Γενικά Ξαφνικός θάνατος θηλυκού Budgie, αρσενικός μόνος του

Aggeliki.ka

PB New Member
Εγγραφή
4 Οκτ 2019
Μηνύματα
10
Καλησπέρα, εδώ και 7 χρόνια είχα ένα ζευγάρι Budgie . Χτες όταν γύρισα από την δουλειά βρήκα την θηλυκή πεθαμένη. Δεν ξέρω ποια ήταν η αιτία μέχρι και πριν φύγω για δουλειά ήταν μια χαρά. Γενικά απο όταν την είχα αγοράσει ήταν πολύ φοβιτσιάρα και σε κάθε απότομη κίνηση που μπορεί να έβλεπε ή κάποιο απότομο ήχο λαχάνιαζε, οπότε πιστεύω οτι μπορεί να τρόμαξε με την χθεσινή καταιγίδα με κάποιο κεραυνό και να έπαθε ανακοπή. Το πρόβλημα μου τώρα είναι το τι πρέπει να κάνω με τον αρσενικό. Χτες όταν βρήκα την θηλυκιά στον πάτο του κλουβιού αυτός καθόταν σε μια χαμηλή πατήθρα και την κοίταγε, όταν την έβγαλα από μέσα την έψαχνε και σήμερα το πρωί έκανε πολύ φασαρία και ήταν ανήσυχος. Ήταν πολύ δεμένα μεταξύ τους από την πρώτη μέρα που τα έβαλα μαζί, όλη μέρα καθάριζε το ένα το άλλο, αυτός την τάιζε και πάντα καθόντουσαν δίπλα δίπλα. Επειδή λόγο δουλειάς λείπω όλη μέρα από το σπίτι φοβάμαι οτι δεν θα αντέξει για πολύ μόνος του άλλωστε δεν έχει μείνει και ποτέ. Δεν ξέρω τι είναι το σωστό να κάνω, σκέφτηκα να αγοράσω ένα άλλο θηλυκό παπαγαλάκι αλλά φοβάμαι κατά πόσο θα το δεχτεί. Εσείς τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;
 
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα έναν περίπου μήνα, για να δω αν και ο αρσενικός είναι καλά στην υγεία του ή τελικά ενεδρεύει κάτι. Ασυμπτωματικό προς το παρόν.
Παίρνοντάς ένα άλλο πουλάκι, επίσης θα περιμένεις 40 ημέρες καραντίνα, αλλά εκεί, ακόμα και σε διαφορετικά δωμάτια να είναι (που αυτό θα ήταν το ιδανικό), θα ακούν το ένα το άλλο και θα υπάρχει μικρότερη αίσθηση μοναξιάς και μεγαλύτερες προσδοκίες από τον αρσενικό σου.
 
Αν τα έχω στο ιδιο δωμάτιο αλλα όσο πιο μακρια γίνεται τα κλουβια μεταξύ τους είναι επικίνδυνο; Δυστυχώς στο σπιτι στους υπόλοιπους χωρους καπνίζουνε και υπάρχει αρκετη φασαρια...
 
Ειλικρινά πολύ κρίμα Αγγελική. Και εμένα όταν είχε πεθάνει το θηλυκό ζεμπρακι το αρσενικό ήταν πολύ χάλια...
Ευτυχώς του πείρα νέο ταίρι και επανήλθε στα φυσιολογικά του!
Και εγώ ψηφίζω νέο θηλυκό! 🙂👍
 
Ναι το ραμφος της ηταν λείο δεν ειχε κάτι, πριν λιγους μηνες ειχε βγαλει καποια πολυ μακρια πουπουλα για λίγο καιρό. Ειχα ρωτησει σε pet shop αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι...
 
Ναι το ραμφος της ηταν λείο δεν ειχε κάτι, πριν λιγους μηνες ειχε βγαλει καποια πολυ μακρια πουπουλα για λίγο καιρό. Ειχα ρωτησει σε pet shop αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι...

Προφανως ηταν σε πτερορροια, εβλεπες και μικρα πουπουλα;
 
Πράγματι Αγγελική, αυτά τα πούπουλα είναι αρκετά περίεργα. Οι ανωμαλίες στο φτέρωμα πολύ συχνά συνδέονται με προβλήματα στο συκώτι. Τώρα πια δεν θα μάθουμε ποτέ αλλά μπορείς να κάνεις ένα τσεκ απ στο αρσενικό αν κρίνεις ότι υπάρχει λόγος.

Βλέπω πολλές κουτσουλιές στην κατασκευή αυτή που πατάει το πουλί και δεν καταλαβαίνω και τι είναι. Να καθαρίζεις το κλουβί πολύ καλά, η καλή καθαριότητα είναι πολύ σημαντική για τα πουλιά.
 
Παραθέτω εδώ κάποιον ιστότοπο, στον οποίο υπάρχει διάγνωση που έχει γίνει από online κτηνίατρο σε παπαγαλάκι με ίδιο πρόβλημα (υπάρχουν εικόνες στον ιστότοπο στις οποίες φαίνεται το παπαγαλάκι με υπερανεπτυγμένα πούπουλα). Συνοψίζοντας όσα διάβασα εκεί, αναφέρω ότι το πρόβλημα αυτό οφείλεται σε καθυστερημένη και μη αποτελεσματική πτερόρροια. Η πιο συχνή αιτία για το πρόβλημα είναι ο υποσιτισμός. Πιο συγκεκριμένα, λόγω της φτωχής διατροφής, τα νέα πούπουλα δεν αναπτύσσονται επαρκώς, ώστε να σπρώξουν τα παλιά. Χρειάζεται να εμπλουτισθεί η διατροφή με τροφές πλούσιες σε βιταμίνες και ασβέστιο.

 

Σχετικά θέματα

Back
Top