Αναπαραγωγή Ξεκινάμε και εμείς

Hlias-patra

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
68
Πόλη
Πάτρα
Παιδια αυτο ειναι το ζευγος. Ο αρσενικος Πατρινος η Θηλυκια Γιαννιωτισσα. Πρωτη μου προσπαθεια ελπιζω να πανε ολα καλα..
IMG_0092.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Ηλία! Πανέμορφο το ζευγαράκι σου και ταιριάζουν πολύ χρωματικά! Σου εύχομαι ολόψυχα η πρώτη τους προσπάθεια να στεφθεί με απόλυτη επιτυχία! Να κυλήσουν όλα ομαλά και γόνιμα! Καλή σας αρχή! 🙂
 
Τωρα που η καναρα πεταξε οσο νημα της ειχα κατω τις ξαναβαζω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όχι.
Νήμα βάζουμε όχι για να παίζουν τα πουλιά αλλά για να χτίσουν τη φωλιά τους.
Θα την αφήσεις χωρίς υλικό 2-3 μέρες και μετά θα δοκιμάζεις με μικρές ποσότητες...
Αν παίζει... Το βγάζεις και επανέρχεσαι μια δυο μέρες αργότερα...
Αν δεν δεις υλικό στρωμένο μέσα στη φωλιά δεν θα βάλεις άλλο.
 
Αυτο που εχει πεταξει το απομακρυνω τωρα απο το κλουβι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι... είναι βρώμικο για να το αφήσεις να μπει στη φωλιά.
Παντως παρατηρω οτι εχει βαλει αυτη την στιγμη που μιλαμε 3 κομματια νημα μεσα στην φωλια
Μηπως να τις εβαζα καινουργιο η καλυτερα σε 2-3 μερες;
 
Την ετοιμασε την φωλια η καναρα.Βασικα εβγαλα το χωρισμα και ειδα καποια στιγμη ζευγαρωσαν. Τους εβαλα νημα σημερα το πρωι και τωρα που γυρισα σπιτι ηταν ετοιμη η φωλια
 
Παρατηρω οτι καποια πραγματα ισως δεν ισχυουν στην πραξη.. Η καναρα ενω εφτιαξε την φωλια της οπως ειπαμε παρατηρω οτι δεν καθεται στον αρσενικο, ακουσα να τις τραγουδαει ηρθα στο δωματιο να δω τι γινεται και ειδα οτι δεν... Του καψερου.. Μιλαμε για το απιστευτο κυνηγι μεσα στο κλουβι αλλα τιποτα..
 
Ε, δεν είναι και όλες οι ώρες οι ίδιες... Δλδ, του κάθησε το πρωί, μπορεί να του κάθησε και άλλες φορές και τώρα να μην έχει διάθεση.
Βασικά αυτό που μου ήρθε στο μυαλό να σε ρωτήσω είναι αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο νήμα στο κλουβί. Αν όχι, θα σου έλεγα να βάλεις ώστε αν δεν έχει ολοκληρώσει τη φωλιά της (κατά τη γνώμη της φυσικά) να της δοθεί η ευκαιρία. Καλά αποτελέσματα.
 
Νημα τις εχω βαλει και αλλο. Πρεπει να το βγαλω καποια στιγμη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νημα τις εχω βαλει και αλλο. Πρεπει να το βγαλω καποια στιγμη;
Μονο οταν σιγουρευτεις οτι εχει ολοκληρωσει τη φωλια της,τοτε το αφερεις ολο..👍)
 
Πρεπει να ψεκασω μεσα στην φωλια για την αποφυγη ακαραιων; Κατι τετοιο διαβασα...
 
Πρεπει να ψεκασω μεσα στην φωλια για την αποφυγη ακαραιων; Κατι τετοιο διαβασα...
Συνηθίζεται να βάζει κανείς ψειρόσκονη κάτω από την τσόχα πριν την τοποθέτησή της στη φωλιά ή να ψεκάζεται η τσόχα και να αφήνεται να στεγνώσει και έπειτα να μπαίνει στη φωλιά. Προσωπικά, εφόσον δεν έχω δει ποτέ ψείρες, δεν το έπραξα, γιατί δεν το χρειάστηκα.
 
Kαλημερα.Βλεπω οτι η καναρα αραζει πολυ ωρα μεσα στην φωλια της. Παμε για το πρωτο αυγο;
Λογικα απο τη στιγμη που καθεται αρκετη ωρα μεσα στη φωλια της, οπου να ναι θα εμφανιστει και το αυγουλακι! Με το καλο!
 
Λογικα απο τη στιγμη που καθεται αρκετη ωρα μεσα στη φωλια της, οπου να ναι θα εμφανιστει και το αυγουλακι!
Αν δε "βγήκε" το αυγό μέχρι τις 08:30 σήμερα.. Τότε πήρε παράταση η ωοτοκία και ασφαλώς να μην περιμένει ο Hλιας-πατρα να το δει.
Γέννες αυγών μετά από τις πρώτες πρωινές ώρες της ημέρας βλέπουμε μόνο όταν υπάρχουν προβλήματα στα πουλιά όπως συμβαίνει με το ασβέστιο κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top