Ασθένειες Ξηροδερμία στα πόδια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ έντονη ξηροδερμία στα πόδια των μεγαλύτερων σε ηλικία καναρινιών μου. Αναφέρομαι σε πουλιά που είναι 2 ετών και άνω. Χρησιμοποιώ ξύλινες πατήθρες, τις οποίες καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα σχολαστικά(χλωρίνη), αντικαθιστώντας τες με καθαρές μέχρι να στεγνώσουν. Βάζω επιθόλ, τα πόδια επανέρχονται στα φυσιολογικά τους, αλλά μετά από λίγο καιρό ξανά τα ίδια. Καμιά γνώμη;
 
Εγω θα απεσυρα την χλωρινη για ενα διαστημα για να δω αν υπηρχε διαφορά και θα δοκιμαζα αλλες πατηθρες.


Οσο και καλα να ξεπλυνεις το ξυλο ποτιζει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρησιμοποίησε την κρέμα epithol https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/ και πολύ σύντομα θα έρθει η ισορροπία που χάθηκε στα πόδια του πτηνού.


Γιαννη οπως αναφερει ο Στεφανος,την εχει χρησιμοποιησει ηδη και μολις ολοκληρωνει την θεραπεια επανερχεται το προβλημα.
 
Σωστά @Tony Forpus . Τα πόδια @misalouris επανέρχονται μετά την χρήση της κρέμας, αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα η ξηροδερμία επανεμφανίζεται. Δυστυχώς στην πλειοψηφία των πουλιών. Πολλές φορές ενοχοποιώ και το ξύλο, συμμεριζόμενος την άποψη του @Tony Forpus ότι ποτίζει. Εδώ και δυο εβδομάδες σταμάτησα την χρήση χλωρίνης, ενώ σκέφτομαι σοβαρά να προσανατολιστώ ξανά σε πλαστικές πατήθρες. Έχω μπερδευτεί...
 
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ευκαιρία που μου δίνεται μέσο αυτού του Post να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου. Όπως κάποιοι φίλοι ήδη ξέρουν, αντιμετώπισα αρκετά επίμονο πρόβλημα ακάρεων στα πόδια τριών από τα τέσσερα καναρίνια μου. Η Χρήση epithol ήταν επιβεβλημένη και μάλιστα σε ένα εκ των τριών δεν ήταν αρκετή. Το Scatt* ήταν αυτό που έφερε αποτέλεσμα στο τρίτο πουλάκι.

Αφού το πρόβλημα λύθηκε, και τα τρία καναρίνια, ναι μεν δεν έχουν ακάρεα, αλλά έχουν ξηροδερμία.. Είχα αρχίσει να καταλήγω ότι φταίει η Epithol με την λογική ότι είναι ένα σκεύασμα που εμποδίζει το πόδι του πτηνού να «αναπνεύσει» άρα και να «ενυδατωθεί». Βλέποντας όμως εδώ την συμβουλή του εμπείρου @misalouris, θα περιμένω την κατάληξη της κουβέντας μας.

*(Επι την ευκαιρία, εάν κάποιος χρειάζεται αυτό το πολύ καλό φαρμακευτικό σκεύασμα ας με ενημερώσει να του στείλω, διότι στην Ελλάδα δεν είναι δυνατό να βρεθεί. Παραγγέλθηκε στην Αυστραλία και σε 5 εργάσιμες ημέρες ήταν στο σπίτι μου χωρίς χρώση μεταφορικών! Κόστος 15€. Άψογοι και πέραν κάθε κριτικής οι Αυστραλοί.)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Nα επισημανω οτι στο παραπανω post(το οποιο δεν μπορω να επαξεργαστω για αυτο και αναγκαζομαι να κανω και δευτερο)οτι το κοστος που εβαλα ειναι προς ενημερωση σας. Προφανως και στελνω δωρεαν καποια ποσοτητα απο το σκευασμα γιατι ειναι 50ml και ουσιαστικα χρειαζονται λιγες σταγονες. Οπως το διαβασα μετα φαινεται σαν να το πουλαω.. Σε καμια περιπτωση! Δεν πουλαμε..Χαριζουμε:)
 
Γενικότερα δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας. Θα έλεγα οτι αν δεν υπάρχουν ακάρεα, που στους περισσότερους δεν υπάρχουν, να χρησιμοποιείτε για τα πέραν του έτους πουλιά μια φορά τον μήνα βαζελίνη. Αν το τηρήσετε δεν θα ξαναδείτε αυτή την εικόνα στα πόδια τους.
 
Επι την ευκαιρία, εάν κάποιος χρειάζεται αυτό το πολύ καλό φαρμακευτικό σκεύασμα ας με ενημερώσει να του στείλω
Αυτό από μόνο του είναι ωφέλιμο και σπουδαίο και καλό είναι να μπει σε νέα συζήτηση - ενημέρωση σε νέο πόστ για να μη χαλάμε το συγκεκριμένο.
 
Nα επισημανω οτι στο παραπανω post(το οποιο δεν μπορω να επαξεργαστω για αυτο και αναγκαζομαι να κανω και δευτερο)οτι το κοστος που εβαλα ειναι προς ενημερωση σας. Προφανως και στελνω δωρεαν καποια ποσοτητα απο το σκευασμα γιατι ειναι 50ml και ουσιαστικα χρειαζονται λιγες σταγονες. Οπως το διαβασα μετα φαινεται σαν να το πουλαω.. Σε καμια περιπτωση! Δεν πουλαμε..Χαριζουμε:)

Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Εγώ οφείλω να σε ευχαριστήσω!
 
Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Εγώ οφείλω να σε ευχαριστήσω!

Εαν θελεις να σου στειλω 10ml στειλε μου με μυνημα την διευθυνση σου. Αν και στην προκειμενη περιπτωση και συμφωνα με τα οσα αναφερεις, δεν το χρειαζεσαι. Ωστοσο εαν χρειαστεις, εδω ειμαστε!

Τωρα, για να επαναφερω το θεμα απολογουμενος που το διεβαλα, ο @misalouris ειχε ζητησει μια φωτο απο τα ποδαρακια του φιλου μας για να δουμε τι ακριβως εχει. Την περιμενω κι εγω για να σου πω εαν παρουσιαζει την ιδια εικονα με τα δικα μου.
Οπoτε και εαν ευκαιρεις λοιπον.. Καλοδεχουμενη :) Μπας και βγαλουμε κι εσυ κι εγω καμια ακρη 😉
 
Ξαναφέρνω στην επιφάνεια αυτό το Post για να παραθέσω κάποιες φωτογραφείς από το ένα εκ των δυο καναρινιών μου που παρουσιάζουν αυτή την "ξηροδερμία" (?) η ό,τι άλλο είναι, εάν είναι κάτι.. Μήπως είναι, υπολείμματα ακάρεων εν τέλει;

*Φίλε @Stfns , αυτή ειναι η εικόνα και στην δική σου περίπτωση;

1.webp
3.webp
2.webp
 
Όχι ακριβώς. Στη περίπτωση μου φαίνονται αφυδατωμένα. Σαν να τα έχεις πουδράρει.
 
Γενικότερα δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας. Θα έλεγα οτι αν δεν υπάρχουν ακάρεα, που στους περισσότερους δεν υπάρχουν, να χρησιμοποιείτε για τα πέραν του έτους πουλιά μια φορά τον μήνα βαζελίνη. Αν το τηρήσετε δεν θα ξαναδείτε αυτή την εικόνα στα πόδια τους.

Εγω παντως στην θεση σου θα εφαρμοζα την συμβουλη του @mgerom παραπανω. Και στα δικα μου αυτο θα κανω. Ισως στην δικη σου περιπτωση και για 2 μηνες να αυξανα την συχνοτητα, απο μια φορα τον μηνα σε μια φορα καθε 15μερες για να δω την πορεια.
 
Back
Top