Γενικά Ξέρετε κάποιον εκτροφέα για κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Ξετετε καποιον εκτροφεα για κοκατιλ;
 
Παιδιά απλά για να ξέρετε υπάρχουν μόνο δύο κανονικά εκτροφεια στην Ελλάδα με λάμπες κτλ. Ένα στα Γιάννενα και ένα στην Ρόδο.
 
Παιδιά απλά για να ξέρετε υπάρχουν μόνο δύο κανονικά εκτροφεια στην Ελλάδα με λάμπες κτλ. Ένα στα Γιάννενα και ένα στην Ρόδο.
Δώσε ονόματα να ξέρουμε να τα δίνουμε. Τι ξεχωρίζει τα κανονικά από τα άλλα;
 
Στα Γιαννενα ειναι αυτο: bambam.gr/ads/contact/8262.aspx και το εχουν αναφερει και εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφειο-στα-Γιαννενα.12352/
Στη Ροδο ειναι αυτο: parrotdisevalley.gr/GR/info.php?info=%D4%EF%20E%EA%F4%F1%EF%F6%E5%DF%EF
εγω αυτα γνωριζω.Αυτο στη Ροδο εκει υπερβολικα πολλα ειδη. Επισης και αυτα που εχετε αναφερει μου αρεσαν.

Επισης το εχουν αναφερει εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείο-παπαγάλων-στην-Ροδο.6925/
 
Ναι τον Αργυρού στην Ρόδο τον ήξερα. Είπαμε για εντός Αθηνών, Γιάννενα έχουμε και τον @inca1099
 
Για εντος Αθηνω ξερω αυτον:
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-51007867.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-51008113.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-134213903.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-192153788.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-182844643.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-192152914.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-94897733.html
xe.gr/zoa/papagaloi|ad-96183333.html
με πολυ καλες τιμες σε πολλα ειδη.
 
Ναι αυτός όμως δεν είναι εκτροφέας, είναι μεταπράτης, δηλαδή πουλάει άλλων πουλιά. Δεν ξέρω την ποιότητα των πουλιών του, έχουν γίνει πολλές συζητήσεις εδώ, με διαφορετικές αντικρουόμενες απόψεις, το ίδιο και στο διαδίκτυο και με τόσον θόρυβο γίνομαι επιφυλακτική. Με λίγα λόγια δεν ξέρω :)
 
Ναι τον εχω δει καιρο και εγω αλλα και οι τιμες του ακομα δεν μου αρεσουν! Παρα ειναι λιγα σε σχεση ακομα και με αγρια!
 
Δεν ξερω κατα ποσο αυτου του ειδους οι αγγελιες ειναι αξιοπιστες..
Το λεω για την εχω πατησει, με αγγελια που βρηκα στο συγκεκριμενο σαιτ.
Μαλιστα οι τιμες ποτε δεν ειναι τοσο οσο γραφουν, ξεκινανε απο ενα χαμηλο ποσο και μετα σου λενε α αυτο ειναι μεταλλαξη εχει τα τριπλασια λεφτα, αυτο ειναι αλλος χρωματισμος ειναι πιο ακριβο κλπ..
Καλυτερα να προτιμαμε εκτροφεις που εχουν καποιο σαιτ δικο τους και με τα πτηνα τους, καποια σελιδα στο facebook..
Εγω εχω να προτεινω τον κυριο Μαγειρα, εχω αγορασει απ αυτον πολλα πουλια..
Εκτροφειο παπαγαλων αβαντις στο fb.. Εκει ανεβαζει συνεχως βιντεακια και φωτογραφιες απο τα πτηνα την ωρα του ταισματος, του εκτροφειου κλπ.
Τον συνιστω.

Ναι αυτός όμως δεν είναι εκτροφέας, είναι μεταπράτης, δηλαδή πουλάει άλλων πουλιά.
Πως το ξερουμε αυτο;
Αν θυμασαι Μαρια μου ειχα κι εγω προβλημα με το κοκατιλακι που πηρα απ το παιδι, ημερο υποτιθεται, αγριμακι ηταν.
Βεβαια μετα επειδη καταλαβε οτι δυσαρεστηθηκα με την ολη κατασταση, μου εδωσε δευτερο κοκατιλακι, τρομερο πουλι...
Το δευτερο ηταν αψογο.
Το πρωτο το πηρα με κακοκομμενα φτερα ματωμενα, φοβισμενο, αγριμι τελειως..
Μου ειχε πει το παιδι οτι το βοηθαει και ο αδερφος του στην εκτροφη ή οι γονεις του, σκεφτηκα μηπως το πρωτο πουλακι το ειχε αναλαβει καποιος απ την οικογενεια που δεν γνωριζε καλα πως να το χειριστει...
Οπως και να χει επειδη για τον συγκεκριμενο εχουμε ξαναακουσει διαφορα, καλυτερα το παιδι να προτιμησει καποιον αλλο εκτροφεα.
 
Εγω εχω να προτεινω τον κυριο Μαγειρα, εχω αγορασει απ αυτον πολλα πουλια..
Εκτροφειο παπαγαλων αβαντις στο fb
Ειρήνη βάλε μας το link να τον έχουμε στα υπόψιν μας.

Πως το ξερουμε αυτο;
Δεν έχω κάνει αυτοψία στον χώρο του, από μαρτυρίες όσων διάβασα. Επίσης δέχεται κάποιον στον χώρο του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειμαι απο κινητο Μαρια μου, θα το κανω οταν μπω απο υπολογιστη.
Δεχεται ναι, εμενα και τις δυο φορες μου ειχε πει να παω απο κει να δω το εκτροφειο, την δευτερη μαλιστα μου ειπε να παω να διαλεξω μονη μου το πουλι.
Δεν πηγα ομως, λογω του οτι δε με βολευε.
Το παιδι ηταν προθυμο να μου δειξει το εκτροφειο του παντως.

Ξεχασα να πω οτι ο κυριος Μαγειρας εχει το εκτροφειο του Χαλκιδα αλλα ερχεται τακτικα Αθηνα, για να παραδιδει τα πουλια.
 
Δεχεται ναι, εμενα και τις δυο φορες μου ειχε πει να παω απο κει να δω το εκτροφειο, την δευτερη μαλιστα μου ειπε να παω να διαλεξω μονη μου το πουλι.
Δεν πηγα ομως, λογω του οτι δε με βολευε.
Το παιδι ηταν προθυμο να μου δειξει το εκτροφειο του παντως.
Εντάξει τότε, τι να πω ίσως είναι θύμα δυσφήμισης...
 
Εντάξει τότε, τι να πω ίσως είναι θύμα δυσφήμισης...

Κι εγω πραγματικα δεν ξερω, πηρα δυο πουλια απ τον ιδιο ανθρωπο που ηταν εντελως διαφορετικα μεγαλωμενα και προσεγμενα..
 
Αθηνα μενω εχω βρει καποιους εκτροφεις αλλα περιμενω γιατι προτιμω lutino η pied lutino.
Να πω οτι μιλησα με τον Κυριο Μάγειρα και μου φανηκε πολυ εξυπηρετικός και εντάξει! Μου εστειλε και φωτογραφίες-βίντεο για να δω τα μικρα!
 
Εγώ το ήξερα σαν απλό Petshop, κάποια κοπέλα από εδώ όμως μου είπε ότι εκτρέφει κιόλας, αν την θυμηθώ θα σου πω ποια ή θα την κάνω tag ν' απαντήσει αν θυμάται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dtse
Back
Top