Ασθένειες Ξηροδερμία σε κλιπαρισμένο παπαγαλάκι μπάτζι

Nausicaa

Budgies Expert
Εγγραφή
6 Απρ 2021
Μηνύματα
1.357
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!

Από την πρώτη στιγμή που άρχισα να παρατηρώ την Αυγή, πρόσεξα ότι παράγει πολύ περισσότερη "σκόνη" από την Ίριδα, και μάλιστα ορισμένες φορές μοιάζει περισσότερο με ανθρώπινη πυτηρίδα στο μέγεθος, αν και γυαλίζει περισσότερο απο ανθρώπινο δέρμα. Επίσης, φαίνεται να την ενοχλεί κυρίως το δέρμα του κλιπαρισμένου φτερού, γιατί το ραμφίζει έντονα κάποιες φορές και δεν διατρέχει τα φτερα με το ράμφος, απλά το ξύνει. Σήμερα βρήκα στον πάτο του κλουβιού αυτό το περίεργο φτερό, που έχει κάτι μαύρο πάνω. Αριστερά είναι ένα κομματάκι δέρματος, υπήρχαν τουλ. άλλα πέντε ομοίου μεγέθους. Για μέγεθος αναφοράς έβαλα ένα καπάκι stabilo. Κατά τάλλα είναι μια χαρά, αν και φοβισμένη. Τραγουδάει, τρώει, σκαρφαλώνει, προσπαθεί να πετάξει (καημενούλι μου). Είναι φυσιολογικά όλα αυτά? Είναι περίπου ενός έτους. Μπάνιο δεν την έχω δει να κάνει, αν και μου είπαν ότι της αρεσει και κάνει κάθε μέρα. Εχθές σκαρφάλωσε στο χείλος του δοχείου και έβρεξε το κεφάλι της μόνο, καθώς έπινε.
 

Συνημμένα

  • φτερο.webp
    φτερο.webp
    40,4 KB · Προβολές: 30
Ναι είναι κάτι σαν ξηροδερμία, θα μπορούσες να το πεις και έτσι. Ένα καλό μπανάκι θα τα διορθώσει όλα πιστεύω.
Βέβαια καλό θα ήταν για λίγο καιρό να κάνει αρκετά συχνά για να μαλακώσει το δέρμα της και να φύγει όλη η κολλημένη πούδρα.
 
Σαν λεπτές βελονίτσες είναι το πεσμένο δέρμα, έχουν πέσει στο χαρτί κάτω.
Ο προηγούμενοςιδιοκτήτης είπε ότι της αρέσει το μπάνιο αλλά δεν την έχω δει. Αν δεν θέλει τι κάνομε;Σπρέι;
 
@HxC Μάλλον... Δεν βοηθάει και το κλουβί καραντίνας, είναι στενό και δεν τα χωρά όλα. Αν και νομίζω ότι μπήκε λίγο στην μπανιέρα, έστω για να βρεξει το κεφάλι της, γιατί είδα σταγόνες νερού στο χαρτί κάτω. Πάντως, θα της το προσφέρω κάθε μέρα. Θέλω να αποφύγω το ψέκασμα, γιατί δεν ξέρω αν το έχει συνηθίσει.

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ, αν δεν βελτιωθεί σύντομα θα το δοκιμάσω. Σκέφτομαι μήπως είναι απλά διατροφικό, εδν πολυτρώει την σαλάτα της και διάβασα ότι έλλειψη μετάλλων και ιχνοστοιχείων προκαλούν ξηρότητα και θαμπά φτερά.
 
Το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να κανεις δοκιμες , φανταζομαι σου ειπε ο ανθρωπος που το αγορασες πως του προσφερε μπανιο. Παντως ειναι φανταστικο το ποσο αλλαζει η οψη τους μετα απο το μπανιο.
 
@HxC Βασικά, επειδή είναι κλιπαρισμένη, ήταν μονίμως εκτος κλουβιού πέραν του ύπνου.Περνούσε όλες τις ώρες της στο πάρκο, με μποτίλια νερού και ταιστρα εντός πάρκου, και της προσέφερε μπανιο εκεί. Για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα λεπτομέρειες για δοχείο κλπ, αλλά θα ρωτήσω, ούτως ή άλλως είμαστε ακόμα σε επικοινωνία.

Παντως ειναι φανταστικο το ποσο αλλαζει η οψη τους μετα απο το μπανιο.
Σε πιστεύω, καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία. Μέχρι εχθές η Ίριδα τσίριζε όταν νερό ακουμπούσε οπουδήποτε πέραν του στόματος της. Καλα, υπερβάλλω, αλλά σοβαρά, μέχρι εχθές είτε απλά χρησιμοποιούσε την μπανιέρα (ριχο, πλαστικό τάπερ) ως πατήθρα και ποτίστρα, ή την θεωρούσε μέρος του πατώματος και απλά την διέσχιζε, τίναζε τα νερά αν είχε πάει λίγο στο κάτω μέρος της κοιλιάς, και συνέχιζε την ζωή της. Εχθες σαν να τσαλαβούτισε, αλλά νομίζω ότι δεν ήξερε ακριβώς τι να κανει, έμοιαζε περισσότερο με παιδί μου επεξεργάζεται το νερό παρά πτηνό που κάνει μπάνιο. Θέλω να πω, όταν καθαρίζεται μόνη της, είναι πολύ τυπική και διατρεχει σχεδόν φτερό-φτερό με το ράμφος, και έχω δει σε βίντεο (και σε άγρια και αστικά πτηνά) ότι το μπάνιο είναι αντιστοίχως σοβαρή υπόθεση, με έξτρα την διασκέδαση. Πχ δεν έβρεξε καθόλου τις φτερούγες της.

Fun Fact(?): την πρώτη εβδομάδα που την είχα, έχοντας διαβάσει ότι τα παπαγαλάκια προτιμούν το χλιαρό νερό και όχι το καπως πιο κρύο που πίνουμε, είχα βάλει νερό από τον βραστήρα (όχι κοχλάζον, αλλά πολύ-πολύ ζεστό) και σκόπευα να προσθέσω δροσερό μέχρι να είναι χλιαρό. Συνήθως, για να μην ρίξω νερό στις κουτσουλιές και για να βλέπει η Ίρις ότι πρόκειται για νερό(διάβασα ότι μπορεί και να μην το προσέξουν αφού δεν κυματιζει), έβαζα το καυτό στο πάτωμα του κλουβιού και με ένα μπουκάλι ή ποτήτι προσέθετα από το νερό που πίνω, και την απέτρεπα από το να πάει στο καυτό με το χέρι μου. Ε λοιπόν εκείνη την ημέρα δεν φορούσα γυαλιά, δεν υπολόγισα σωστά τα μεγέθη, και η κυρία τρύπωσε κάτω από το χέρι μου τρέχοντας και μπήκε στο ζεστο νερό. Νόμιζα ότι θα ούρλιαζε, ότι το έκαψα το ζωντανό, αλλά τα δεινοσαυροποδαράκια της δεν ένιωσαν τίποτα. Μπήκε βγηκε, το νερό άχνιζε, εγω κόντεψα να μείνω και εκείνη δεν κατάλαβε τ΄ποτα. Όχι ότι σκοπεύω να το ξαναρισκάρω, πλεον κάνω τις αλχημέιες μου εκτός κλουβιού, αλλά δείχνει ότι δεν διαφέρουν και πολύ από τους κροκόδειλους τα λέπια τους τελικά.
 
Fun Fact(?): την πρώτη εβδομάδα που την είχα, έχοντας διαβάσει ότι τα παπαγαλάκια προτιμούν το χλιαρό νερό και όχι το καπως πιο κρύο που πίνουμε, είχα βάλει νερό από τον βραστήρα (όχι κοχλάζον, αλλά πολύ-πολύ ζεστό) και σκόπευα να προσθέσω δροσερό μέχρι να είναι χλιαρό. Συνήθως, για να μην ρίξω νερό στις κουτσουλιές και για να βλέπει η Ίρις ότι πρόκειται για νερό(διάβασα ότι μπορεί και να μην το προσέξουν αφού δεν κυματιζει), έβαζα το καυτό στο πάτωμα του κλουβιού και με ένα μπουκάλι ή ποτήτι προσέθετα από το νερό που πίνω, και την απέτρεπα από το να πάει στο καυτό με το χέρι μου. Ε λοιπόν εκείνη την ημέρα δεν φορούσα γυαλιά, δεν υπολόγισα σωστά τα μεγέθη, και η κυρία τρύπωσε κάτω από το χέρι μου τρέχοντας και μπήκε στο ζεστο νερό. Νόμιζα ότι θα ούρλιαζε, ότι το έκαψα το ζωντανό, αλλά τα δεινοσαυροποδαράκια της δεν ένιωσαν τίποτα. Μπήκε βγηκε, το νερό άχνιζε, εγω κόντεψα να μείνω και εκείνη δεν κατάλαβε τ΄ποτα. Όχι ότι σκοπεύω να το ξαναρισκάρω, πλεον κάνω τις αλχημέιες μου εκτός κλουβιού, αλλά δείχνει ότι δεν διαφέρουν και πολύ από τους κροκόδειλους τα λέπια τους τελικά.
Το λες και περιπετεια... :P Παντως το παρατηρω στο neo οταν κανει μπανιο βγαινουν ολες οι λεπτομερειες στο φτερωμα του.
 
Οτι έχασα έναν χρόνο ζωής, αυτό είναι σίγουρο. Από την άλλη, απλά γράφω πολύ. 😳Το fun fact είναι ότι μάλλον τα λέπια τους είναι πολύ χοντρά και δεν νιώθουν θερμοκρασίες όπως εμείς, αλλά επειδή είναι "μαλλόν" δεν είναι και fact, αλλά ιστορία. Αχχχ,φιλοσοφία των επιστημών τι μου έχεις κάνει. :Ρ
Awww, και με σκέτο νερό? Δεν βλέπω την ώρα. Αλλά ο Neo είναι πανέμορφος ούτως ή άλλος.
[automerge]1623704508[/automerge]
παρκο.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@HxC Τώρα αυτή η πρόσκληση είναι σαν να δίνεις σε αλκοολικό τα κλειδιά ενός αποστακτηρίου ;) Διστάζω να βγάλω μόνη μου φωτογραφίες, γιατί φοβάμαι ότι θα την τρομάζω ή ακόμα και τραυματίσω. Έχω κάποιες που τρώει πάνω στον ώμο μου, νομίζω προσπαθούσε να φάει τα μαλλιά μου. Γιαμ?
 
Κιτρινο παπαγαλακι ειναι , δεν εχει φοβο μεσα του. Ασε που εχει προδιαγραφες για modeling ειναι ολοφανερο νομιζω.
 
Δεν ήξερα ότι πάει με το χρώμα το ποσο τρομάζουν 😛 Τι εννοείς, όλα τα μπατζι ειναι μοντελα! Ολα εχουν αυτον τον ναζιάρικο αλλα και περιηφανο τροπο με τον οποοιο κοιτούν την κάμερα
 
Back
Top