Ασθένειες Ξέρει κανείς τι είναι αυτό που κρέμεται;

boukefalas

PB Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Αθήνα
ξερει κανεις τι ειναι αυτο;και αν μπορω να κανω κατι σημερα ως αυριο να το παω καπου;
ειναι αδυνατο
 

Συνημμένα

  • rsz_photo0367.webp
    rsz_photo0367.webp
    28,1 KB · Προβολές: 136
κρεμεται απο τον ποπο μοιαζει με εντερο ειναι κοκκινο
το ζητημα ειναι αν μπορω να κανω κατι ως αυριο το πρωι
που θα το παω ανιμα η γιατρο
να το ταισω η οχι;
 
Κάτι που θα χρειαστεί σίγουρα γιατρό. Πάρε τηλ απο σήμερα στην Άνιμα κι αν μπορέσεις να στείλεις φωτογραφία ίσως σου δώσουν οδηγία να το βοηθήσεις. Η πρόπτωση αμάρας κανονικά δεν θα κρεμόταν τόσο έξω και θα έδειχνε τόσο μαρκύ αλλά τι γνωρίζουμε για το πουλί; Φύλο, ηλικία, που το βρήκες; Έχει πληγή κοντά στον πωπό?
 
Είναι θηλυκό έτσι; Πρόπτωση αμάρας είναι. Θέλει προσοχή στην αποστείρωση του μέρους που θα το τοποθετήσεις μέχρι να το πας αύριο στον γιατρό για ράψιμο. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε αντιβίωση.
https://www.beautyofbirds.com/Prolapse.htm
 
Κάτι που θα χρειαστεί σίγουρα γιατρό. Πάρε τηλ απο σήμερα στην Άνιμα κι αν μπορέσεις να στείλεις φωτογραφία ίσως σου δώσουν οδηγία να το βοηθήσεις. Η πρόπτωση αμάρας κανονικά δεν θα κρεμόταν τόσο κάτω αλλά τι γνωρίζουμε για το πουλί; Φύλο, ηλικία, που το βρήκες;
τετοια ωρα δε σηκωνουν τηλεφωνα, φαινεται μικρο σημερα το πιασα αλλα το δα απο χτες οτι ητανε ζαμπλακωμενο στη ταρατσα

Είναι θηλυκό έτσι; Πρόπτωση αμάρας είναι. Θέλει προσοχή στην αποστείρωση του μέρους που θα το τοποθετήσεις μέχρι να το πας αύριο στον γιατρό για ράψιμο. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε αντιβίωση.
https://www.beautyofbirds.com/Prolapse.htm
να το ταισω; η πισω εξοδος ειναι φραγμενη απο αυτο
 
Μπορείς να διαβάσεις το link που σου έβαλα; Έχει κάποιες πρώτες βοήθειες.
prolapseemergencytreatment.jpg
 
.. Φαινεται μικρο σημερα το πιασα...

Eαν είναι όντως μικρό σε ηλικία υπάρχει και η περίπτωση της κήλης.
να το ταισω; η πισω εξοδος ειναι φραγμενη απο αυτο

Εαν είναι όντως φραγμένη τότε εγώ θα επιχειρούσα αυτό που σου παρέθεσε η Μαρία στο σκίτσο. Ως πρώτη βοήθεια δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο νομίζω.
 
Μην γίνει παρανόηση, αυτό είναι απλή πρώτη βοήθεια.
Όταν βγαίνουν εσωτερικά όργανα έξω, έχουμε μεγάλη πιθανότητα έως βεβαιότητα δευτερογενούς λοίμωξης.
Οπότε το πουλί ακόμα και αν επανέλθει προσωρινά, θα χρειαστεί γιατρό, ράψιμο και αντιβίωση.
Περαστικά!
 
εκτος απο αντιβιοτικα δε λει κατι αλλο το λινκ
γαμωτι ελπιζω να αντεξει ως αυριο
 
εκτος απο αντιβιοτικα δε λει κατι αλλο το λινκ
γαμωτι ελπιζω να αντεξει ως αυριο
Πως δεν λέει; Δεν γράφει να μην το αφήσεις έξω το όργανο γιατί θα στεγνώσει και δεν πρέπει να γίνει αυτό; Δεν έχει οδηγίες πως να το καθαρίσεις με χλιαρό νερό πριν το σπρώξεις με την μπατονέτα;
Δεν πρέπει να περιμένεις μέχρι αύριο.
 
εχω φρικαρει νομιζω οτι βγηκε περισσοτερο
πως να το σπρωξε με την μπαγιονετα δεν ειμαι χειρουργος γαμωτι

Δοκίμασε κι εδώ https://www.facebook.com/drasiagriazoi/about/?entry_point=page_nav_about_item&tab=page_info Εγώ με αυτή την ομάδα συνεργάζομαι άψογα. Απαντούν πάντα κι αν όχι παίρνουν τηλέφωνο πίσω οι ίδιοι.
μονο κινητο εχουν;
 
Βάλε το πουλί σε ένα καθαρό κουτί και ηρέμησε πρώτα εσύ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Έκανες κάτι τελικά;
Υπάρχει ανάλογο θέμα εδώ αν θέλεις να διαβάσεις επίσης https://community.petbirds.gr/threads/Πρόπτωση-αμάρας.18274/
μου δωσαν 1 κτηνιατρο ο οποιος μου πε να το παω να του κανει ευθανασια
οταν τους το πα μου παν να μην το παω και οτι δε ξερει τωρα περιμενουμε απαντηση ξανα απο τον ιδιο κτηνιατρο
αν mariap μπορει καποιος να του κανει αυτο με την μπαγιονετα του το παω
εχει κατσει τωρα κατω
 
αν mariap μπορει καποιος να του κανει αυτο με την μπαγιονετα του το παω
Γιατί δεν προσπαθείς εσύ;
Δεν είναι για ευθανασία το πουλί. Δώσε ηλεκτολύτες ή ζαχαρόνερο αν δεν έχεις.
 
μου πανε και δωσα ζαχαρονερο
εγω δεν μπορω δεν το χω ξανακανει και φοβαμαι
περιμενω αν με ξαναπαρουν τηλ για το τι τους ειπε ο κτηνιατρος
 
εγω δεν μπορω δεν το χω ξανακανει και φοβαμαι
Εντάξει όλοι θα φοβόμασταν αλλά μερικές φορές είμαστε αναγκασμένοι. Το διάβασες καλά αυτό που σου έβαλα; Αν θέλεις να διευκρινίσεις κάτι ρώτησε.
 
Back
Top