Ασθένειες Νομίζω πως το καναρίνι μου έχει σπάσει το πόδι του

parisToKanarini

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, από μικρη θυμάμαι τον εαυτό μου να έχω ένα ή δύο καναρίνια , να τά φροντίζω και να περνάω πολύ χρόνο μαζί τους. Πέρισυ πήρα ένα cockatiel η αλήθεια είναι πως δεν είχα πολύ πείρα σε σχέση με τους παπαγάλους. Όταν ήρθε λοιπόν ο χειμώνας και τα χιόνια το παπαγαλάκι παίθανε χωρίς να μας έχει δείξει κάποια σημάδια ανησυχίας. Αυτή την στιγμή έχω ένα καναρίνι, ζει μαζί μου πάνω από 5 χρόνια. Εχθές το μεσημέρι Εγώ δεν ήμουν σπίτι ένα μέλος της οικογένειας μου κρέμασε έξω στην αυλή μας το καναρίνι (τον Πάρη ) όπως κάνουμε κάθε ημέρα (το κλουβί ήταν ψηλά) όταν γύρισα μου είπαν πως είδαν ένα μεγαλύτερο πουλί πανό στο κλουβί του και τον δάγκωσε.. Δεν ξέρω πως μου φάνηκε και εμένα πολύ περίεργο.. φαινόταν μια πληγή στο πόδι του και το κλουβί είχε αίμα. Ήταν πολύ τρομαγμένος .Δυστυχώς εκείνη την ημέρα δεν μπορούσα να πάω σε κάποιον κτηνίατρο. Μετά από κάποιες ώρες άρχισε να κελαιδαει αν και καθόταν στον πάτο του κλουβιού (του είχα βάλει τροφή και νερό δίπλα του ) σήμερα είναι καλύτερα δεν μπορεί πατήσει το πόδι του Ούτε να το κουνήσει, ακόμα έχει λίγο αίμα πάνω του αλλά δεν βλέπω να τον ενοχλεί δλδ δεν πειράζει ή τρώει συνέχεια την πληγή. Νομίζω πως έχει σπάσει το πόδι του, εσείς το λετε;
 
Ανέβασε φωτογραφία να σου πουν οι πιο έμπειροι. Αφού έχει ανοικτή πληγή θα σου έλεγα να του βάλεις αραιωμένο μπεταντιν για την αποφυγή της μόλυνσης. Κ να το πας άμεσα σε πτηνιατρο να το δει γιατί μπορεί να χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή όπως αντιβίωση. Όταν το βγάζεις σε μπαλκόνι να του πάρεις προστατευτικό κλουβιού για να προστατευτεί από τα αρπακτικά στο οποίο να έχεις βάλει σίτα για την προστασία από τα κουνούπια.
 
έχει σπάσει το πόδι του
Το πόδι του καναρινιού έσπασε από τσίμπημα μεγαλύτερου πουλιού ενδεχομένως καρακάξας, ή κουρούνας. Αν δεν είχες χρόνο να το πας κτηνίατρο έπρεπε να το δέσεις εσύ και θα ήταν εντάξει σε λίγο καιρό. Το είχα κάνει εγώ παλιά σε πτηνό με σπασμένο πόδι και πήρε μία εβδομάδα να θρέψει ενώ περπάτησε από την επόμενη μέρα αν θυμάμαι και καλά γιατί ήμουν μικρός τότε. Δεν είχα βάλει ούτε αντισηπτικό ούτε τίποτα. Το έδεσα με δυο κομμάτια από καλάμι (ήταν μεγάλο πουλί). Όσοι έχουν δεί παλιούς να προστατεύουν νεαρά φυτά ντομάτας από πρασάγγουρες (έτσι τους έλεγε ο πατέρας μου ήταν έντομο σαν σκαθάρι σε μέγεθος με δαγκάνες που έκοβε το νεαρό βλαστό) με δύο καλάμι (κόβεται κατά μήκος στην μέση και αφαιρείται όσο χρειάζεται ώστε κατά το δέσιμό τους αντικριστά γύρω από τον βλαστό να μην τον πιέζουν. Στα πουλιά θέλει να πιέζουν το πόδι για να το κρατάνε ίσιο σα νάρθηκας δλδ). Η καμπυλότητα του καλαμιού βοηθάει στο να συγκρατήται το πόδι σε ευθεία με το νάρθηκα και να μην βγαίνει έξω. Βέβαια εξαρτάται και σε ποιο σημείο του ποδιού έχει σπάσει. Όπως και να έχει πρέπει να το πας κτηνίατρο.
 
Ανέβασε φωτογραφία να σου πουν οι πιο έμπειροι. Αφού έχει ανοικτή πληγή θα σου έλεγα να του βάλεις αραιωμένο μπεταντιν για την αποφυγή της μόλυνσης. Κ να το πας άμεσα σε πτηνιατρο να το δει γιατί μπορεί να χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή όπως αντιβίωση. Όταν το βγάζεις σε μπαλκόνι να του πάρεις προστατευτικό κλουβιού για να προστατευτεί από τα αρπακτικά στο οποίο να έχεις βάλει σίτα για την προστασία από τα κουνούπια.
Δυστυχώς το καναρινι δεν είναι εξοικειωμενο με την επαφή με κάποιον άνθρωπο, ειδικά τώρα που είναι τρομαγμένο, θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω μια καθαρή φωτογραφία
[automerge]1664991293[/automerge]
Το πόδι του καναρινιού έσπασε από τσίμπημα μεγαλύτερου πουλιού ενδεχομένως καρακάξας, ή κουρούνας. Αν δεν είχες χρόνο να το πας κτηνίατρο έπρεπε να το δέσεις εσύ και θα ήταν εντάξει σε λίγο καιρό. Το είχα κάνει εγώ παλιά σε πτηνό με σπασμένο πόδι και πήρε μία εβδομάδα αν θυμάμαι και καλά γιατί ήμουν μικρός τότε. Δεν είχα βάλει ούτε αντισηπτικό ούτε τίποτα. Το έδεσα με δυο κομμάτια από καλάμι (ήταν μεγάλο πουλί). Όσοι έχουν δεί παλιούς να προστατεύουν νεαρά φυτά ντομάτας από πρασάγγουρες (έτσι τους έλεγε ο πατέρας μου ήταν έντομο σαν σκαθάρι σε μέγεθος με δαγκάνες που έκοβε το νεαρό βλαστό) με δύο καλάμι (κόβεται κατά μήκος στην μέση και αφαιρείται όσο χρειάζεται ώστε κατά το δέσιμό τους αντικριστά γύρω από τον βλαστό να μην τον πιέζουν. Στα πουλιά θέλει να πιέζουν το πόδι για να το κρατάνε ίσιο σα νάρθηκας δλδ). Η καμπυλότητα του καλαμιού βοηθάει στο να συγκρατήται το πόδι σε ευθεία με το νάρθηκα και να μην βγαίνει έξω. Βέβαια εξαρτάται και σε ποιο σημείο του ποδιού έχει σπάσει. Όπως και να έχει πρέπει να το πας κτηνίατρο.
Ευχαριστώ πολύ, είχα διαβάσει πως κάποιοι αντί για καλάμι βάζουν 4 οδοντογλυφιδες στο μήκος του ποδιού.
 
@parisToKanarini σωστό γιατί το πόδι του καναρινιού είναι πιο μικρό. Ότι μπορεί να κρατήσει σταθερά και σε ευθεία το πόδι. Μπορεί να κάνουν και τα ξυλάκια που βάζουν στο λαιμό οι ΩΡΛ αν τα τσακίσεις - σπάσεις κατά μήκος. Είναι λεπτά και πιστεύω ότι θα είναι ιδανικά. Επίσης τα κόβεις όσο και όπως θες. Απλά τώρα έχει περάσει καιρός και δεν νομίζω να κάνουν τίποτα.
 
@parisToKanarini Όλα ωραία κ καλά, αλλά εδώ υπάρχει δυσκολία να βγει μια φωτογραφία, θα μπορούσες να βάλεις νάρθηκα;
Άποψη μου είναι να απευθυνθείς σε πτηνιατρο το νωρίτερο δυνατό γιατί δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να του προκάλεσε το αρπακτικό. Κ είμαι σίγουρη ότι σε κάποιες κλινικές μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο περιστατικό κ να μην περιμένεις ραντεβού πχ στην Δουκακη στον Πειραιά.
[automerge]1665033452[/automerge]
Εάν δεν το είπα καλά εννοώ, να απευθυνθείς στην Δουκακη στον Πειραιά κ να αναφέρεις ότι είναι έκτακτο περιστατικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@parisToKanarini Όλα ωραία κ καλά, αλλά εδώ υπάρχει δυσκολία να βγει μια φωτογραφία, θα μπορούσες να βάλεις νάρθηκα;
Άποψη μου είναι να απευθυνθείς σε πτηνιατρο το νωρίτερο δυνατό γιατί δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να του προκάλεσε το αρπακτικό. Κ είμαι σίγουρη ότι σε κάποιες κλινικές μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο περιστατικό κ να μην περιμένεις ραντεβού πχ στην Δουκακη στον Πειραιά.
[automerge]1665033452[/automerge]
Εάν δεν το είπα καλά εννοώ, να απευθυνθείς στην Δουκακη στον Πειραιά κ να αναφέρεις ότι είναι έκτακτο περιστατικό.
Ευχαριστώ πολύ Μαίρη, ψάχνω και εγώ για κάποιον πιο κοντά μου
 
@parisToKanarini κοίτα στο φόρουμ κ τις αξιολογήσεις του πτηνιάτρου που έχεις αποφασίσεις να πας. Περαστικά του κ αν θες ενημέρωσε μας για την υγεία του. Πάντως όταν με το καλό ξεπεράσει, φρόντισε να του πάρεις προστατευτικό κλουβιού για να το γλιτώσεις από τα αρπακτικά. Τώρα ειδικά που ξέρουν που είναι. Υπάρχουν κ έτοιμα αλλά αν το κατέχεις με ιδιοκατασκευές υπάρχει σχετική ενότητα στο φόρουμ.
 
Back
Top