Ασθένειες Νομίζω πως το παπαγαλάκι μου είναι άρρωστο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofiakam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofiakam

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2022
Μηνύματα
63
Πόλη
Δωδεκάνησα
Καλησπέρα. Το ξερω εχω κουρασει λιγο με τα ποδαρακια του παπαγαλου μου και σημερα μου φαινονται λιγο πρισμενα αλλα μπορει και ολα να ειναι η ιδεα μου. Γενικα δεν κελαηδαει πολυ μονο αν του βαλω μουσικη ή αν υπαρχει ενας θορυβος στο σπιτι.. ειναι φουσκωμένος και φαίνεται κουρασμενος επίσης σαν να λειπουν φτερα γυρω απο το ραμφος του. Και κατι που τον ειδα να κανει πρωτη φορα ειναι να γυρναει και να τριβει το κεβαλι του στην ουρα του. Νομιζω πως ειναι αρρωστος. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας, μπορει να ριμαι και υπερβολικη και να ειναι μια χαρα αλλα θελω να ειμαι σιγουρη.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220316-144751_Gallery.webp
    Screenshot_20220316-144751_Gallery.webp
    28,7 KB · Προβολές: 91
  • Screenshot_20220316-144815_Gallery.webp
    Screenshot_20220316-144815_Gallery.webp
    31,1 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
@sofiakam
Μια χαρά φαίνεται το παπαγαλάκι σου, δεν δείχνει φουσκωμένο τα πόδια δεν φαίνονται πρησμένα, και ούτε φτερά λείπουν από το ράμφος του.
Το ράμφος το τρίβει στην ουρά του για να πάρει έλαιο από τον ουροπυγικό αδένα και να περιποιηθεί τα φτερά του.
[automerge]1647436319[/automerge]
Όλα τα πουλιά στα άνω μέρος της βάσης της ουράς (πάνω από την αμάρα) και κάτω από το δέρμα έχουν ένα μικρό εξόγκωμα που μοιάζει με σπυρί. Το "σπυρί" αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από έναν αδένα, που ονομάζεται ουροπυγικός.

Αυτός ο αδένας παράγει ένα έκκριμα το οποίο περιέχει λιπαρά οξέα και κερί. Το έκκριμα αυτό έχει στιλπνωτικές και αδριαβροχοποιητικές ιδιότητες για το πτέρωμα, ενώ παράλληλα προστατεύει την κερατίνη (ράμφος και λέπια ποδιών) από τη φθορά.

Το πουλί με το ράμφος του μεταφέρει το έκκριμα και στιλπνώνει το πτέρωμα το ράμφος και τα πόδια του καθημερινά και ειδικότερα μετά το μπάνιο.
@sofiakam
Μια χαρά φαίνεται το παπαγαλάκι σου, δεν δείχνει φουσκωμένο τα πόδια δεν φαίνονται πρησμένα, και ούτε φτερά λείπουν από το ράμφος του.
Το ράμφος το τρίβει στην ουρά του για να πάρει έλαιο από τον ουροπυγικό αδένα και να περιποιηθεί τα φτερά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada ευχαριστώ πολυ. τελευταια κοιμάται μεσα στην ημερα.. ειναι ανησυχητικο αυτο;
Όχι δεν είναι ανησυχητικό, πολλά πουλάκια κοιμούνται μέσα στην ημέρα κατά περιόδους. Το σκεπάζεις για να κοιμηθεί; Πόσες ώρες κοιμάται το βράδυ;
 
@Vada
Όχι δεν είναι ανησυχητικό, πολλά πουλάκια κοιμούνται μέσα στην ημέρα κατά περιόδους. Το σκεπάζεις για να κοιμηθεί; Πόσες ώρες κοιμάται το βράδυ;
Το σκεπαζω μόλις βραδιασει και το πρωι τον ξεσκεπαζω αλλα εχω παρατήρησει πως και που το σκεπαζω αυτο δεν κοιμάται.
 
Ενδεχομένως να ακούει θορύβους και να τον ανησυχούν, με αποτέλεσμα να μη κοιμάται επαρκώς το βράδυ. Κοίτα μήπως το βράδυ αφού τον σκεπάσεις τον μεταφέρεις σε ένα πιο ήσυχο δωμάτιο του σπιτιού, να ακούει όσο το δυνατό λιγότερους θορύβους.
 
Back
Top