το καναρινάκι είναι ήδη πολύ καλύτερα. Κάθε μέρα και καλύτερα θα έλεγα. Έχω διορθώσει τα κλαδάκια στο κλουβί ,όπως είπα έχει πολύ καλή θερμοκρασία το περιβάλλον στο οποίο μένουμε (ορεινό χωριό). Ίσως από κάτι μπορεί να τρόμαξε αλλά έχει συνέλθει κατά πολύ.!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 
Δεν νομίζω να βαριούνται τα καναρίνια ή τουλάχιστον όχι όπως το αντιλαμβάνεται η ανθρώπινη λογική. Για την ακρίβεια, αν υπάρχει μεγάλο κλουβί ώστε να μπορεί να κάνει λίγες πτήσεις, αρκεί. Το αγαπημένο πράγμα των καναρινιών είναι να πετούν. Και μόνο αυτό από μόνο του, τα κάνει χαρούμενα, και μπορούν ταυτόχρονα να γυμνάζονται.
Όσο αφορά την κούνια, συνήθως την χρησιμοποιούν ως "κουρνιάστρα" το βράδυ, επειδή βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο. Από εκεί και πέρα, και εγώ πιστεύω ότι δεν του προσφέρει κάτι άλλο. Ειδικά σε ένα μικρό κλουβί, απλά πιάνει χώρο.

@Liakos18 σε ότι λες συμφωνώ 100/%. Κ σίγουρα αυτό που αγαπούν τα καναρίνια είναι να πετούν. Αυτό που ανάφερα ότι κ τα καναρίνια βαριουνται, αφορά την μικρή δική μου εμπειρία κ προφανώς δεν πρέπει να γενικεύω. Κ περισσότερο με τον Σοφοκλή παρά με τον Θεμιστοκλή μου (το πρώτο μου καναρινι), έχω ζήσει αυτό που λέω. Με περίμενε το απόγευμα, (τώρα με την πτερόροια δεν έχει διάθεση) να αρχίσω να τον τσιγκλισω κ να μου επιτίθεται. Γι'αυτό μίλησα για επιθυμία για παιχνίδι. Κ φυσικά δεν εννοώ αντικείμενο παιχνίδι. Οι προλαλήσαντες είχαν δίκιο. Δεν υπάρχουν παιχνίδια για καναρινάκια. Το πρώτο μου καναρινι κουναγε την κούνια καμμιά φορά να πηγαίνει πέρα δώθε. Ο Σοφοκλής αδιαφορεί κ γι'αυτό την έβγαλα. Εάν δεν κάθεται πάνω, μόνο χώρο πιάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top