Γενικά Ντόπιες Όρνιθες, που κλωσάνε

Χάρη καλημέρα απο Τρίκαλα, εχω λοιπόν και εγώ ντόπιες κότες, ανταλλαγή μπορούμε να κάνουμε;
 
xari εσυ δεν ψαχνεις τιποτα συγκεκριμενο για αυτο 😛 εχεις καποιες κοτες για πλακα 😛 ειναι το ιδιο με τα καναρινια... Οποιος ασχολειται εντελως ερασιτεχνικα εχει κοινα... Οποιος θελει να παει σε αλλο επιπεδο παιρνει ρατσες...

ειναι σε πολυ ερασιτεχνικο επιπεδο χαρη με 10-15 κοτουλες να τρωει το μισο χρονο αυγα απο τις κοτες της αυλης του... Το μονο καλο με τις κοτες αυτες ειναι οτι συνηθως κλωσσαν αλλα παλι δεν με συμφερει εμενα αφου βαζω 50αδες στην κλωσσομηχανη και βγαζω το χρονο καμια 300 αρα κοτοπουλα... Το να ικανοποιησε με μια κοινη φυλη σε κατατασει σε απλο χομπιστα αφου δεν ψαχνεις την εξιδεικευση και την βελτιοποιηση της παραγωγης σου...
Με προβληματίζεις!
 
αυτες οι κοτες γεννάν 120 αυγα το χρονο και δεν γινονται ιδιαιτερα μεγαλες ουτε καν τα χρωματα τους ειναι φανταχτερα πχ εγω που εχω 150 κοτοπουλα στο κτημα τι να τις κανω αυτες; Ειχα παλιοτερα τετοιες κοτες οτι να ναι απο περισυ αρχισα να τις αντικαταστω μαζευοντας ρατσες οπως sussex australorp new jersey brahma και αλλες... η αληθεια ειναι οτι εχω ριξει αρκετα ευρο αλλα αξιζει η προσπαθεια μου αφου παιρνω τωρα πια 300 αυγα το χρονο απο τις κοτες παραγωγης ενω οι κρεατοπαραγωγης μου γινονται 7 κιλα. Για αυτο αλλαζονται οι ντοπιες γιατι δεν ειναι τιποτα σαν κοτοπουλα πιο πολυ μου στοιχιζει το φυραμα παρα κερδιζω...
Μα και οι ράτσες που αναφέρεις κλωσσάνε έχω και εγώ sussex και australorp δεν είναι έτσι;
 
Μα και οι ράτσες που αναφέρεις κλωσσάνε έχω και εγώ sussex και australorp δεν είναι έτσι;
Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά θέλω να πω ... Πως μας βάζεις σε περιέργεια και σταματάς να μας ενημερώνεις και να μας κατατοπίζεις...
Μήπως είναι καιρός για εμάς που όλες αυτές είναι απλά "κότες" να μας παρουσιάσεις ένα ένα τα είδη τους... αυτά που εσύ διαθέτεις.
Έτσι κι εμείς δε θα παραμείνουμε στο σκοτάδι... κι εσύ θα εκθέσεις τις ομορφιές τους...
 
Back
Top