Ασθένειες Νομίζω πως ο Budgie μου πεθαίνει

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
☹ Παρατήρησα πριν από κανένα μισάωρο οτι ανάσαινε περίεργα και αθόταν με κλειστά τα μάτια. Μετά από λίγα λεπτά άκουσα θόρυβο, πήγα να δω και τον είδα να κάθεται στον πάτο του κλουβιού. Έβαλα ο χέρι μου στο κλουβί και ούτε καν κουνήθηκε να αλλάξει θέση. Έβγαλα κατ'ευθείαν τη θηλυκιάκαι την έβαλα σε άλλο κλουβί. Τώρα κάθεται στον πάο εδώ και κανένα δεκάλεπτο με τα μάτια κλειστά. Νομίζω οτι πεθαίνει..☹ Τί μπορώ να κάνω Κυριακάτικα;Ξαφνικά το έπαθε.
 
Πριν μια-δυο ώρες έτρωγε κανονικά και μιλούσε. Μέχρι και καρότο με πιπεριά και μαρούλι έφαγε
 
Να και δυο φωογραφίες
 

Συνημμένα

  • DSCI0056.webp
    DSCI0056.webp
    36,4 KB · Προβολές: 119
  • DSCI0058.webp
    DSCI0058.webp
    47,4 KB · Προβολές: 113
δεν είδα κάτι περίεργο. Κανονικές.Ακόμα κάθεται εκεί στη γωνιά με τα μάτια κλειστά
 
Φοβάμαι μην πάθει κάτι και η θυληκιά ή το καναρίνι που ζουν στο ίδιο δωμάτιο. Τη Ζουζού την έχω σε άλλο
 
Κατ'αρχήν τί είναι η δεξτρόζη;Όσο για ζαχαρόνερο, πώς να του το δώσω; Κάθεται εκεί στη γωνιά και έχω την εντύπωση οτι δεν έχει δύναμη να ανέβει στο κλαρί.
 
Δήμητρα γιατί δεν προσπαθείς να βρεις κάποιον γιατρό? Ξέρω ότι είναι δύσκολη μέρα, αλλά όλο και θα υπάρχει κάποιος, έστω στον κατάλογο, που να δίνουν το κινητό του. Μήπως μπορέσει να σε συμβουλέψει κάτι, έστω και τηλεφωνικά...
 
Μηπως δεν επλυνες καλα τα λαχανικα που τους εδωσες; Αν ηταν ετσι θα σου λεγα να του δωσεις καρβουνο αλλα απ οτι βλεπω δεν εχει την φυναμη να φαει κατι... Οπως τα περιγραφεις μαλλον τα πραγματα δεν ειναι καλα.
 
Κοίταξα αλλά δε βρήκα κινητό. Εξάλλου νομίζω πως είναι πολύ αργά πια. Έχει ξαπλώσει τελειως στον πάτο. Προσπάθησα να του δώσω λίγο ζαχαρόνερο που μου είπε η Γεωργία αλλά τίποτα..
 
Δημητρα αν εχεις την δυναμη αμα τελικα δεν τα καταφερει κρατα το και πηγαινε το για νεκροψια. Και λεω αν γιατι εγω δεν την εχω αυτη την δυναμη...
 
Μηπως δεν επλυνες καλα τα λαχανικα που τους εδωσες; Αν ηταν ετσι θα σου λεγα να του δωσεις καρβουνο αλλα απ οτι βλεπω δεν εχει την φυναμη να φαει κατι... Οπως τα περιγραφεις μαλλον τα πραγματα δεν ειναι καλα.

Τα έπλυνα.Αφού έφαγαν και τα υπόλοιπα πουλιά. Έτσι όπως είναι τώρα δε νομίζω να γίνει τίποτα. Και δεν έδειξε τίποτα οτι έχει κάτι. Δε μπορώ να καταλάβω τί έπαθε ξαφνικά
 
Δημητρα αν εχεις την δυναμη αμα τελικα δεν τα καταφερει κρατα το και πηγαινε το για νεκροψια. Και λεω αν γιατι εγω δεν την εχω αυτη την δυναμη...

Δεν ξέρω καν πως θα μπορέσω να το βγάλω από το κλουβί. Όσο το σκέφτομαι... Δε μπορώ να το πιάσω. Τί θα κάνω;
 
Κοίταξα αλλά δε βρήκα κινητό.Εξάλλου νομίζω πως είναι πολύ αργά πια.Έχει ξαπλώσει τελειως στον πάτο. Προσπάθησα να του δώσω λίγο ζαχαρόνερο που μου είπε η Γεωργία αλλά τίποτα..
Ξέρεις τι λένε, η ελπίδα πάντα... Κανένα μέλος από Αθήνα βρε παιδιά, δεν μπορεί να δώσει κάποιο κινητό? Τουλάχιστον, να το παλέψεις όσο πάει...☹
 
Μπα Λευτέρη μακάρι να είχε και την παραμικρή ελπίδα. Νομίζω οτι από στιγμή σε στιγμή φεύγει..
 
Ξέρει κανείς αν μπορώ να του δώσω κάτι (όπως παίρνουμε εμείς ντεπόν πχ) μήπως μπορέσω και το βοηθήσω; Του δωσα ζαχαρόνερο και τον έχω δίπλα σε μια σόμπα για να έχει ζέστη. Παράλληλα συνεχίζω να προσπαθώ να επικοινωνήσω με κάποιον κτηνίατρο
 
Τελικά βρήκα κτηνίάτρο και μου είπε τηλεφωνικά να προσπαθήσω να του δώσω λίγο διαλυμένο ντεπόν με ένα κουταλάκι. Το έκανα. Να δούμε...
 
Back
Top