Αναπαραγωγή Ξεχωρισμός αρσενικής θηλυκής καρδερίνας

electrical

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2010
Μηνύματα
86
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Μου εδωσε φιλος δυο καρδερινες μια θηλυκια και μια αρσενικια. Ειναι δικα του πουλια παρα πολυ ηρεμα αλλα βαζοντας φωτο μπορειτε να μου πειτε αν οντως ειναι ετσι γιατι μου φαινονται και οι δυο θηλυκες. Οι τεσσερις με αριθμο 1-4 ειναι η μια καρδερινα που μου φαινετε για θηλυκια ενω 5-7 ισως ειναι αρσενικια. Θα ηθελα τις γνωμες σας.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    115,2 KB · Προβολές: 217
  • 2.webp
    2.webp
    90,5 KB · Προβολές: 216
  • 3.webp
    3.webp
    129,8 KB · Προβολές: 219
  • 4.webp
    4.webp
    120,5 KB · Προβολές: 200
  • 5.webp
    5.webp
    128,6 KB · Προβολές: 216
  • 6.webp
    6.webp
    142,4 KB · Προβολές: 212
  • 7.webp
    7.webp
    139,1 KB · Προβολές: 218
Δικα του ειναι τα παραγει ο ιδιος, αλλα τον εχω ζαλισει για να μου δωσει κανα ζευγαρη μου εδωσε αυτες που ειναι και οι δυο θηλυκες οπως και το καταλαβα αλλα δεν ειπα τιποτα. Ευκολα δεν δινει καποιος αρσενικα και ειδικα οταν τα εχει βγαλει ο ιδιος. Τωρα πρεπει να αγορασω μια αρσενικη. Παντως σας ευχαριστω!
 
ναι όντος και τα δύο μοιάζουν θηλυκά... αλλά καλύτερα :D θα πάρεις έναν αρσενικό και θα τον βάλεις και με τις δύο την άνοιξη 😉
 
Και εγω ετσι λεω.Βασικα δεν ειναι εκτροφεας αλλα εχει μεγαλη τρελλα με καρδερινες.Βγαζει δικα του πουλια αλλα κραταει παντα τα αρσενικα. εχει κατι αρσενικα που αμα τα ακουσεις λες τι πουλια ειναι αυτα. Γιαυτο πιστευω να μου εδωσε και τις θηλυκες. Παντα βγαζει καμια δεκα πουλια στην σεζον. Πουλαει σε καποιους που ενδιαφερονται και τα αλλα τα κραταει..
 
Για να τα ζευγαρωσει ξανά όμως χρειάζεται θυλικα! Και γω δεν είμαι εκτροφέας,το χόμπι μου κάνω αλλά αν μου ζηταγες πουλι, αρσενικό θα σου έδινα!:Dτα θυλικα τα κραταω σχεδόν όλα γιατί δεν ξέρεις εάν τα παλιά θα τα έχεις του χρόνου!
Τέλος πάντων αυτή είναι ή άποψη μου! Όπως και να έχει να τα χαίρεσαι και να σου βγάλουν και πουλάκια!
 
Και εγω αυτο βλεπω αλλα για σιγουριά ρωταω και εσας για να μου πειτε την γνωμη σας βαση και την εμπειρια σας. Το θεμα ειναι που να βρω αρσενικο και τι θα μου δωσουν. Γιατι οπως ξερετε ευκολα καλα αρσενικα δεν δινονται.
 
Θα μπορούσες να βάλεις φωτογραφίες από τα πουλιά που να φαίνονται ολόκληρα;
 
Και εγω αυτο βλεπω αλλα για σιγουριά ρωταω και εσας για να μου πειτε την γνωμη σας βαση και την εμπειρια σας. Το θεμα ειναι που να βρω αρσενικο και τι θα μου δωσουν. Γιατι οπως ξερετε ευκολα καλα αρσενικα δεν δινονται.
τι εννοεις καλα; Φωνητικα;τα αρσενικα ολα καλα ειναι, τα καλα θυλικα δεν δινονται!:D
 
η μασκα ειναι κοκκινη σαν αιμα και τα ποδια μαυρα, σημαδια αγριων πουλιων. Αρσενικα ή θυλικα συντομα θα βρεθουν νεκρα στον πατο αφου ειναι πιασμενα. ασε τα πουλια ελευθερα μηπως και σωθει η ζωη τους
 
η μασκα ειναι κοκκινη σαν αιμα και τα ποδια μαυρα, σημαδια αγριων πουλιων. Αρσενικα ή θυλικα συντομα θα βρεθουν νεκρα στον πατο αφου ειναι πιασμενα. ασε τα πουλια ελευθερα μηπως και σωθει η ζωη τους
δεν είναι απαραίτητο να είναι πιασμένα για να είναι έτσι (αλλά υπάρχουν αρκετές πιθανότητες )
 
Και εγώ δεν πιστεύω ότι τα πουλιά αυτά είναι εκτροφής. Κάποιος μας δουλεύει;
Τα θηλυκά είναι τα πιο πολύτιμα πουλιά για κάποιον που κάνει αναπαραγωγή καρδερίνας και δεν τα δίνει δύο δύο!
Επίσης δεν κάνεις αναπαραγωγή για τις φωνές των αρσενικών.
 
Τα θηλυκά είναι τα πιο πολύτιμα πουλιά για κάποιον που κάνει αναπαραγωγή καρδερίνας και δεν τα δίνει δύο δύο!
Τα θηλυκά είναι πολύτιμα για κάθε εκτροφή πουλιών.
Στις καρδερίνες βέβαια είναι κάτι παραπάνω από υπερ-πολύτιμα.
 
Πάντως για θηλυκά φαίνονται σίγουρα. Εάν ήταν αρσενικά η μάσκα θα προχωρούσε πίσω από το μάτι.
 
Με ολα αυτα που γραφετε μπορει να εχετε δικιο. Αλλα τον ρωτησα τον φιλο για τα πουλια εαν ειναι δικα του η πιασμενα, και οτι και τα δυο ειναι θηλυκα. Μου ειπε οτι ειναι δικα του και να του το παω πισω το ενα το θηλυκο για να μου δωσει ενα αρσενικο. Και ειπε οτι τα θηλυκα δεν δινονται ευκολα οπως εχετε αναφερει. Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα ημερα γιατι εαν ηταν πιασμενα θα κτυπιωταν. Μου έδωσε και φωτογραφιες να δειτε τα πουλια.
 

Συνημμένα

  • DSC00761.webp
    DSC00761.webp
    56,1 KB · Προβολές: 0
  • DSC00766.webp
    DSC00766.webp
    67,3 KB · Προβολές: 0
  • DSC00767.webp
    DSC00767.webp
    70,5 KB · Προβολές: 0
Back
Top