Ασθένειες Ξαφνική αλλαγή χρώματος του ενός χαλινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ζωή_
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ερχεται αλλα οχι παντα εύκολα... Πρεπει να εχουμε παίξει λιγο πριν... Να ξαναθυμηθεί τα χνώτα που λεμε...Βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβί.. Δίνει το ποδαράκι της.. Ανεβαίνει επανω στο χερι... Μερικές φορες Καθετε να την βγάζω εγω εξω, αλλες παλι μολις ανεβεί στο χερι μου και παω να την βγάλω ξανα μπαίνει μεσα...
Αλλες φορες Καθετε αρκετή ωρα στο χερι μου εκτος κλουβιού... Και με δαγκώνει, αλλα τι να κανω; Για να έξοικοιωθει υπομένω👎
Γενικα ειναι με διακυμάνσεις θα ελεγα η συμπεριφορά της
Το δάγκωμα είναι ένας τρόπος επικοινωνίας. Ίσως "ζητάει" κάτι ή απλά τσεκάρει τα όριά σου. Εάν σε πονάει αρκετά, να την αφήνεις πάλι μέσα στο κλουβί για να καταλάβει ότι "τόσο" δυνατά δεν είναι αποδεκτό. Αφού κάθεται στο χέρι σου σημαίνει ότι έχει αρχίσει να σε αποδέχεται σα "μελος του σμήνους" και φίλο. Το οτι γυρνάει κάποιες φορές μέσα είναι ένδειξη "οριστε σε εμπιστεύομαι, αλλά δεν έχω όρεξη τώρα για παιγνίδια, αργότερα ίσως"
 
Και εγω επικοινωνιακό το βλεπω το δάγκωμα της, ασε που αμα βρει τπτ ακίδες η τυχόν πέτσακι η παρανυχίδα αναλαμβάνει δουλεια. 🙂

Θα λείψω απο το forum για λίγες ωρες λόγω υποχρεώσεων
Ευχαριστω πολυ παιδια ολους σας!
 
Όσον αναφορα το καθρεφτάκι πραγματικά δεν το ηξερα... Τρελαίνεται να παιζει με αυτο
Λυπαμε εαν χρειαστει να το αφαιρέσω...
Η συζήτηση που αφορά στους καθρέφτες, βρίσκεται εδώ Πρέπει να βγάλω το καθρεφτάκι από το κλουβί του budgie μου;

Ηθελα επισης να σας ερωτησω εαν επιτρέπεται να την αφήνω να πετάει ελεύθερα μεσα στο δωμάτιο... Εχει μάθει να επιστρέφει απο κοντινή απόσταση στο κλουβί της.. Αλλα μερικές φορες χτυπαει σε αντικείμενα η στο τοιχο... Και δεν ειναι καλο αυτο...
Την προηγουμενη μερα της αλλαγής χρώματος του χάλκινου ηταν αρκετή ωρα εξω και πετούσε ανα διαστήματα και ειχε και κάποιες ανώμαλες πτώσεις...
Αρχικά σκεφτηκα οτι μπορει να χτυπησε την επομενη που την ειδα και οτι ξεκόλλησε ο χάλκινος της, αλλα δεν ηταν αυτο, αλλωστε ειναι λείες και οι δυο πλευρές του.
Αυτή η συζήτηση γίνεται εδώ Επιτρέπεται να αφήνω το badgie να πετάει ελεύθερα στο δωμάτιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι θέμα ορμονικής μεταβολής. Εξέρχεται της αναπαραγωγικής φάσης, οδεύει προς ανάπαυση των ορμονών της. Μην ανησυχείς :)
Μου κανει ομως εντύπωση Μαρια, γιατι ο ενας χαλινος;
Και στα δικά σας ετσι συνέβει; Και μαλιστα μεσα σε μια νυχτα;
 
Το μόνο εντυπωσιακό είναι το μέσα σε μια νύχτα. Δεν είναι ο ένας, είναι ο μισός. Ε κάπως έτσι γίνεται, έτυχε να είναι συμμετρικά.
Αν ήταν κάποια ορμονική ανωμαλία, γιατί άλλο τίποτα δεν μπορεί να είναι, θα ήταν και άκεφο το πουλάκι.
 
Μακαρι!
Καθε μερα τραγουδάει και εχει ορεξη πολυ!

Αυτο θα επανέλθει υποθέτω σε κάποιες μερες και θα συμβαινει ξανα ανα διαστήματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα θηλυκά budgies, ο χαλινός αλλάζει χρώμα ανάλογα με την σεξουαλική τους διάθεση. Από θαλασσί ανοιχτό, κρεμ, καφέ, σκούρο καφέ και μπορεί να γίνει και σαγρέ όταν είναι σκούρο καφέ. Αυτό εναλλάσσεται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους. Είναι φυσιολογικό. Τώρα διατελεί εν ηρεμία το κορίτσι :)
Διάβασε https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
Χαίρομαι πολυ!
Σας ευχαριστω ολους πραγματικά!
Η ανταπόκριση σας ηταν αμεσότατη και προθυμοτατη
Δεν εχω την πείρα με παπαγαλάκια και ποτε δεν περιμενα οτι ηταν τοσο έξυπνα και οικεία με τον άνθρωπο!
Ειχα πριν πολλα χρονια εμπειρία με σπουργίτι αρσενικό που το μεγάλωσα ομως μονη μου και εξημερωθηκε.
Τον τάιζα στο στόμα μεχρι να μάθαινε να έτρωγε μονο του. Τον επερνα μαζι μου στην δουλεια!
Ηταν απίστευτη εμπειρία... Πετούσε ελεύθερο μεσα στο σπιτι, ερχόταν επανω μας, τραγουδούσε ασταματητα.. Απίστευτος.. Έζησε σε αιχμαλωσία 13 χρονια!
 
Ειχα πριν πολλα χρονια εμπειρία με σπουργίτι αρσενικό που το μεγάλωσα ομως μονη μου και εξημερωθηκε.
Τον τάιζα στο στόμα μεχρι να μάθαινε να έτρωγε μονο του. Τον επερνα μαζι μου στην δουλεια!
Ηταν απίστευτη εμπειρία... Πετούσε ελεύθερο μεσα στο σπιτι, ερχόταν επανω μας, τραγουδούσε ασταματητα.. Απίστευτος.. Έζησε σε αιχμαλωσία 13 χρονια!
Είναι λέγεται από τα πιο δύσκολα πουλιά να τα μεγαλώσει κανείς. Μήπως να άνοιγες ένα άλλο θέμα και να μας περιέγραφες την όλη διαδικασία μεγαλώματος του; Θα ήταν πολύ χρήσιμο για να ξέρουμε πως εσύ τα κατάφερες, ώστε την ανάλογη εποχή που κάποια μικρά πέφτουν από τις φωλιές να κάνουμε κι εμείς τα ανάλογα.
 
Με μεγαλη μου χαρα θα το εκανα Ιανέ.
Σε ποια κατηγορία να το έβαζα ομως;
Και πως θα θέλατε να ονόμαζα τον τίτλο;
Σημερα δεν εχω τον χρονο ομως πρεπει λείψω.
Εχουμε γαμο στη οικογένεια! 🙂
 
Στην κατηγορία ιθαγενή και μάλλον στα γενικά θέματα ή στην φροντίδα, δεν ειμαι σιγουρος, ίσως η διαχείριση σε κατευθύνει καλύτερα, και με έναν τίτλο όπως Φροντίδα νεοσσού σπουργίτη ή κάτι τετοιο.
Ωραία! Αναμένουμε...
Να σας ζήσουν οι μελλόνυμφοι!
 
Back
Top