Ασθένειες Ντύσιμο (αλλαγή φτερών) καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φιλε τα πουλακια σου κατα πασα πιθανοτητα, τελειωνουν. Κριμα.Απο τα λιγα που γνωριζω για καρδερινες,θα ηθελα να καταθεσω την γνωμη μου. Πριν απο λιγες ημερες, αρρωστησε και μενα ενα νεαρο καναρινη, πριν την πτερορειακαι ειχα πει τοτε αυτο που σου λεγει τωρα και ο Ισιδωρος, απο την αντιστροφη. Οτι αν ενα πουλι, αρρωστησει πριν την πρωτη του πτερορεια, δεν βγαζει χρονο. Τωρα γιατι τα πουλακια σου φουσκωσαν; Το βασικοτερο ειναι οι εναλλαγες του καιρου. Καθε χρονο μολις παρουν τα αποτομα κρυα, το φαινομενο εμφανιζεται. Η ελλειπης καθαριοτητα, το μεταλλικο ξυλακικαι η φτωχη και μη ενδεικνυομενη τροφη, για τοσο μικρα πουλια, βοηθησαν να νοσησουν τα πουλακια σου.{εαν δεν ενδεικνητο πραγματι}Αληθεια τη τροφη τα εδινες; Τωρα αυτο που ειπε και ο Χαρης, σε ζεστο μερος, αντιβιωση και πολυβιταμινες και αν τρωνε βαζε και αυγοτροφη με νιζερ.{βοηθα σ"αυτη την ηλικια}. Και το κυριοτερο στον πτηνιατρο! Εμεις εμπειριες καταθετουμαι, δεν τον αντικαθιστουμαι...
 
σας ευχαριστώ όλους, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και εύχομαι να τα γλιτώσω...
θα σας ενημερώσω για τυχόν αλλαγές

φιλικα τονι
 
*Το "ξυλάκι" είναι μεταλλικό-μπετόβεργα.
Λάθος, τα πουλιά χάνουν θερμοκρασία έτσι.
Ειδικά όταν είναι άρρωστα...

δηλαδή δεν κάνει να κάθονται σε μπετόβεργες; δεν έβαλα ξύλινες για να τις καθαρίζω ποιο εύκολα.

τονι
 
δηλαδή δεν κάνει να κάθονται σε μπετόβεργες; δεν έβαλα ξύλινες για να τις καθαρίζω ποιο εύκολα.

τονι

Πάντα με φιλική διάθεση θα σου πω τα εξής.
Πέραν της λάθος επιλογής της μπετόβεργας για λόγους υγιεινής, αίσθηση πατήματος και "κλείδωμα" δακτύλων, σκούριασμα κλπ κλπ, σε περίπτωση που ζεσταθούν για κάποιο λόγο (ζέστη ή ακόμα χειρότερα απευθείας έκθεση στον ήλιο) θα έχουμε νέα ποικιλία τις
carduelis anastenaris!
 
Δεν εχεις βρει καποιον ειδικο γιατρο-πτηνιατρο στην πολη σου; 😕 Στην τελικη εγω θα τα πηγαινα στη Θεσσαλονικη, απο τον καινουριο δρομο νομιζω πως δεν ειναι μεγαλη η ταλαιπωρια και ουτε τοσο μακρια, αν ειναι να σωθουνε. ☹

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
καλή μέρα σε όλους, για μένα δεν είναι καλή!
έχω βάλει το ένα που έμεινε (το άλλο δύστυχος το βρήκα όταν επέστρεψα από την δουλεία πεθαμένο😱) σε κλουβί και το πήρα στο σπίτι μέσα σε ένα δωμάτιο που έχει ζέστα, το έβαλα και πολυβιταμινες στο νερό. το παρακολούθησα κατά διαστήματα και το βλέπω ότι δεν φουσκώνει τόσο όσο όταν ήταν στην κλούβα έξω.

τονι 😕
 
Τονι πολύ λυπάμαι για το πουλάκι. Αργησες όμως... Πέρασαν 2 κρίσιμα 24ωρα. Επρεπε να τα βάλεις αμέσως στα ζεστά την ιδια κιόλας στιγμή οπως σου πρότεινε ο Χαρης απο την πρώτη μέρα που το ανέφερες. Ισως να ζουσε και εκείνο ☹ Μερικές φορές η άμεση αντίδραση είναι η καλύτερη. Ευχομαι να τα καταφέρει το άλλο τουλάχιστον.

Πάντως αν δεν σου κανει κόπο τηλεφώνησε εστω σε εναν πτηνίατρο αν δεν μπορείς να πας. Ισως σε βοηθήσει περισσότερο
 
παιδιά η μικρή καρδερινούλα μου τα πάει καλύτερα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρει. Θα βγάλω σήμερα πάλι καμία Φώτο να τα δείτε. έχω βγάλει και τις σιδερένιες βέργες και τις αντικατάστησα με ξύλινες.

τονι
 
Back
Top