Ασθένειες Ξαφνικά το παροτλετ μου μάδησε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης buddah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

buddah

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2016
Μηνύματα
21
καλησπέρα
είναι 8 μηνών και ξαφνικά μου μάδησε ολη η κοιλίτσα του και πανω στην πλάτη
του έβαλα βιταμίνες για πτερόροια του εχω βάλει κοχυλάκια αλλά τίποτα
μου μοιάζει σαν να το τρώει κατι... αλλα το έψαξα και με το μάτι δεν δείχνει κατι... Ουτε εχω δεί αίμα κάπου...
πάει το μυαλό σας κάπου΄; Ευχαριστώ
a.webp
 
Υπάρχει περίπτωση να μαδιέται μόνο του; Το βλέπεις να ξύνεται; Αν ξύνεται και δεν μαδιέται, έχει ακάρεα των φτερών.
Διάβασε εδώ αν και επειδή είναι πολύ προχωρημένη κατάσταση, η καλύτερη συμβουλή είναι να το δει γιατρός να προβεί σε σίγουρη διάγνωση.
Σε πόσο διάστημα δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση;
 
Υπάρχει περίπτωση να μαδιέται μόνο του; Το βλέπεις να ξύνεται; Αν ξύνεται και δεν μαδιέται, έχει ακάρεα των φτερών.
Διάβασε εδώ αν και επειδή είναι πολύ προχωρημένη κατάσταση, η καλύτερη συμβουλή είναι να το δει γιατρός να προβεί σε σίγουρη διάγνωση.
Σε πόσο διάστημα δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση;
μέσα σε 1 μέρα εφυγαν απο την κοιλιά και μεσα σε 1 βδομάδα στην πλάτη...
δεν μαδιέτε μόνο του αλλα το βλέπω και τυνλαζει τα φτερά του


επίσιης τα ποδαράκια του και η μύτη ειναι πεντακάθαρα...
 
Αφού είσαι σίγουρη πως δεν μαδιέται, απομάκρυνέ το από τα άλλα πουλιά, πάρε ένα φθειροκτόνο παρασιτοκτόνο, ψέκασε καλά τόσο αυτό όσο και τα άλλα πουλάκια και παρατήρησε αν βελτιωθεί η κατάσταση.
Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση σε λίγες μέρες, διάβασε και το δεύτερο άρθρο που σου παραθέτω και θα πρέπει τότε οπωσδήποτε να επισκεφθείς γιατρό.
Σε εσένα γεννήθηκε το πουλάκι; Πως έφθασε στα χέρια σου; Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιο φορέα κάποιας ασθένειας; Είχες στο παρελθόν προβλήματα με άλλα πουλιά;
Αυτά πρέπει να τα σκεφθείς και να τα καταγράψεις γιατί θα χρειαστεί να τα συζητήσεις και με τον γιατρό όταν θα πας.
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
https://community.petbirds.gr/threa...τερώματος-και-του-ράμφους-των-παπαγάλων.1645/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφού είσαι σίγουρη πως δεν μαδιέται, .

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως το έκανε μόνο του. Είναι η χαρακτηριστική εικόνα πουλιού με πτεροφαγία. Σε μια ημέρα δεν γυμνώνει ολόκληρη περιοχή για κανέναν άλλον λόγο.
 
Εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως το έκανε μόνο του. Είναι η χαρακτηριστική εικόνα πουλιού με πτεροφαγία. Σε μια ημέρα δεν γυμνώνει ολόκληρη περιοχή για κανέναν άλλον λόγο.
Κι εγώ το σκεφτόμουν, γιατί κεφάλι - σβέρκο είναι άψογα αλλά αφού επιμένει η κάτοχος...
 
Κι εγώ το σκεφτόμουν, γιατί κεφάλι - σβέρκο είναι άψογα αλλά αφού επιμένει η κάτοχος...
πρώτα απο ολα σας ευχαριστώ πολύ γα το ενδιαφέρον σας
με βοηθάει να βγάλω καποιο συμπέρασμα
αυτό που είχα παρατηρήσει είναι οτι την ημέρα που εχασε τα φτερά απο την κοιλίτσα του ακουγα πολα φτερουγίσματα -σαν να το ενοχλούσε κατι
και το αλλο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι και η ουρά του [και στην φοτο] δείχνει το ιδιο σαν φαγωμένη...
 
Πολυ περιεργη εικονα εχει...
Σε μια μερα σιγουρα δεν μπορει να εγινε ειτε αν μαδιεται μονο του, ειτε αν εγινε απο εξωπαρασιτα.
Να ρωτησω κι εγω :
Ποσα πουλια εχεις;
Τα κοιτας καθε μερα;
Τι διατροφη τους κανεις;

Ρωταω βασικα γιατι αν εχεις μεγαλο αριθμο πουλιων, ισως ειχε ξεκινησει το προβλημα καιρο και απλα εσυ το ειδες τωρα που εφτιασε σε τοσο προχωρημενη κατασταση.
 
Ποιο συμπέρασμα έβγαλες;
Προκειται για lovebird ή για parrotlet;

Γιάννη, parrotlet είναι και μάλλον έχει γίνει λάθος στον τίτλο.

Σε μια μερα σιγουρα δεν μπορει να εγινε ειτε αν μαδιεται μονο του, ειτε αν εγινε απο εξωπαρασιτα.
Ηλέκτρα, αν (για εμένα δεν υπάρχει αν κι αμφιβολία) μαδιέται μόνο του μπορεί να γίνει μέσα σε μερικές ώρες, σε μισή μέρα σε μια νύχτα κτλ. Είχα πουλί που μαδιόταν.

Το πουλάκι κατέστρεψε τα φτερά του. Το θέμα είναι ποια είναι η αιτία. Κατά τη γνώμη μου πάλι, οι λόγοι είναι ψυχολογικοί. Απο τα εξωπαράσιτα δεν έχω δει μάδημα σε τέτοιο βαθμό σε τόσο μικρό διάστημα.

@buddah Ζει μόνο του;
 
Προκειται για lovebird ή για parrotlet;

Γιάννη, parrotlet είναι και μάλλον έχει γίνει λάθος στο τίτλο.
Δικο μου το λαθος, ισως δεν ειδα καλα απο τη φωτογραφια. Θα περιμενω διευκρινηση του θεματοθετη για να το αλλαξω και να μην ειναι παραπλανητικος.
 
Δικο μου το λαθος, ισως δεν ειδα καλα απο τη φωτογραφια. Θα περιμενω διευκρινηση του θεματοθετη για να το αλλαξω και να μην ειναι παραπλανητικος.
Ειναι σιγουρα παρροτλετ φαινεται λιγο το ματακι του :)
 
Πάροτλετ, 8 μηνών (με πτεροφαγία)... Ποιο είναι το φύλο του; Έχεις την δυνατότητα να επισκεφτείς γιατρό ώστε να διαπιστώσει αν πρόκειται για παράσιτα;
Ίσως μια παρέα (του ιδίου ή του άλλου φύλου) να το βοηθήσει. Τώρα, που βρίσκεται στην αρχή του προβλήματος. Αν και ποτέ κάποιος γιατρός από όλους όσους επισκέφθηκα δεν συμφώνησε με αυτό.
Το διαπίστωσα-επιβεβαιώνω κι εγώ, αλλά μια παρέα τους δίνει ''άλλα'' ενδιαφέροντα στη ζωή τους...
 
Κι εγώ το σκεφτόμουν, γιατί κεφάλι - σβέρκο είναι άψογα αλλά αφού επιμένει η κάτοχος...
κ φοίβο με βαζετε σε σκέ

parrotlet ειναι θυλικο
ο διαχειριστης εβαλε lovebird οχι εγώ...]
ειναι μόνο του σε μια χωρισμένη ζευγαρώστρα και δίπλα εχει ενα ζευγάρι
ειναι απο γέννα δικιά μου
εχω αλλο ενα θυλικο μονο του απο τουε ιδιους γονείς αλλα φοβαμαι να τα βαλω μαζι μην το κολλήσει...
 
Τα φτερά που βρίσκεις κάτω πως είναι; Μοιάζουν να τα έπαιξε στο στόμα του; Έχεις κρατήσει κάποια φωτογραφία;
τα φτερα ειναι σαν να εχει μαδηθει οχι να τα επαιξε στο στομα...
δυστυχως δεν εχω κρατησει φοτο

επίσης αν αυτό βοηθάει ήταν 5 αδερφάκια και έμεινε μόνη της
ομως αυτό εγινε μετα απο 4 μήνες μόνη της...
 
Να το μαδάνε τα διπλανά απίθανο ε;
Τι ηλικία έχει; Μπορεί να τους "ζητιανεύει" φαγητό;
 
Back
Top