Αναπαραγωγή Ξεκινάμε προετοιμασία με τα κουκλια ΣΕΛΙΝ & ΛΟΥΙΣ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aineias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να τα χαίρεσαι,έχουν και ωραία ονόματα! 🙂
Πιο πάνω παρέθεσα και τα μηνύματα απο άλλα θέματα που έχεις ανοίξει. Οι φωτογραφίες στο παρόν θέμα δείχνουν ένα θηλυκό που δεν είναι αχάτης οπάλ. Κάτι περίεργο συμβαίνει,όπως επισημάνθηκε και στα άλλα θέματα.
Μην αγχώνεσαι, δεν θα πέσει και ο ουρανός στο κεφάλι μας!
Συνέχισε να μας δείχνεις φωτογραφίες, ειδικά τώρα που θα 'ρθούν και τα μικρά.
Καλή επιτυχία!
izabel-rd-moz-t1.webp μηπως ειναι ιζαμπελα κοκκινου μοσαικου η θυλικια μου ειναι ακρηβος ειδια με αυτιν εδω στην φοτο;σε αυτιν τιν περιπτωση τι απογονους θα μου δωσουν;
 
μηπως ειναι ιζαμπελα κοκκινου μοσαικου η θυλικια μου ειναι ακρηβος ειδια με αυτιν εδω στην φοτο;σε αυτιν τιν περιπτωση τι απογονους θα μου δωσουν;
Καταρχάς θα πορευτείς με ότι έχεις.
Δεν έχει νόημα να ψάχνεις φωτογραφίες,ότι ήταν να ειπωθεί έχει ειπωθεί. Ξαναδιάβασέ τα.
Αν θές μπορείς να βγάλεις εκ νέου, καλές και συγκεκριμένες φωτογραφίες, φυσικά και του αρσενικού που δεν έχει σχολιαστεί λόγω πολύ χαμηλής ποιότητας.
Το ενδεχόμενο είναι να πάρεις έναν ενδιάμεσο φαινότυπο των εξής μεταλλάξεων:αχάτη,ιζαμπέλ, οπάλ
Οι απόγονοι δεν θα διαφέρουν απο τους γεννήτορες, με λίγη τύχη θα έχεις θηλυκά με πιο ξεκάθαρα χαρακτηριστικά.
Σου έχει τεθεί η ερώτηση σχετικά με τα δακτυλίδια,έχουν; Απο πού τα πήρες;Εκείνοι τι λένε;
 
..
Σου έχει τεθεί η ερώτηση σχετικά με τα δακτυλίδια,έχουν; Απο πού τα πήρες;Εκείνοι τι λένε;
Ο αρσενικος εχει δαχτυλιδια του 2016 αχατες οπαλλ κοκινου μοσαικου απο εκτροφεα η θυλικια δεν εχει αλλα μου ειπαν οταν το πειρα οτι ειναι αχατε οπαλ κοκινου μοσαικου αυτα τωρα οτι κ να ειναι γερα να ειναι
 
Ο αρσενικος εχει δαχτυλιδια του 2016 αχατες οπαλλ κοκινου μοσαικου απο εκτροφεα η θυλικια δεν εχει αλλα μου ειπαν οταν το πειρα οτι ειναι αχατε οπαλ κοκινου μοσαικου αυτα τωρα οτι κ να ειναι γερα να ειναι
Τα δακτυλίδια έχουν γραμματα και αριθμούς, κωδικοποιημένα. Μεσω αυτών βρίσκουμε τον εκτροφέα και ταυτοποιούμε κάθε πουλί.
Πρωτίστως εσύ πρέπει να ενδιαφέρεσαι.
Συνέχισε με φωτογραφικό υλικό των νεοσσών και εδώ είμαστε.
Καλη επιτυχία, είναι η πρώτη σου αναπαραγωγή, απόλαυσέ το με σύνεση.
 
ΜΕΓΑΛΟΝΟΥΜΕ !

tinypic-no-longer-available.jpg


tinypic-no-longer-available.jpg
 
Το ένα είναι ΟΠΑΛ . Το άλλο είναι φορέας. Να σου ζήσουν 🙂

Ποιο απ τα δυο ειναι το οπαλ και πιο ο φορεας; Για να μαθαινουμε να τα ξεχωριζουμε και εμεις οι νεοι...
 
Το ένα είναι ΟΠΑΛ . Το άλλο είναι φορέας. Να σου ζήσουν 🙂
Σας ευχαριστω πολι! Ποιο απ τα δυο ειναι το οπαλ και πιο ο φορεας κ μακη το λευκο ειβαι το οπαλ κ ο μαυρακος ο φορεας;
 
Να σου ζήσουν! Πολύ όμορφα!

Για μακροπρόθεσμα σου λέω πως καλύτερα θα ήταν να προτιμάς κλουβιά με σχάρα από κάτω για να μην έρχονται σε επαφή με τις κουτσουλιές τους. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ΑΚΟΜΑ δεν μεγαλωσαμε καλα καλα κ η κουκλα ειναι ειδη στο τριτο αυγο :)😛
tinypic-no-longer-available.jpg


Να σου ζήσουν! Πολύ όμορφα!

Για μακροπρόθεσμα σου λέω πως καλύτερα θα ήταν να προτιμάς κλουβιά με σχάρα από κάτω για να μην έρχονται σε επαφή με τις κουτσουλιές τους. :)
Ειναι με σχαρα απο κατω το κλουβακι απλως βαζω κ χαρτι απο πανω γιατι καθαριζετε ποιο ευκολα
 
Ειναι με σχαρα απο κατω το κλουβακι απλως βαζω κ χαρτι απο πανω γιατι καθαριζετε ποιο ευκολα

Όντως καθαρίζεται πιο εύκολα αλλά η "λειτουργια" της σχάρας είναι να λερωνεται εκείνη για να είναι καθαρά τα πουλάκια που έχουν την συνήθεια καμία φορά αν πέσει ένας σπόρος κάτω να τον φάνε.
Με αυτό τον τρόπο που το έχεις είναι πολύ πιθανό να φάνε και κουτσουλια μαζί που σίγουρα δεν είναι κάτι που θέλουμε.
 
Όντως καθαρίζεται πιο εύκολα αλλά η "λειτουργια" της σχάρας είναι να λερωνεται εκείνη για να είναι καθαρά τα πουλάκια που έχουν την συνήθεια καμία φορά αν πέσει ένας σπόρος κάτω να τον φάνε.
Με αυτό τον τρόπο που το έχεις είναι πολύ πιθανό να φάνε και κουτσουλια μαζί που σίγουρα δεν είναι κάτι που θέλουμε.
Το κλουβι καθαριζετε καθημερινα κ δεν βρισκω λογικο το πουλι να παει να φαει τον σπορο με τιν κουτσουλια οσο για τα ποδια τους που μπορει να πατανε επανω ναι ειναι ενα θεμα πιστευω θα το φτιαξω
 
Το κλουβι καθαριζετε καθημερινα κ δεν βρισκω λογικο το πουλι να παει να φαει τον σπορο με τιν κουτσουλια οσο για τα ποδια τους που μπορει να πατανε επανω ναι ειναι ενα θεμα πιστευω θα το φτιαξω
Όσο και να μην το πιστεύεις είναι εφικτό,το έχω δει να συμβαίνει σε αντίστοιχη περίπτωση.
Η αλλαγή που θα κάνεις είναι προς όφελος των πτηνών σου
 
Ειναι με σχαρα απο κατω το κλουβακι απλως βαζω κ χαρτι απο πανω γιατι καθαριζετε ποιο ευκολα
Συμφωνώ με τον Αντωνη. Δε βρίσκω το λογο να βαζεις και από πανω χαρτί και πόσο μάλλον εφημεριδα που περιεχει μελανι και χρωστικες! Και επισης δεν χρειαζεται να αλλαζεις καθε μερα το χαρτι και να τα στρεσαρεις σε μια τοσο απαιτητικη και ευαισθητη περιοδο. Αφου το κλουβι εχει σχαρα η αλλαγή του χαρτιού μπορεί να γίνεται καθε 5-7 μέρες.
 
Back
Top