Ασθένειες Ξεφλούδισμα στα ποδαράκια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλημέρα σας ή ςρωτησουλα μου είναι η εξης: τα δυο από τα τρία καναρινακια μου έχουν ξεκινήσει πτεροροοια το ένα καναρινακι μου στα πόδια του είναι σαν να έχουν ξεφλουδίζει μηπως έχει κάτι άλλο;
 
Καλημέρα σας ή ςρωτησουλα μου είναι η εξης: τα δυο από τα τρία καναρινακια μου έχουν ξεκινήσει πτεροροοια το ένα καναρινακι μου στα πόδια του είναι σαν να έχουν ξεφλουδίζει μηπως έχει κάτι άλλο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200321_114149.webp
    IMG_20200321_114149.webp
    182,4 KB · Προβολές: 31
Μπορεί να κολλήσει και τα άλλα καναρινακια και το κοκατιλάκι μου..?
Θεωρητικά μπορεί. Στα κοκατίλ η συχνότητα εμφάνισης του προβλήματος δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στα καναρίνια. Μέσω της θεραπεία που σου πρότεινε ο Αντώνης τα ακάρεα εγκλωβίζονται στην περιοχή των ποδιών οπότε με σχετικά συχνή και σώστη καθαριότητα και υγιεινή, η πιθανότητα μετάδοσης είναι πολύ μικρή.

και τα ακάρεα είναι θανατηφόρα ασθένεια;
Από μόνα τους όχι. Σε πουλιά όμως χωρίς καμία φροντίδα οι αλλοιώσεις που κάνουν τα ακάρεα στο δέρμα μπορεί να είναι τέτοιες που να πεθάνει το πουλί από επιμολύνσεις.

Πόσο χρονών είναι το πουλάκι;
 
Πόσο χρονών είναι το πουλάκι;
Σταυρό δεν ξέρω καθόλου πόσο είναι στη φώτο φαίνεται το δακτυλίδι δεν ξέρω όμως να το διαβαζω
[automerge]1584861088[/automerge]
Σταυρό δεν ξέρω καθόλου πόσο είναι στη φώτο φαίνεται το δακτυλίδι δεν ξέρω όμως να το διαβαζω
Εν τω μεταξύ από το φόβο μου τώρα στο παπαγάλινο μου είδα αυτό το μαύρο σημάδι στο σαλόνι του και μου μπαίνουν ιδέες... Λες να έχει τίποτα το πουλί;
 
Εν τω μεταξύ από το φόβο μου τώρα στο παπαγάλινο μου είδα αυτό το μαύρο σημάδι στο σαλόνι του και μου μπαίνουν ιδέες... Λες να έχει τίποτα το πουλί;
Αν είχε θα το καταλάβανες χωρίς αμφιβολία. Σε μεγαλύτερα πουλιά από το μέγεθος του καναρινιού το πρόβλημα διακρίνεται πολύ πιο εύκολα.
 
Tο πουλάκι είναι του 2017 . Τα πόδια δεν έχουν τίποτα το δραματικό. Μια περιποίηση με το Ε και θα είναι τέλεια σε 3-4 μέρες.
.. Τα δυο από τα τρία καναρινακια μου έχουν ξεκινήσει πτεροροοια
Μάλλον απίθανο σενάριο η πτερόρροια. Το πιθανότερο αυτή την εποχή είναι ένα "γδύσιμο" των θηλυκών γύρο απο την αμάρα. Προετοιμασία για αναπαραγωγή.
 
Back
Top