Αναπαραγωγή Ξεκινήσαμε και εμείς σιγά-σιγά (Καρδερίνα balcanica 2017)

τουλαχιστον εσεις κατι βλεπετε...

Δεν εχουν πυρώσει ακόμη Στέφανε; Πόσα ζευγάρια έχεις; Πάντως εγω απο τα 5 ζευγάρια τα 3 τραβάνε τα άλλα δεν κάνουν τίποτα...



EDIT:Πολύ off...sorry παιδια!
 
Ελπίζω να κάλυψες την καρδερίνα με extra ασβέστιο.
Το αυγό έσπασε από την πτώση του στη σχάρα του κλουβιού κάτι που αυξάνει τους λόγους για extra ασβέστιο.
Πως πήγε σημερα;
Γιάννη, από extra ασβέστιο ήταν και είναι εντάξει...
Σήμερα σπασμένο αυγό πάλι, αλλά μέσα στη φωλιά.
Γιώργο σίγουρα το γέννησε στο κλαδί εγώ αυτά τραβάω και ψαρεύω αυγά σε αυτή τη φάση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι το προκαλεί...ίσως ο καιρός ίσως κάποια ανασφάλεια ίσως ίσως ίσως πολλα... Πάντως δίνω έξτρα ασβέστιο σουπιοκόκκαλο και γκρίτ, ακόμη αυγό σε φωλιά δεν είδα, βασικά είδα ένα αλλα ήταν η εξαίρεση, αυτό συμβαίνει σε τρια ζευγάρια... Μόνο το χέρι κάτω απο τα πουλιά δεν βάζω σ'άυτη τη φάση το πρωι για να μην χάνω αυγά.

Σαν λύση έβαλα πριονίδι κατα μήκος απο τις πατήθρες και μαζεύω αυγά στις 7μιση 8 λες και τα μαζεύω απο κότες...
Φίλιππε, όπως τα λες... Θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω ξεκινήσει και την συλλογή αυγών.
 
Δεν εχουν πυρώσει ακόμη Στέφανε; Πόσα ζευγάρια έχεις; Πάντως εγω απο τα 5 ζευγάρια τα 3 τραβάνε τα άλλα δεν κάνουν τίποτα...



EDIT:Πολύ off...sorry παιδια!

2 ζευγάρια έβαλα
Πυρωμένα τα βλέπω ειδικά τα αγόρια
Αναμονή και υπομονή... καρδερίνες θέλαμε!
 
Άσε Φίλιππε, καθυστερώ λίγο το πρωί στη δουλειά και κάθομαι να μαζεύω αυγά... Πφπφπφ

Same here... Και αν αργήσεις και λίγο να το μαζέψεις καποιος απο τους δύο θα το δοκιμάσει...

2 ζευγάρια έβαλα
Πυρωμένα τα βλέπω ειδικά τα αγόρια
Αναμονή και υπομονή... καρδερίνες θέλαμε!

Όπως τα λές... Δόκίμασες καθόλου ζωική πρωτείνη a.k.a σκουλήκια;Εγώ πιστεύω τα σκουλήκια τα φέρνουν τα πουλιά πολύ δυνατα και ειδικά τα θυληκά, εγώ έτσι είδα στα δικά μου πάντως, αλλα τελικά και που ετοιμάστηκαν γρήγορα έχω αυτά τα περίεργα αποτελέσματα, θα προτιμούσα να αργήσουν λίγο και να κάνουν τη δουλειά τους στις φωλιές τους κανονικά.
Αυτο που με πονάει περισσότερο είναι οτι σπάσανε πολλά ένσπορα αυγά, μέχρι να βρώ τεχνική ψαρέματος που να βολεύει.
Φωλιές έβαλες μέσα; Κι αυτό φέρνει τις θυληκιές μαζι με το υλικό για στρώσιμο.
 
Έχω βάλει φωλιές και τις κοιταω 😀

Τα σκουλήκια τα είχα δοκιμάσει πέρσι, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα...

Ευελπιστω αυτή ή καθυστέρηση και αναμονή να είναι για καλό!

Καλύτερα αργότερα και "σωστά" παρά βιαστικά ή γρηγορότερα αλλά με προβλήματα.
Υπομονή ευτυχώς, έχω γαιδουρινη, προχωράμε λοιπόν...

Πλέον μπαίνουμε πια για τα καλά στην εποχή της καρδερινας κάλη συνέχεια σε όλα τα παιδιά που έχουν γαρδελια!
 
Back
Top