Ασθένειες Ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης smalldio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φιλε μου... εστω ενα κτηνιατρο.. κατι θ ξερει. Δεν ξερω πραγματικα. Γενικα ειναι ευδιαθετο ή νωχελικο;
 
Δεν είναι το αντίθετο, το ίδιο είναι.
Προφανώς το χρησιμοποιεί για στήριγμα. Γιατί δεν του βάζεις φαγητό στον πάτο να μην καταπονείται;
 
Πονάει...
Δείχνει καλύτερα από αυτό που με την περιγραφή σου κατάλαβα..., αλλά σίγουρα πονάει.
Εύχομαι να είναι εξωτερικός πόνος γιατί αυτός έχει πιο εύκολη "επιστροφή"...
 
Πονάει...
Δείχνει καλύτερα από αυτό που με την περιγραφή σου κατάλαβα..., αλλά σίγουρα πονάει.
Εύχομαι να είναι εξωτερικός πόνος γιατί αυτός έχει πιο εύκολη "επιστροφή"...
κε Μισαλούρη, δώστε στον φίλο μας τα φώτα σας τί πρέπει να κάνει αν πρόκειτε για εξωτ. Τραυματισμό φτερού, γιατί από τις φωτό και τις αντιδράσεις του καναρινιού, μάλλον γι αυτό πρόκειτε.. η γνώμη σας καθώς και η παρότρυνση σας θα τον βοηθήσει πολύ!
 
To πουλάκι είναι υπερβολικά αδύνατο. Είναι στο τελείωμα αλλαγής πτερώματος και φαίνεται δεν έχει τα απαιτούμενα στοιχεία στην διατροφή του για να την ολοκληρώσει σωστά (έχει καθυστερήσει υπερβολικά). Το φτερό δεν έχει τίποτα. Το "βγάζει" για να ακουμπά, επειδή δεν χρησιμοποιεί το ένα πόδι. Μπορεί να είναι ένας τυχαίος τραυματισμός (σκάλωμα) σε κάποιο δάκτυλο ή κάποιο άσχημα κομένο νύχι. Ούτως ή άλλως πρέπει να βρίσκεται σ' ένα μικρό κλουβάκι με ΞΥΛΙΝΕΣ πατήθρες 14 χιλ(για καλύτερη στήριξη). Να υπάρχει μια πολυβιταμίνη στο νερό ΜΟΝΗΜΑ για το επόμενο 10ήμερο, και να γίνει μια άμεση αλλαγή σπορικών. Κλειστή, καλή συσκευασία και μάρκα,όχι απο ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ , αλλά απο ενημερωμένο και καθαρό πετ-σοπ. Καλόν θα ήταν για δυο συνεχόμενα βράδυα πριν τον ύπνο τα πόδια να περαστούν σε ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ.
 
Ούτως ή άλλως πρέπει να βρίσκεται σ' ένα μικρό κλουβάκι με ΞΥΛΙΝΕΣ πατήθρες 14 χιλ(για καλύτερη στήριξη). Να υπάρχει μια πολυβιταμίνη στο νερό ΜΟΝΗΜΑ για το επόμενο 10ήμερο, και να γίνει μια άμεση αλλαγή σπορικών. Κλειστή, καλή συσκευασία και μάρκα,όχι απο ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ , αλλά απο ενημερωμένο και καθαρό πετ-σοπ. Καλόν θα ήταν για δυο συνεχόμενα βράδυα πριν τον ύπνο τα πόδια να περαστούν σε ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ.
... και σε ένα πολύ πιο ζεστό μέρος για μερικές μέρες.
Θα βοηθηθεί...
 
Αγαπητε Κύριε Μάκη και όλους, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αλλά συγχωρέστε για τις συνεχόμενες ερωτήσεις, εχω λιγάκι ανγχωθεί τον έχω ήδη 3 χρόνια και θέλω να του προσφέρω το καλύτερο τωρα που χρειάζεται. Τήρησα ότι ήταν σωστό κατα την διάρκεια της πτεροροιας από θέμα διατροφής εκτός της πολυβιταμίνης που δεν εχω εφαρμόσει ακόμη. Κλουβί δεν έχω άλλο και δυστυχώς δεν υπάρχουν οι πατήθρες που αναφέρεται στα τοπικά petshop . Του αγόρασα στρογγυλές αρκετά μεγάλες ώστε να μην ακουμπούν τα μπροστά δακτυλα με το πίσω . Την συγκεκριμένη στάση την είχε και πριν του κόψω τα νυχάκια. Όσο αναφορά την πολυβιταμίνη του έχω αγοράσει την παρακάτω και επίσης σας επισυνάπτω και φωτό από τις τροφές που του δίνω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20151231_181724.webp
    IMG_20151231_181724.webp
    163,4 KB · Προβολές: 45
  • IMG_20151231_181732.webp
    IMG_20151231_181732.webp
    138,7 KB · Προβολές: 45
  • IMG_20151231_181718.webp
    IMG_20151231_181718.webp
    174,5 KB · Προβολές: 41
Να πάρεις ένα μικρό κλουβάκι και να βρείς ξύλινες πατήθρες απο τα PRAKTIKER - LEROY MERLIN - IKEA (καβίλια του μέτρου), χρειάζονται μέχρι να επανέλθει. Τα δύο πρώτα σκευάσματα είναι ό,τι πρέπει.Αυτά να συνεχίσεις, αν έχουν διατηρηθεί σε καλή κατάσταση.Αν δεν δίνεις αυγοτροφή, δώσε αυγό οπωσδήποτε. Μη ξεχνάς καθε βράδυ να περνάς τα πόδια με Μπεταντίν για λίγες μέρες. Πρόσεξε να περιορίσεις τις όποιες πιθανές αιτίες στρές.
 
Όταν λέτε πιθανές αιτίες στρες; Και επίσης την βιταμίνη που σας εδειξα να την χρησιμοποιήσω
 
Όταν λέτε πιθανές αιτίες στρες; Και επίσης την βιταμίνη που σας εδειξα να την χρησιμοποιήσω

Οταν λέω τα "δυο πρώτα" εννοώ την VADIGRAN και το MUTAVIT.

Για το στρές φρόντισε... Να είναι σε σημείο που να μην ενοχλείται στον ύπνο, να υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα και αερισμός, το νερό που πίνει να είναι πάντα φρέσκο, να μην έχει επισκέψεις απο μυρμήγκια ή "μολυντήρια" , να μην έχει προβλήματα στα πόδια (ακαθαρσίες -λέπια κλπ.), και ό,τι άλλο που το ενοχλεί. Εσύ που ζείς δίπλα του, έχεις την όλη εικόνα

Μπεταντιν αραιωμενο κυριε Μακη, ετσι;

Δεν έχω διαπιστώσει οτι υπάρχει λόγος αραίωσης.
 
Δεν έχω διαπιστώσει οτι υπάρχει λόγος αραίωσης.
Εχω δει οτι το λεμε κυριως λογω της καυστικοτητας του, οτι ισως ειναι σωστο να το αραιωνουμε λιγο. Φυσικα αν δεν υπαρχουν πληγες και το κανει για μικρο διαστημα δεν ξερω αν υπαρχει θεμα.
 
Οταν λέω τα "δυο πρώτα" εννοώ την VADIGRAN και το MUTAVIT.

Για το στρές φρόντισε... Να είναι σε σημείο που να μην ενοχλείται στον ύπνο, να υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα και αερισμός, το νερό που πίνει να είναι πάντα φρέσκο, να μην έχει επισκέψεις απο μυρμήγκια ή "μολυντήρια" , να μην έχει προβλήματα στα πόδια (ακαθαρσίες -λέπια κλπ.), και ό,τι άλλο που το ενοχλεί. Εσύ που ζείς δίπλα του, έχεις την όλη εικόνα



Δεν έχω διαπιστώσει οτι υπάρχει λόγος αραίωσης.

Την MUTA-VIT να την ξεκινήσω από τώρα ή αύριο το πρωί με φρέσκο νερό. Επίσης σε τι δοσολογία να του την δώσω . Κάθε μέρα για κάποιες μέρες ή 3 φορές την εβδομάδα;
 
Την MUTA-VIT να την ξεκινήσω από τώρα ή αύριο το πρωί με φρέσκο νερό. Επίσης σε τι δοσολογία να του την δώσω . Κάθε μέρα για κάποιες μέρες ή 3 φορές την εβδομάδα;
Τωρα κοιμαται. Απο αυριο τ πρωι για 10 ημερες συνεχομενα με καθημερινη αλλαγη.
 
To πουλάκι είναι υπερβολικά αδύνατο.
Κύριε Μάκη απ τις φώτο που είδατε θεωρείται το πουλάκι αδύνατο; Εγώ νόμιζα πως η καρίνα του είναι φυσιολογική... Διαφωτίστε μας :)
 
Κύριε Μάκη απ τις φώτο που είδατε θεωρείται το πουλάκι αδύνατο; Εγώ νόμιζα πως η καρίνα του είναι φυσιολογική... Διαφωτίστε μας :)
Aυτή η εικόνα τα λέει όλα. Δεν υπάρχει ουδε κάν το στοιχειώδες υποδόριο λίπος που θα έδινε ένα ροζ-μπεζ χρώμα στους ιστούς του στήθους. Η κοιλιά είναι τραβηγμένη χαμηλά και το στερνο διαγράφεται έντονα.
Με άλλα λόγια, πιο αδύνατο πεθαίνει! Εδώ μάλιστα φαίνονται και τα πόδια οτι θέλουν τουλάχιστον μια συστηματική περιποίηση με ΕΠΙΘΟΛ.

img_20151229_143100-jpg.37822
 
Αγαπητοι φιλοι του forum. Ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος διοτι επειτα απο τις συμβουλες ολων σας αλλα ιδιαιτερα του Κου Μισαλουρη στις τελευταιες απαντησεις ο φιλαρακος μου ειναι πλεον πολυ πιο ζωηρος στεκεται σε κανονικη θεση τρεφεται κανονικα. Τα ποδια του ειναι ξανα φυσιολογικα μετα την Epithol . Εχει αποκτησει δυναμεις με την διατροφη και την Muta-vit και το πτερωμα του παιρνει ξανα φυσιολογικη μορφη. Ευχαριστω θερμα που γλυτωσε ο φιλαρακος μου
 
Πολύ ευχάριστα νέα, μπράβο!
επειτα απο τις συμβουλες ολων σας αλλα ιδιαιτερα του Κου Μισαλουρη στις τελευταιες απαντησεις
Συγγνώμη δεν θέλω να μειώσω την ευγνωμοσύνη σου στον Γιάννη, δικαίωμα του καθενός να αξιολογεί όπως θέλει την βοήθεια που λαμβάνει αλλά μήπως ήθελες να γράψεις τον κ. Μάκη; Γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω το θέμα σου και δεν βγαίνει το "ιδιαίτερα". Μην γινόμαστε και άδικοι σε κάποιους άλλους 😎
Πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο και ο ίδιος ο Γιάννης θα συμφωνήσει μαζί μου.
 
Δικο μου λαθος μπερδεψα τα ονοματα ειχα την εντυπωση οτι ο κος Μακης ειναι ο κος Μισαλουρης. Ολοι με βοηθησαν να ξεπερασει ο φιλαρακος το προβλημα και σας ειμαι ευγνωμων
 
Back
Top