Ασθένειες Νομιζω πως το κοκατιλ μου ειναι αρρωστο

Εγγραφή
4 Νοε 2013
Μηνύματα
207
Χθες καθως καθομουν οπως καθε μερα με τα κοκατιλ μου ακουσα τον αρσενικο σα να φτερνιζοταν λετε να ειναι αρρωστο αν ναι τι να κάνω;
 
καλημέρα, κοίτα κουτσουλιές και τα ρουθούνια αν είναι καθαρά. τα cockatiels είναι πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα, έλεγξε τον χώρο του κλουβιού σου. αν το δεις να τρέμει, βάλε μια απλή λάμπα πορτατίφ να το ζεσταίνει ή ζέστανέ το με οποιονδήποτε τρόπο. Παρατήρησε και πες μας. Φάρμακα μόνο αν σιγουρευτείς θα συζητήσουμε. Περαστικά :)
 
Χθες καθως καθομουν οπως καθε μερα με τα κοκατιλ μου ακουσα τον αρσενικο σα να φτερνιζοταν λετε να ειναι αρρωστο αν ναι τι να κάνω;

Ουτε καν φτερνιζοταν κανονικα δηλαδη... Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι σε προβληματισε... Ολα τα ζωα με πνευμονες μπορει να φτερνιστουν.
 
Ουτε καν φτερνιζοταν κανονικα δηλαδη... Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι σε προβληματισε... Ολα τα ζωα με πνευμονες μπορει να φτερνιστουν.
Φταρνιστηκε 4 φορες για αυτο μου φανηκε περιεργο και παρατηρησα παραξενες κουτσουλιες προχθες δεν ξερω ποιο απτα δυο ηταν απλως προσπαθω να γλιτωσω απο καμια τυχον αρρωστια λογο του οτι δεν εκανα καραντινα οταν αγορασα την θυληκια ( μεγαλο λαθος λογο απειριας
 
δώσε σκορδόνερο, ζεστό σημείο και σχολαστική παρατήρηση προς το παρόν
 
ανάλογα πόσα κλουβιά έχεις. εγώ χρειάζομαι περίπου ενάμισυ λίτρο νερό την ημέρα και σ' αυτήν την ποσότητα βάζω απο το βράδυ 3-4σκελίδες σκόρδο καθαρισμένες και το πρωί το προσφέρω. αν έχεις μόνο μια ποτίστρα, βάλε 1 σκελίδα ( το σκόρδο το πετάς βέβαια ή το βάζεις στο φαγητό σου δεν το τρώνε τα πουλάκια)

επίσης δώσε ρίγανη. αυτά θα τα κάνεις έτσι κι αλλιώς περιστασιακά απλά εφόσον δεν τα έχεις κάνει και προβληματίζεσαι ευκαιρία να τα κάνεις τώρα. είναι προληπτικά και όχι θεραπευτικά.
 
ανάλογα πόσα κλουβιά έχεις. εγώ χρειάζομαι περίπου ενάμισυ λίτρο νερό την ημέρα και σ' αυτήν την ποσότητα βάζω απο το βράδυ 3-4σκελίδες σκόρδο καθαρισμένες και το πρωί το προσφέρω. αν έχεις μόνο μια ποτίστρα, βάλε 1 σκελίδα ( το σκόρδο το πετάς βέβαια ή το βάζεις στο φαγητό σου δεν το τρώνε τα πουλάκια)

επίσης δώσε ρίγανη. αυτά θα τα κάνεις έτσι κι αλλιώς περιστασιακά απλά εφόσον δεν τα έχεις κάνει και προβληματίζεσαι ευκαιρία να τα κάνεις τώρα. είναι προληπτικά και όχι θεραπευτικά.

Την ριγανη φρεσκα; Μια ποτιστρα εχω ποσα λιτρα να βαλω για μια σκελιδα σκορδο;
 
Την ριγανη φρεσκα; Μια ποτιστρα εχω ποσα λιτρα να βαλω για μια σκελιδα σκορδο;
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες δοσολογίες στα φυσικά προϊόντα. Βάλε μια σκελίδα σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό από βραδύς και το πρωί δώσ το.

Ρίγανη είτε φρέσκια είτε αποξηραμένη, ανάλογα την εποχή.
 
Back
Top