Αναπαραγωγή Ξεκινάμε και εμείς

Συνήθως η γέννα στα καναρίνια συντελείται εντός 2 ωρών από την ώρα που ξημερώνει. Σε αυτό το δίωρο καλό είναι να μην τα ενοχλούμε καθόλου, κοιτώντας (ελέγχοντας δλδ) τη φωλιά.
Επίσης σε πολλές, αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις η κανάρα την προηγούμενη της γέννας του πρώτου αυγού
  • κοιμάται μέσα στη φωλιά
  • πίνει σαφέστατα πολύ περισσότερο νερό από ό,τι πίνει συνήθως
Δεν πρόκειται φυσικά για απαραίτητες, αλλά για ικανές συνθήκες που σηματοδοτούν την ωοτοκία.
 
οταν με το καλο γεννησει το πρωτο αυγο και το αντικαταστησω με ψευτικο το αληθινο πρεπει να το εχω καπου σκοτεινα;

Αν δε "βγήκε" το αυγό μέχρι τις 08:30 σήμερα.. Τότε πήρε παράταση η ωοτοκία και ασφαλώς να μην περιμένει ο Hλιας-πατρα να το δει.
Οποτε παμε για αποτυχια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οποτε παμε για αποτυχια;
Δεν χρειάζεται να μαντεύεις.
Άσε τα πουλιά ήσυχα.. και θα κάνουν αυτό που πρέπει πολύ πιο όμορφα και σωστά μόνα τους απ' ότι αν τα "βοηθάμε".
Από την ώρα που έφτιαξε φωλιά.. κάποια στιγμή θα γεννήσει και τα αυγά... μην ενοχλείς
 
Κ. Γιαννη δεν εννοουσα για σημερα, εννοουσα για αυτες τις μερες οτι θα δει αυγο..
Παντως εγω εχω μια καναρα που γενναει παντα κατα τις 10 παρα το πρωι και δεν εχει κανενα προβλημα. Γενναει καθε μερα και την ιδια ωρα και εχοντας ασβεστιο στο νερο.. Και τα αυγα ενσπορα..Αρα θεωρω πως υπαρχουν και εξαιρεσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Kαλημερα. Το πρωτο αυγο ειναι γεγονος. Μπραβο στο κοριτσι μου!

IMG_0186.webp IMG_0186.webp

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το αντικατεστησα με ψευτικο και τωρα καθεται απο πανω στην φωλια και το κοιταει.Λετε να το πηρε γραμμη;
 
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το αντικατεστησα με ψευτικο και τωρα καθεται απο πανω στην φωλια και το κοιταει.Λετε να το πηρε γραμμη;
Ούτε ως αστείο ο προβληματισμός σου..
Και να το άφηνες, την ίδια συμπεριφορά θα έκανε.
Σπάνια το θηλυκά κλωσάν από το πρώτο αυγό.
 
Καλησπέρα Ηλία! Καλώς το δέχτηκες το αυγό! Με το καλό να γεννηθούν και τα επόμενα και να είναι γόνιμα! Μπράβο στο θηλυκό σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ούτε ως αστείο ο προβληματισμός σου..
Και να το άφηνες, την ίδια συμπεριφορά θα έκανε.
Σπάνια το θηλυκά κλωσάν από το πρώτο αυγό.
και ομως εχει κατσει η κυρια και πλεον δεν το κουναει καθολου. Τωρα αυτο ειναι φυσιολογικο; Επισης παρατηρω μια φοβερη ησυχια απο τον αρσενικο...
 
Για ποιο λόγο να τα γυρίζει Κατερίνα;
Κ. Γιαννη θεωρω πως καλο ειναι να τα γυριζουμε μια φορα την ημερα,ωστε να μην κολλησει το περιεχομενο στο εσωτερικο του κελυφους.Βεβαια πολλοι δεν τα γυριζουν και λενε πως δεν χρειαζεται, αλλα εγω τα γυριζω..
 
Βεβαια πολλοι δεν τα γυριζουν και λενε πως δεν χρειαζεται,
Ανήκω σ' αυτούς που δεν τα γυρίζουν χωρίς ποτέ να υπάρξει πρόβλημα.
Είμαι μάλιστα από τους πρώτους που έψαξα για πληροφορίες και έγραψα πως δεν είναι απαραίτητο αυτό.
Το αυγό έχει φυσική προστασία που μπορεί να το κρατήσει ζωντανό πολύ περισσότερες μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ηλία καλή επιτυχία! Νομίζω το Πατρινό κλίμα θα φέρει γρήγορα αποτελέσματα!
Σε ευχαριστω! Εχει ξεκινησει να κλωσαει απο τις 26.. Ο αρσενικος παρατηρω τις τραγουδαει κιολας..
 
Back
Top