Αναπαραγωγή Ξεκίνησε το στρώσιμο της νέας φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα φίλοι μου. Σήμερα και ενώ οι νεοσσοί είναι στην 15η μέρα, ξεκίνησε κανονικά το στρώσαμε της νέας φωλιάς και από τα δύο διότι όπως έχω πεί πέσαμε σε νοικοκυρόπαιδο. Η αλήθεια είναι ότι δεν επιθυμώ δευτερη ανάπαραγωγή για δύο λόγους. Πρώτον με τα νέα μέλη έφτασα πλέον τα 6 καναρίνια και θέλω το κάθε καναρίνι να έχει τη δική του κλουβιά πτήσης. Αυτό το πρόβλημα λύνεται καθόσον πολλοί φίλοι μου μου ζήτησαν να τους δώσω. Το δευτερο πρόβλημα είναι για μένα το πιο δύσκολο. Ο δευτερος λόγος λοιπόν είναι ότι πρέπει να αποδέσμευση τον χώρο που βρίσκονται τα πουλια μέχρι 10 Μαΐου. Πρέπει λοιπόν να τα βάλω έξω μαζί με τα αλλά. Αν το κάνω τώρα οι νεοσσοί θα τρομάξουν και θα βγουν από τη φωλιά οπότε θα το κάνω 10 Μαΐου με αποτέλεσμα να τρομάξει η θηλυκια από την αλλαγή θ3σης και να μην έχουν καμία τυχη τα νέα αυγά.
[automerge]1587815846[/automerge]
Υπάρχει ασφαλής τρόπος που να καλύπτει και τα δύο;
 
Πρέπει λοιπόν να τα βάλω έξω μαζί με τα αλλά. Αν το κάνω τώρα οι νεοσσοί θα τρομάξουν και θα βγουν από τη φωλιά
Οι νεοσσοί είναι 15 ημερών άρα σε 2-3 μέρες θα κλαρώσουν, θα βγούν μόνοι τους από την φωλιά και θα αρχίσουν τις βόλτες στο κλουβί.
Θα δεις ότι θα σταματήσουν να κοιμούνται στην φωλιά και θα την χρησιμοποιούν ελάχιστα.
Υπάρχει ασφαλής τρόπος που να καλύπτει και τα δύο;
Εγώ θα έκανα την μεταφορά σε 3-4 ημέρες και σίγουρα πριν η κανάρα ολοκληρώσει την νέα σειρά αυγών.
 
Τόσο γρήγορα; να σου πω σήμερα είδα το ένα να καθεται στην άκρη της φωλιάς και να κουνάει τα φτερά! Τέλεια αφου θα βγουν όντως την Τετάρτη θα κάνω τη μεταφορά! Σε ευχαριστώ!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλησπέρα. Τα μικρά βγήκαν από τη φωλιά και η κανάρα δεν έκανε ακόμα αυγό. Να κάνω τη μεταφορά πριν ξεκινήσει να κάνει αυγά η να περιμενω να ξεκινήσει και να την κάνω κατά τη διάρκεια πριν τελειώσει;
 
Να κάνω τη μεταφορά πριν ξεκινήσει
Ναί.
Φρόντισε το σημείο να είναι προστατευμένο από ρεύματα αέρα, και είναι απαραίτητο να τοποθετήσεις κάποια προστασία για τα αρπακτικά.
 
Σήμερα είχαμε το πρωτο αυγό της δεύτερης γέννας! Αυτή τη φορά αντικατέστησα το αυγό και θα τα αντικαταστήσω όλα!
[automerge]1588138769[/automerge]
Ο Αεροθαλαμος είναι το πισω μέρος του αυγού όχι η μύτη έτσι δεν είναι;
 
Στο διαχωρισμό βάζω από τη μια τα μικρά και από την άλλη το ζευγάρι;
[automerge]1588174538[/automerge]
Η αφήνω τον αρσενικό με τα μικρά και τη θηλυκια μόνη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο διαχωρισμό βάζω από τη μια τα μικρά και από την άλλη το ζευγάρι;
ΝΑΙ, αυτή την στιγμή ακριβώς έτσι έχω τα δικά μου και ο κάναρος ταΐζει τα μικρά μέσα από το κάγκελο..
Χρειάζεται βέβαια επιτήρηση και να βεβαιωθείς ότι ο κάναρος ταΐζει τα μικρά γιατί αν δεν ταίζει μπορεί να χρειαστεί να κάνεις αυτό που έγραψες στην 2η πρόταση
αφήνω τον αρσενικό με τα μικρά και τη θηλυκια μόνη
 
ΝΑΙ, αυτή την στιγμή ακριβώς έτσι έχω τα δικά μου και ο κάναρος ταΐζει τα μικρά μέσα από το κάγκελο..
Χρειάζεται βέβαια επιτήρηση και να βεβαιωθείς ότι ο κάναρος ταΐζει τα μικρά γιατί αν δεν ταίζει μπορεί να χρειαστεί να κάνεις αυτό που έγραψες στην 2η πρόταση
Τον έναν το τάισε η κανάρα. Ο άλλος ο μικρός δεν πλησιασε
[automerge]1588175247[/automerge]
Θα περιμενω
 
Παρακολούθησε την κατάσταση για 30 λεπτά και αν δεις ότι ο κάναρος δεν ταίζει αφαίρεσε το διαχωριστικό για να ταϊστούν καλά (έρχεται το βράδυ) και το τοποθετείς ξανά αύριο το πρωί.
Αφού έχεις κάνει αντικατάσταση του αυγού της φωλιά δεν υπάρχει φόβος για το αυγό.
Οι νεοσσοί πριν τοποθετήσεις το διαχωριστικό έμπαιναν στην φωλιά της κανάρας;
 
Ναι την χαλούσαν!
[automerge]1588176304[/automerge]
Αυτόν τον βλέπω προθυμο τα μικρά δεν πανε
[automerge]1588176491[/automerge]
Θα τον στείλω με τα μικρά είναι το πιο ασφαλες
 
Το έστειλα με τα μικρά το διαχωριστικό το έχω! Βατεματα γίνανε πολλα
[automerge]1588176991[/automerge]
Απευθείας τα ταιζει
[automerge]1588177089[/automerge]
Η παλια φωλιά είναι γεμάτη κουτσουλιες να την βγάλω;
[automerge]1588177458[/automerge]
Οπότε άσε τον κάναρο να τα καλοταΐσει και μετά τοποθετείς το διαχωριστικό.
Σε ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σήμερα είχαμε το πρωτο αυγό της δεύτερης γέννας! Αυτή τη φορά αντικατέστησα το αυγό και θα τα αντικαταστήσω όλα!
[automerge]1588138769[/automerge]
Ο Αεροθαλαμος είναι το πισω μέρος του αυγού όχι η μύτη έτσι δεν είναι;
Φίλε @StathisS εφόσον αντικατέστησες το αυγό της δεύτερης γεννάς δνε υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις.άσε να ολοκληρωθεί ο κύκλος αυγων κ αφού τα επιστρέψεις για κλωσσημα τότε τα χωρίζεις! Θα κερδισεις ημέρες στο τάισμα έτσι κ απ τους δυο γονεις! Σε ποστ δικό μου έτσι με είχε συμβουλεύει ο δάσκαλος!
 
Φίλε @StathisS εφόσον αντικατέστησες το αυγό της δεύτερης γεννάς δνε υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις.άσε να ολοκληρωθεί ο κύκλος αυγων κ αφού τα επιστρέψεις για κλωσσημα τότε τα χωρίζεις! Θα κερδισεις ημέρες στο τάισμα έτσι κ απ τους δυο γονεις! Σε ποστ δικό μου έτσι με είχε συμβουλεύει ο δάσκαλος!
Το καταλαβαινω αυτό που λες αλλά έχουν μια κακή συνήθεια να πηγαινουν στη Νέα φωλιά να την χαλάνε και να κουτσουλανε μέσα!
[automerge]1588183344[/automerge]
Δηλαδή λες και επίτηδες το κανουν
 
Το καταλαβαινω αυτό που λες αλλά έχουν μια κακή συνήθεια να πηγαινουν στη Νέα φωλιά να την χαλάνε και να κουτσουλανε μέσα!
Εφόσον αλλάζεις τα αυγά κάθε πρωί δεν υπάρχει θέμα! Οταν τα επιστρέψεις θα βγάλεις με το χέρι λίγο βαμβάκι με ακαθαρσίες θα προσθέσεις καθαρό βαμβάκι θα τη στρώσεις λίγο κ όλα καλά ! Εγω αυτό έκανα κ αμέσως η καναρα βιδωσε στη φωλιά ! Κ χώρισα τους νεοσους εκείνη τη στιγμή
 
Back
Top