Γενικά Ξέρει κανείς τιμές για μικρά κοτοπουλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν είναι περίεργο αυτό;
δεν το βρίσκω περίεργο, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να πουληθούν γιατί δεν έχουν κρέας.
Αν πιάσεις μια κότα από αυτές δεν είναι πάνω από 2 κιλά... Μόνο κόκαλα και πούπουλα!
 
Όντως Δημήτρη μπορούν να φτάσουν έως και 300 αυγά παραγωγή στο πρώτο τους έτος;

συγγνώμη... Προσπέρασα το ερώτημα...
εγώ δεν ταίζω φύραμα... Οι κότες είναι ελεύθερες και εκτός από τα χόρτα τις ταίζω σιτάρι ή καλαμπόκι κομμένο. Την άνοιξη γεννούν σχεδόν κάθε μέρα... Δηλ μπορεί να γεννήσουν 3- 4 αυγά... Μία μέρα κενό κλπ. Τις περιόδους που οι κότες σταματούν... Πχ με πολλή ζέστη ή κρύο... Αν έχω 10 κότες παίρνω 2-3 αυγά την ημέρα.
 
συγγνώμη... Προσπέρασα το ερώτημα...
εγώ δεν ταίζω φύραμα... Οι κότες είναι ελεύθερες και εκτός από τα χόρτα τις ταίζω σιτάρι ή καλαμπόκι κομμένο. Την άνοιξη γεννούν σχεδόν κάθε μέρα... Δηλ μπορεί να γεννήσουν 3- 4 αυγά... Μία μέρα κενό κλπ. Τις περιόδους που οι κότες σταματούν... Πχ με πολλή ζέστη ή κρύο... Αν έχω 10 κότες παίρνω 2-3 αυγά την ημέρα.
και με αυτές που έχουμε τώρα κάπως έτσι είναι με 20 κοτες παίρνουμε 5-7 αυγά την ημέρα τώρα το μάρτιο
 
δεν έχω αγοράσει και δεν έχω δει ποτέ κόκορα αυτής της ράτσας... Μόνο πουλάδες πουλάνε.
δεν είναι περίεργο αυτό;
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με το ότι δεν έχουν πολύ κρέας... Θα μπορούσε κάλλιστα να σχετίζεται και με εμπορικούς λόγους, ότι δλδ, οι αρχικοί προμηθευτές της συγκεκριμένης ράτσας εκτός από το εμπορικό ενδιαφέρον που έχουν οι θηλυκές, δεν προωθούν τα αρσενικά στην αγορά για να μην υπάρχουν αυγά της συγκεκριμένης ράτσας και για να μην καταφέρνει κανείς να τις αναπαράγει, κρατώντας έτσι τη ζήτηση σταθερή.
 
δεν είναι περίεργο αυτό;
Γιατί είναι περίεργο;
Νομίζεις πως θέλουν να έχουμε γόνιμα αυγά από αυτή τη ράτσα, να αναπαράγουμε και να φτιάχνουμε κοτοπουλάκια χωρίς να τ' αγοράζουμε από αυτούς;
 
Back
Top