Ασθένειες Ντύσιμο (αλλαγή φτερών) καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toni

PB Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Κοζάνη
να σας ρωτήσω λίγο το τι κάνουμε στην περίοδο πτερορίας των καρδερίνων.
υπάρχουν πολλές φήμες, βρέξιμο, να βγάλεις τα δύο ακριανά φτερά, κτλ.
εσείς τι κάνετε για να βοηθήσουμε τους μικρούς μας φίλους;

τονι
 
-Μεγάλη ποικιλία σπόρων,ιδιαίτερα των πλούσιων σε αμινοξέα(π.χ σιτάρι). Μεγάλη κλούβα για άσκηση και ανέβασμα της κυκλοφορίας του αίματος αλλά και του μεταβολισμού.Φώς και ήλιο (όχι πολύ ώρα απ'ευθείας), αλλά και τακτικά μπάνιο. Και βέβαια μην στρεσάρεις το πουλί πιάνοντάς το και αφαιρόντας του πούπουλα.
 
Συμφωνόντας με τον Μάκη,
να συμπληρώσω-off topic-ότι καλό είναι
να μην ακούμε τον κάθε παππού του "xωριού" μας,
ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίσει,
-πολύ περισσότερο να θυμάται-
πόσα πουλιά έχει "στείλει" για να είναι πλέον
στην "ευχάριστη" θέση να πουλάει θεωρία για τα έρημα τα αγριοπούλια.
Φλομώνοντάς τα,
στην καλύτερη με νίζερ & στην χειρότερη με καναβούρι.
& όταν φουσκώσει κανά πουλί το αμολάνε
για να "ζήσει"... Ελεύθερο...
Αυτούς τους κατσαπλιάδες-που λέμε στο χωριό μου (Ζαγόρια γαρ)
καλό θα ήταν να τους απεντάξουμε από τον κύκλο των ανθρώπων που προσπαθούμε να συλλέξουμε γνώσεις.
Επιπλέον να μην τους αποδίδουμε τις τιμές ως παλιών..."καρδερινάδων"...
Που ουσιαστικά το μόνο τους προτέρημα είναι η κατά καιρούς αντικατάσταση-με όποιο τρόπο- των πουλιών τους.
* Τόνυ, ασφαλώς τα γραφόμενα μου δεν αφορούν προσωπικά εσένα.:)
Εξάλλου & το μήμυμά μου & το ύφος μου είναι...off topic...
 
Μάκη, Χάρη και προς όλους τους έχων γνώση.
Έχω απογοητευτή εδώ πάνω.
Βρε φίλοι.
Όλες οι τροφές είναι οι τυπηκές μίξεις σπόρον του εμπορίου και μπορώ να πω πως είναι οι χύμα και μετά τα βάζουν σε σακουλάκια.

Αν αυτοι οι σπόροι τα έχουν όλα τα σπόρια που θέλουν οι κασδερίνες έχει καλός.
Αν όμως δεν έχει τη γίνετε;
Το μόνο έξτρα που βάζω είναι γαϊδουράγκαθο.
 
Κάνε μια επαφή με τα e-shops.
kiklos.info/Voegel-Gr.html
Culpret.gr
Αν δεν μπορέσεις να εξυπηρετηθείς ξαναγράψε.
 
Μάκη, Χάρη και προς όλους τους έχων γνώση.
Έχω απογοητευτή εδώ πάνω.
Βρε φίλοι.
Όλες οι τροφές είναι οι τυπηκές μίξεις σπόρον του εμπορίου και μπορώ να πω πως είναι οι χύμα και μετά τα βάζουν σε σακουλάκια.
βιώνω το ίδιο πρόβλημα με σένα. Πριν λίγους μήνες αναγκάστηκα να μετακομίσω στον βόρειο Έβρο (Ορεστιάδα) λόγω δουλείας και όπως ήταν αναμενόμενο πήρα μαζί και τα πουλιά μου. σήμερα βγήκα να αγοράσω τροφές γιατί τα από θέματα που είχα πάρει μαζί μου έχουν σχεδόν τελειώσει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ.
καταρχήν υπάρχει μόνο ΈΝΑ pet shop , ζήτησα τροφή για καναρίνια και μου έδωσαν ένα μείγμα σπόρων no label στην τιμή που άλλοτε αγόραζα επώνυμες, όταν ζήτησα σκέτο κανναβούρι για το χειμώνα με κοιτούσαν λες και ήρθα από τον Άρη
 
Παιδιά, ψάχτε τα e-shop που σας προτάθηκαν
ή οποιοδήποτε άλλο γνωρίζετε.
Θα βρείτε πάρα πολλά προϊόντα τα οποία βέβαια
θέλουν αρκετό ψάξιμο για να δείτε τι χρειάζεται ο καθένας για την "εκτροφή" του.
Σε συνδιασμό με τις γνώσεις που παρέχοντε
από το φόρουμ που μας φιλοξενεί αλλά & παρόμοια φόρουμ,
θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν πάρα πολλά τα οποία μπορούμε να κάνουμε & δεν τα έχουμε κάνει για τα πουλιά μας...
& γω ζω σε ένα μεγαλύτερο "χωριό"-τα Γιάννενα,
όπου παρόλο τον -μάλλον- μεγάλο αριθμό ανθρώπων που ασχολούντε με ωδικά (έστω & λάθος),
άλλο τόσο ανεπαρκή είναι τα μαγαζιά & οι ιδιοκτήτες αυτών.
Παντού ανά την Ελλάδα λίγο-πολύ υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
Ακόμα & κάποιοι Θεσσαλονικείς διαμαρτύροντε ορισμένες φορές.
(Στο "χωριό" μου για κτηνιάτρους ή πτηνιάτρους που γνωρίζουν έστω ελάχιστα για πτηνό που δεν... Κακαρίζει, ούτε... λόγος!)
Ασχολούμαι κυρίως με καρδερίνες, σπίνους & φανέτα,
οπότε το πρόβλημα το βιώνω σε μεγαλύτερο βαθμό.
Μία διέξοδος που μας έχει δοθεί, είναι μέσω των e-shop.
Να σημειώσω ότι το τελικό κόστος προστιθεμένων των μεταφορικών,
είναι μάλλον μικρότερο.
Εξάλλου το να βρει ο καθένας
αυτό που θεωρεί καλύτερο για τα πουλιά του,
δεν νομίζω ότι κοστολογείται...
 
χάρη χωρίς να θέλω να ασκήσω κριτική σε αυτά που λες θέλω να πω ότι πολλές φορές οι κτηνίατροι που βρίσκονται στο χωριό γνωρίζουν περισσότερα από αυτούς που έχουν ιατρεία στην πόλη. τουλάχιστο στην δική μου περίπτωση παραδέχτηκε ότι αγνοεί τι συμβαίνει στο φλώρο που είχα τότε αλλά μου είπε πως αν ήταν οικόσιτο πουλερικό(κοτα) θα πρέπει να ακολούθησεις την Α θεραπία και τελικά ήταν η μόνη που είχε αποτέλεσμα.
 
-Μεγάλη ποικιλία σπόρων,ιδιαίτερα των πλούσιων σε αμινοξέα(π.χ σιτάρι). Μεγάλη κλούβα για άσκηση και ανέβασμα της κυκλοφορίας του αίματος αλλά και του μεταβολισμού.Φώς και ήλιο (όχι πολύ ώρα απ'ευθείας), αλλά και τακτικά μπάνιο. Και βέβαια μην στρεσάρεις το πουλί πιάνοντάς το και αφαιρόντας του πούπουλα.

όταν λες μπάνιο; τα έχω μπανιέρα αλά δεν τα βλέπω να κάνουν. μήπως υπάρχει κανένα κόλπο;

ευχαριστώ Τόνι
 
την μπανιέρα δεν την έχουμε μόνιμα στο κλουβί, την βάζουμε για λίγο αλλιώς λερώνεται το νερό και τα πουλιά δεν μπαίνουν μέσα.
 
όταν λες μπάνιο; τα έχω μπανιέρα αλά δεν τα βλέπω να κάνουν. μήπως υπάρχει κανένα κόλπο;

ευχαριστώ Τόνι

-Την μπανιέρα τους εννοώ, αλλά κάνε μια δοκιμή να την βάζεις 1/2 ώρα το πρωί. Δεν υπάρχει κόλπο, απλά πολλές φορές το προτιμούν αυτή την ώρα.
 
να συμπληρώσω το προηγούμενο post μου ότι την μπανιερά την βάζουμε το μεσημέρι.
 
έχω ένα πρόβλημα: έχασα μια καρδερίνα το Σάββατο. μου είπαν ότι δεν κατάφερε να αλλάξει το χρώμα της. επιδη όμως θέλω να είμαι σίγουρος θέλω να μου πείτε την γνώμη σας. Βάζω και μια Φώτο. Οι καρδερίνες είναι φετινές. μου τις έδωσαν φίλοι μου από δικά τους πουλιά. τα έχω τώρα περίπου 2 μήνες και όλα ήταν καλά. τα είχα σε ένα κλουβί 80*45*45 μαζί. (4) εδω και μια εβδομάδα τα έβαλα στην κλούβα την μεγάλη και κάτι δεν πάει καλά. είναι λίγο φουσκωμένα. Δώστε μου τα φώτα σας.

ευχαριστώ εκ τον προτέρων τονι
 

Συνημμένα

  • IMGP0679.webp
    IMGP0679.webp
    45,5 KB · Προβολές: 223
Φίλε συγνώμη που θα σε στενοχωρήσω αλλά τα δύο πουλιά που βλέπω θα τα χάσεις. Δες αν μπορείς την κοιλιά τους για φούσκωμα. Το πρόβλημα προυπήρχε από ταν τα πήρες τα πουλιά. Έτσι το ένα κόλησε το άλλο.
 
τι μπορει να εχουν τα μικρα; δεν υπαρχει βοηθεια;

τονι 😕
 
Στην μεγάλη κλούβα που τα έβαλες έχει και άλλα πουλιά. Και αν ναι τί πουλιά και πόσα;Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην τρέφονται σωστά και να τα χτυπάνε τα άλλα πουλιά τα μεγαλύτερα.
Από την άλλη κοίταξε τα από κάτω για καρίνιασμα και φούσκωμα της κοιλιάς τους.
 
ειναι μονα τουσ στην μεγαλη κλουβα και τροφη τα βαζω ειδικη τροφη για αγριοπουλια την οποια πηρα απο Θεσσαλονίκη.
 
Ενας απο τους βασικοτερους λογους που ασθενουν οι καρδερινες ειναι η ελλειπης καθαριοτητα. Και αν λαβω ως ενδειξη το ξυλακι που στεκοντε (φωτο).. Καταληγω στο συμπερασμα πως τα πουλια θα τα χασεις απο αυτο. Δεν ειναι λιγο φουσκωμενα οπως λες... Ειναι χαλια μαυρα.
Κριμα!
Αναφερε τα συμπτωματα... Και γενικα σε τι κατασταση ειναι..ψηλαφισε τες..
 
Τα πουλιά έχουν φουσκώσει εδώ & τουλάχιστον 2-3 μέρες.
Εξωτερικά, γιατί εσωτερικά έχουν "νοσήσει" καιρό,
αλλά & με έναν έλεγχο της κοιλιακής χώρας θα είχε γίνει πιο
έγκαιρα "διάγνωση".
Η κατάληξή τους θα είναι κατά πάσα αυτή που είπε ο Ισίδωρος...
Πρέπει να τα πάρεις σε ζεστό εσωτερικό χώρο,
κατά προτίμηση με κάποιο θερμαντικό σώμα κοντά.
Μήπως πάρουν λίγο "πάνω" τους,
αλλά & για να εξοικονομήσεις ελάχιστο αλλά & πολύτιμο χρόνο
για να τους χορηγήσεις αντιβίωση.
Μην περιμένεις θεαματικά πράγματα στην περίπτωσή τους...
*Γενικότερα οποιαδήποτε αλλάγή συμπεριφοράς σε άγριο,
την εκλαμβάνουμε ως αρνητική.
*Το "ξυλάκι" είναι μεταλλικό-μπετόβεργα.
Λάθος, τα πουλιά χάνουν θερμοκρασία έτσι.
Ειδικά όταν είναι άρρωστα...
 
Η πιο δύσκολη περίοδος στις καρδερίνες κατά την γνώμη μου είναι η περίοδος της πτερόροιας. Πουλί που δεν αρρωσταίνει στην πρώτη του αλλαγή πτερώματος δύσκολα αρρωσταίνει αργότερα.
Και τα πουλιά παιδιά είναι σαν τα σκυλάκια τα μικρά. Ποτέ δεν αγοράζεις ένα σκυλί ή ζητάς να σου χαρίσουν όταν δεν έχει κλείσει τουλάχιστον τους δύο πρώτους μήνες της ζωής του. Έτσι είναι και στα πουλιά. Δεν παίρνουμε κάποια πουλιά δεν τα παίρνουμε ποτέ πάνω στην αλλαγή του φτερώματός τους. Ειδικά όταν αυτά είναι μικρά και είναι η πρώτη τους φορά.
Τα πουλιά τότε είναι ευάλωτα. Με την αλλαγή περιβάλλοντος στρεσσάρονται και συχνά αρρωσταίνουν με δυστυχώς άσχημη κατάληξη. Και φανταστείτε πόσο χειρότερα γίνονται όταν εμείς χωρίς να ξέρουμε την αιτία τα μπουλώνουμε με διάφορα φάρμακα. Δυστυχώς τα καρδερινάκια δεν είναι καναρίνια. Θέλουν συνεχώς παρακολούθηση και στους πρώτους μήνες της ζωής τους συγκεκριμένη τροφή.
 
Back
Top